Kogo zaprosić na wesele?

5 4 votes
Ocena artykułu

Kogo wypada? Kogo trzeba? Zaproszenia ślubne to odwieczny dylemat Młodych Par. Ta bitwa myśli będzie trwała, tak długo dopóki nie uzmysłowimy sobie, dla kogo tak właściwie organizujemy ślub. Zamknijmy ten temat raz na zawsze – kogo zaprosić na wesele?

kogo zaprosić na wesele
Zaproszenia ślubne | Kogo zaprosić na wesele?

Spis treści:

Lista gości weselnych

Najlepiej usiąść z lampką wina lub kubkiem kawy i wspólnie z narzeczonym ustalić szacowaną liczbę gości na wesele. Tak, by obie strony czuły się usatysfakcjonowane warto, by ilość zaproszonych osób była mniej więcej 50% / 50% od jednej i drugiej strony. Nie zawsze będzie to możliwe, natomiast warto, by ta łączna ilość mniej więcej została podzielona po równo. Najłatwiej zrobić to w prostym schemacie:

  1. Wypiszcie na liście nr 1 – najważniejsze osoby, które chcielibyście aby były na Waszym ślubie.
  2. Stwórzcie listę nr 2 – osób ważnych, ale których może zabraknąć. To taka lista rozszerzona, gdy uznacie, że Wasz budżet ślubny zepnie się i pozwoli na większą ilość gości weselnych.
  3. Lista nr 3, to tzw. zapasowa, gdyby spora część odmówiła przybycia z uwagi np. na termin ślubu, który będzie kolidował z ich prywatnymi planami. To lista zapasowa, która da Wam.

W planowaniu gości na weselu może pomóc – planer ślubny PDF

Planer ślubny – Mówię o ślubie

Goście weselni a cena za talerzyk


Pamiętaj, że jeden gość na weselu, to nie tylko dodatkowy koszt za talerzyk. Ilość osób również uwzględniamy w tym ile alkoholu na wesele, koszcie podziękowań czy nawet transporcie gości weselnych. Jeśli zaproszenia ślubne przewidują także osoby towarzyszące (albo ich rodziny i dzieci), to budżet ślubny zaczyna rosnąć niczym małe dziecko na Danonkach. A przecież wesele to wielkie przedsięwzięcie, generujące ogromne koszty. Więc tak naprawdę każda stówa w tę, czy we w tę ma znaczenie. A pieniądze, których nie zainwestujecie w przypadkowych gości, będziecie mogli wykorzystać na inne elementy organizacji ślubu, albo przeznaczyć na podróż poślubną czy relaks przed ślubem, lub po prostu odłożyć na przyszłość.

kogo zaprosić na wesele
Kogo zaprosić na wesele?

Kogo zaprosić na wesele?

Mówi się, że dzień ślubu, to jeden z najważniejszych dni w życiu człowieka. Naprawdę chcielibyście przeżywać go z przypadkowymi ludźmi, których nie lubicie, lub którzy są Wam totalnie obojętni? Z którymi i tak nie zdążycie porozmawiać. Wymienicie jedynie zdawkowe frazy podczas składania życzeń, a później będziecie pędzili do nich z tzw. “szyszką” dziękując za obecność i walcząc z tym, by po kilkunastu godzinach intensywnej zabawy utrzymać uśmiech na buzi, który będzie rzekomo znaczył, jak bardzo się cieszycie, że byli na Waszym ślubie – Sorry. To jest jeden wielki BULLSHIT! Nie utrzymujesz z nimi kontaktu? Nie zapraszaj. Pamiętaj, że nie ilość gości weselnych, a jakość sprawi, że to będzie świetny dzień! Przecież organizując zabawy na wieczór panieński też myślisz tylko o najbliższych osobach, a nie całym tłumie dziewczyn, czyż nie? Ba! Zachęcam Cię do poczytania historii Ani, która organizowała wesele na 40 osób, mając przy tym imprezę, której pozazdrościłoby mnóstwo Młodych Par.

Wesele na 40 osób | Kogo zaprosić na wesele?

Jak zapraszać gości na wesele?

Wbrew pozorom osoby, które też nie czują z Wami bliskiej relacji – też czują się niezręcznie gdy planujecie ich odwiedzić i wręczyć im zaproszenie na ślub. To działa w dwie strony, dlatego podkreślę to po raz kolejny, że warto postawić na osoby, na których Wam zależy. Gdy ustalicie listę gości weselnych, to w momencie, gdy stawiacie na klasyczną formę zaproszeń i odwiedzacie wszystkich osobiście – rozplanujcie ten etap na ok. 3-4 miesiące przed ślubem. Będzie to wystarczający czas dla gości na rozplanowanie swojego czasu, a Wam da komfort, że nie musicie pędzić z zaproszeniami ślubnymi tuż po zaręczynach.
Warto, by na zaproszeniach ślubnych napisać znalazły się takie informacje jak:

  • Data ślubu – Tak, często w natłoku spraw, gości wracają do zaproszenia, by upewnić się czy to był 17 czy może 18-sty sierpnia?! Ta prosta informacja wyeliminuje wydzwanianie do Was z pytaniami: kiedy to dokładnie jest?
  • Dokładny adres miejsca ceremonii ślubnej – Szczególnie w większych miastach ilość kościołów jest na tyle duża, że bez konkretnego adresu gości weselni mogą się nieco pogubić. Dokładny adres pozwoli im łatwo namierzyć w nawigacji Google Maps trasę dojazdu.
  • Dokładny adres przyjęcia weselnego
  • Godzina ceremonii ślubnej
  • Informacja o noclegach dla gości weselnych Jeśli nie planujecie pokrywać kosztów noclegu gościom, to warto im pomóc w poszukiwaniach. Wystarczy, że na zaproszeniach lub karteczce dołączonej do zaproszeń ślubnych podacie kilka przykładowych lokali, które są w pobliżu lokalu weselnego. Osoby młode, które są zaprzyjaźnione z Internetem poradzą sobie bez tego, natomiast wujki i ciocie, którzy na co dzień nie obcują z Internetem będą Wam bardzo wdzięczny za wszelki kontakt do lokali noclegowych.
  • Jaki prezent ślubny? Tak! Dla niektórych tabu, a dla innych zwykła dojrzała decyzja. Jeśli tuż po ślubie planujecie budowę swojego domu, to możecie, jak wiele Par jasno o tym napisać, że prosicie, by nie kupowano żadnych win / kwiatów, a wszelkie prezenty, które otrzymacie będą wsparciem do postawienia Waszego domu. Goście często mają dylemat, by trafić z właściwym prezentem. Dzięki takiej informacji znacznie ułatwicie im oraz sobie życie.
  • Termin potwierdzenia obecności na weselu – Jasno określcie deadline np. do 30 czerwca prosimy o potwierdzenie przybycia. Ilość gości weselnych, to kluczowa informacja dla lokalu, która określa cenę za talerzyk w zależności do ich ilości.
Jakie atrakcje na wesele - zimne ognie na wesele
Kogo zaprosić na wesele? | Fot. Gentleman – Wedding Story

Jakie zaproszenia ślubne?

Jeśli już macie listę gości i wiecie komu chcecie wręczyć zaproszenie na ślub, to koniecznie musicie obejrzeć odcinek na naszym kanale YouTube, gdzie rozmawiałam z rękodzielniczką Anią, która na co dzień zajmuje się wykonywaniem ślubnej papeterii i podzieliła się wiedzą o tym, jakie zaproszenia ślubne sprawdzają się najlepiej.

Jakie zaproszenia ślubne? Zaproszenia na ślub – Pasja z klasą

👰 Planer ślubny dla Ciebie

✅ Budżet
✅ Usługodawcy
✅ Harmonogram
✅ Pomocne checklisty
✅ Każdy etap: przed / dzień ślubu / po ślubie

planer ślubny pdf mówię o ślubie plan wesela
5 4 votes
Ocena artykułu
Powiadom o
1 Komentarz
Pokaż wszystkie komentarze
Agnieszka
29/06/2021 16:12

Nigdy w życiu! Nie wyobrażam sobie zapraszać tych wszystkich wujków i cioć, tylko po to, żeby siedziały, a nawet z nimi słowa nie zamienię. Lista gości powinna być możliwie okrojona do tych najważniejszych i starczy ❤️