Zaproszenia ślubne – wszystko, co MUSISZ wiedzieć

5 3 votes
Ocena artykułu

Zaproszenie ślubne to klucz do świata Waszego wyjątkowego dnia. To pierwszy smak tego, co goście weselni będą mogli oczekiwać podczas uroczystości. Dlatego warto zadbać o to, aby zaproszenie odzwierciedlało Waszą osobowość, styl i miłość. Czy marzycie o eleganckim i tradycyjnym ogłoszeniu czy może poszukujecie czegoś bardziej oryginalnego i nietuzinkowego? Przygotowaliśmy dla Was inspiracje i porady, które pomogą wam znaleźć idealne zaproszenie ślubne, które będziecie z dumą wysyłać do waszych bliskich.

Zaproszenia ślubne
Papier na zaproszenia ślubne

Spis treści:

O czym pamiętać wybierając zaproszenia ślubne?

Przed przystąpieniem do przygotowania zaproszeń ślubnych, warto wiedzieć o kilku istotnych rzeczach:

 1. Termin ślubu: Zanim rozpoczniesz projektowanie i drukowanie zaproszeń, upewnij się, że masz ustalony termin ślubu. Znając datę, będziesz mógł określić, kiedy zaproszenia powinny być gotowe do wysłania.
 2. Liczba gości: Przygotuj listę gości, aby wiedzieć, ile zaproszeń będzie potrzebnych. Warto mieć pewność, że wszyscy, których chcecie zaprosić, zostali uwzględnieni na liście. Do tej zadania może Ci pomóc arkusz zaproszeń gości weselnych
 3. Budżet: Określ swoje budżetowe ramy na zaproszenia ślubne. Będzie to istotne przy wyborze stylu, projektu, papieru i ewentualnych dodatkowych ozdób.
 4. Styl i motyw przewodni ślubu: Zdecydujcie, jaki styl i tematyka ślubu będą dominować. Czy to będzie tradycyjne i eleganckie przyjęcie, czy może bardziej nowoczesne i kreatywne? Ustalając ogólny styl, będziecie mieli lepszy punkt wyjścia przy projektowaniu zaproszeń.
 5. Kolorystyka: Zastanówcie się nad kolorami, które chcielibyście uwzględnić w zaproszeniach. Możecie skorzystać z kolorów tematycznych ślubu lub wybrać kombinację, która podoba się wam obojgu. Możecie również zastanowić się nad dodaniem motywów związanych z Waszymi pasjami, hobby lub ulubionymi kwiatami.
 6. Tekst i język: Zaprojektujcie tekst zaproszeń. Warto zawrzeć podstawowe informacje, takie jak imiona przyszłej pary młodej, data, godzina i miejsce ślubu, a także wszelkie dodatkowe wydarzenia towarzyszące. Upewnijcie się, że tekst jest czytelny i jasny, a także zgodny z waszym stylem.
 7. Wybór dostawcy lub samodzielne wykonanie: Zdecydujcie, czy chcecie samodzielnie zaprojektować i wykonać zaproszenia, czy też skorzystacie z usług profesjonalnego dostawcy. Jeśli czujecie, że wolicie mieć nad tym kontrolę, a przy okazji oszczędzić sporo pieniędzy, to tutaj znajdziecie gotowe szablony:
  Zaproszenia ślubne BOHO
  Zaproszenia ślubne GLAMOUR
  Zaproszenia ślubne KLASYCZNE
Papeteria ślubna w stylu boho pdf

Kto zaprasza na wesele?

Tradycyjnie to para młoda zaprasza gości na swoje wesele. Para ma pełne prawo decydować, kogo chce zaprosić na swoją uroczystość i z kim chce dzielić ten szczególny dzień. W praktyce to para młoda, w porozumieniu z rodziną, decyduje, kto zostanie zaproszony na wesele. Zazwyczaj lista gości obejmuje rodzinę obu stron, przyjaciół, bliskich krewnych i innych ważnych osób, które para chce mieć obecne na swojej uroczystości.

Warto jednak zaznaczyć, że w dzisiejszych czasach tradycje dotyczące zapraszania gości na wesele mogą być bardziej elastyczne. Niektóre pary młode decydują się na mniejsze, bardziej kameralne przyjęcie, zapraszając tylko najbliższe osoby, podczas gdy inne organizują większe i bardziej otwarte przyjęcie dla większej liczby gości. Ostateczna decyzja należy do pary młodej i powinna być zgodna z ich preferencjami, budżetem i możliwościami organizacyjnymi.

Kiedy wysłać zaproszenia ślubne?

Zaproszenia ślubne powinny być wysłane z odpowiednim wyprzedzeniem, aby goście mieli czas na zorganizowanie swojej obecności na uroczystości.

Kiedy wysłać zaproszenia ślubne?
 1. Zaproszenia powinny zostać wysłane ok. 3 miesiące przed ślubem. Jeśli spodziewasz się gości spoza kraju lub z dalekich miejsc, warto wysłać zaproszenia jeszcze wcześniej, aby umożliwić im zarezerwowanie biletów lotniczych i dostosowanie swojego harmonogramu podróży.
 2. Jeśli organizujesz ślub w okresie szczególnym: Jeśli planujesz ślub w okresie wakacyjnym, w trakcie długiego weekendu lub w czasie, gdy większość ludzi ma zaplanowane inne wydarzenia, rozważ wysłanie zaproszeń wcześniej. To pozwoli gościom zarezerwować termin na waszą uroczystość i uniknąć kolizji z innymi planami.
 3. Przesyłka zaproszeń “save the date”: Jeśli zamierzasz wysłać “save the date” (informację o zapisaniu terminu ślubu), zrób to jeszcze wcześniej – około 6-12 miesięcy przed ślubem. “Save the date” informuje gości o planowanej dacie ślubu i daje im czas na zarezerwowanie terminu, szczególnie jeśli ślub odbędzie się w sezonie lub w popularnej lokalizacji.

Ważne jest, aby dać gościom odpowiednio dużo czasu na odpowiedź i zorganizowanie swojej obecności na ślubie.

Gdzie kupić zaproszenia ślubne?

Istnieje wiele miejsc, gdzie można kupić zaproszenia ślubne.

 1. Sklepy papiernicze i stacjonarne: Wiele sklepów papierniczych oferuje szeroki wybór zaproszeń ślubnych. Możesz odwiedzić lokalne sklepy w swojej okolicy i obejrzeć dostępne wzory, porozmawiać z pracownikami i wybrać zaproszenia, które pasują do twojego stylu.
 2. Dostawcy usług ślubnych: Często dostawcy usług ślubnych, takie jak wedding plannerzy, dekoratorzy czy drukarnie, oferują również usługi projektowania i drukowania zaproszeń ślubnych. Skonsultuj się z dostawcami, których już wynajęłaś/wynająłeś lub których rozważasz, czy mają taką usługę w swojej ofercie.

  Bardzo szybko możesz je kupić u nas na stronie:
 3. Indywidualni projektanci i drukarnie: Możesz skorzystać z usług indywidualnych projektantów i drukarni, którzy specjalizują się w tworzeniu spersonalizowanych zaproszeń ślubnych. Takie rozwiązanie pozwala na stworzenie unikalnego wzoru, dopasowanego do twoich preferencji i stylu ślubu.
 4. DIY (zrób to sam): Jeśli jesteś kreatywna/y i masz czas oraz zasoby, możesz samodzielnie zaprojektować i wykonać zaproszenia ślubne. Możesz zakupić odpowiednie materiały w sklepie papierniczym lub online i wykorzystać swoje umiejętności w projektowaniu i rękodziele. Istnieje wiele inspiracji i tutoriali dostępnych online, które mogą pomóc Ci w tworzeniu własnych zaproszeń.

Przed wyborem miejsca zakupu zaproszeń ślubnych, zastanów się nad swoimi preferencjami, budżetem i stylem ślubu. Ważne jest również sprawdzenie jakości materiałów, opcji personalizacji oraz czasu realizacji zamówienia.

Co napisać na zaproszeniach ślubnych?

Pisanie zaproszeń ślubnych może być zarówno ekscytujące, jak i wymagające, zatem jak do tego siąść?

Stylowe zaproszenia ślubne
 1. Rozpocznij od formalnego wstępu: Zaczynamy od uprzejmego powitania, na przykład “Szanowni Państwo” lub “Drodzy Goście”. Jeśli wypisujemy zaproszenia z imienia i nazwiska, to podczas wypisywania obowiązuje jedna zasada: należy najpierw wpisać kobietę, a następnie mężczyznę. Następnie wprowadź informację o tym, że jesteś podekscytowany/a zaproszeniem ich na ślub.
 2. Wymień imiona pary młodej: Wprowadź imiona i nazwiska pary młodej. Możesz to zrobić w sposób tradycyjny, np. “Z przyjemnością zapraszamy na ślub [imię panny młodej] i [imię pana młodego]”.
 3. Podaj datę, godzinę i miejsce ślubu: Następnie podaj dokładne informacje o dacie, godzinie i miejscu ślubu. Możesz także dodać informacje o przyjęciu weselnym, jeśli odbędzie się w innym miejscu.
 4. Wprowadź dodatkowe informacje: Jeśli planujesz dodatkowe wydarzenia związane ze ślubem, takie jak kolację przedślubną, ceremonię zaślubin w innej lokalizacji, czy informacje o dress code, możesz je uwzględnić w zaproszeniu.
 5. Zamknij zaproszenie: Zakończ zaproszenie życzeniami lub uprzejmym zakończeniem, na przykład “Zapraszamy Was serdecznie, abyście razem z nami podzielili się tym wyjątkowym dniem” lub “Z radością czekamy na Waszą obecność”.
 6. Dodaj informacje kontaktowe: Na końcu zaproszenia możesz dodać informacje kontaktowe, takie jak numer telefonu lub adres e-mail, aby goście mogli skontaktować się w przypadku pytań lub potwierdzenia obecności.

Każde zaproszenie jest unikalne, dlatego możesz dostosować styl i treść do swoich preferencji oraz stylu ślubu. Ważne jest, aby zaproszenie było czytelne, zrozumiałe i eleganckie. Jeśli masz wątpliwości, możesz poprosić bliską osobę o przejrzenie zaproszenia przed wysłaniem, aby upewnić się, że wszystko jest poprawnie sformułowane.

papeteria ślubna w stylu glamour pdf
Zaproszenia ślubne w stylu Glamour: https://www.mowieoslubie.pl/sklep/produkt/zaproszenia-slubne-glamour-pdf/

Czy należy odmieniać nazwiska na zaproszeniach ślubnych?

Odpowiedź brzmi: tak, należy odmieniać nazwiska na zaproszeniach ślubnych. W języku polskim odmieniamy nazwiska i imiona przez przypadki, co oznacza, że stosujemy odpowiednie końcówki w zależności od kontekstu. Na ogół odmieniamy nazwiska na zaproszeniach, aby uniknąć niejasności. Na przykład, jeśli zapraszasz Oksanę Wróblewską, użyjesz formy odmienionej: “zapraszamy Oksanę Wróblewską”. Jednak niektóre nazwiska, takie jak “Mróz”, są trudniejsze do odmiany. W takim przypadku, jeśli zapraszasz Asię Mróz i Piotra Mroza, musisz napisać “zapraszamy Asię i Piotra Mrozów”.

Ważne jest jednak pamiętać, że praktyka odmiany nazwisk może różnić się w zależności od kultury, języka i lokalnych tradycji. Jeśli nie jesteś pewien/a, jak odmieniać nazwisko na zaproszeniach, zawsze możesz skonsultować się z osobą zajmującą się projektowaniem i drukiem zaproszeń ślubnych lub zapytać osoby z doświadczeniem w organizacji ślubów. Świetną pomoc w odmianie nazwisk oferuje także internetowa odmieniarka, z której warto skorzystać, jeśli mamy jakiekolwiek wątpliwości.

Jak wypisać zaproszenie z osobą towarzyszącą i dzieckiem?

W przypadku wypisywania zaproszeń ślubnych dla pary z osobą towarzyszącą i dzieckiem, zasady są następujące:

 1. Jeśli para ma osobę towarzyszącą, najpierw wpisujemy imię i nazwisko kobiety z pary, a następnie imię i nazwisko mężczyzny. Poniżej wpisujemy imię i nazwisko osoby towarzyszącej.

Przykład: P. Joanna i Jan Nowakowie wraz z Adamem i (osoba towarzysząca).

Jeśli zapraszasz osobę będącą w stałym związku, należy uwzględnić na zaproszeniu zarówno imię i nazwisko tej osoby, jak i imię i nazwisko jej partnera. Jeśli nie jesteś pewien/a, czy osoba jest w związku, lub chcesz być dyskretny/a, możesz napisać “z osobą towarzyszącą”.

 1. Jeśli para ma dziecko, wpisujemy imię i nazwisko kobiety z pary, imię i nazwisko mężczyzny oraz imię dziecka. Nie ma potrzeby wypisywania nazwiska dziecka.

Przykład: P. Anna i Piotr Majewscy wraz z Aleksandrem.

Powyższe przykłady to jedna z wielu możliwości, a ostateczne rozwiązanie powinno być dostosowane do indywidualnych preferencji i tradycji. Warto zwrócić uwagę także na szczególną sytuację, w której to mężczyzna jest osobą dla nas ważniejszą (nasz brat, przyjaciel, kuzyn) – wtedy jak najbardziej możemy to jego wypisać jako pierwszego, zwracając uwagę na zasadę ważności, a nie etykiety.

zaproszenia ślubne rustykalne pdf
Zaproszenia ślubne w stylu Boho: https://www.mowieoslubie.pl/sklep/produkt/zaproszenia-slubne-boho-pdf/

Czy zaproszenia ślubne daje się rodzicom?

Zdecydowanie tak! Zaproszenie na ślub skierowane do rodziców stanowi wyjątkowy gest, który przyniesie im wiele radości. To wspaniała okazja, aby wyrazić szacunek, wdzięczność i miłość wobec swoich rodziców. Efektowne zaproszenia ślubne dla rodziców, które odzwierciedlają istotę tego wyjątkowego momentu, będą dla nich cenną pamiątką na całe życie. Nie tylko podkreślają rolę, jaką odgrywają w życiu pary młodej, ale także umacniają więzy rodzinne i tworzą atmosferę wzajemnej radości. Zaproszenia dla rodziców stanowią wyraz wdzięczności za ich wsparcie, miłości i bezinteresowną troskę, której doświadczamy na przestrzeni lat. To także okazja, aby zaprosić ich do udziału w tych wyjątkowych chwilach i celebrowania razem radosnego początku naszej nowej drogi życia.

Niech zaproszenia dla rodziców staną się symbolicznym gestem, którym wyrażamy naszą głęboką wdzięczność i miłość, a także podkreślamy ich istotną rolę w naszym szczęściu i sukcesie.

Sposoby na wręczenie zaproszeń ślubnych

Wręczanie zaproszeń ślubnych może odbywać się na różne sposoby, w zależności od preferencji i tradycji pary młodej.

 1. Osobiście: Para młoda może zdecydować się na wręczenie zaproszeń osobiście. Mogą zaprosić rodziców, bliskich krewnych lub przyjaciół na spotkanie i przekazać im zaproszenia. Ta metoda pozwala na bezpośredni kontakt i emocjonalne przeżycie tego momentu.
 2. Poczta: Jeśli para młoda nie ma możliwości spotkania się osobiście z wszystkimi osobami, mogą wysłać zaproszenia pocztą. Ważne jest, aby odpowiednio zapakować zaproszenia w elegancki sposób i wysłać je za pomocą odpowiedniej przesyłki, takiej jak koperta ozdobna lub specjalne pudełko.
 3. Kurier: Jeśli para młoda chce nadać wręczeniu zaproszeń wyjątkowy charakter, mogą zdecydować się na skorzystanie z usług kuriera. Kurier może dostarczyć zaproszenia osobiście do adresatów, co dodaje elementu niespodzianki i wyjątkowości.
 4. Spotkanie rodzinne: Para młoda może zorganizować specjalne spotkanie rodzinne, np. obiad lub kolację, podczas którego wręczą zaproszenia. Jest to świetna okazja, aby zebrać najbliższe osoby razem i oficjalnie ogłosić planowaną datę ślubu.

Jak samemu zrobić zaproszenia ślubne?

Skorzystaj z naszych zaproszeń na sklepie:

Dopasuj do siebie

Każde zaproszenie z naszego sklepi możesz dowolnie edytować – łatwo i prosto. Oto instrukcja:

Zaproszenia ślubne DIY

Nie ważne, którą metodę wybierzesz, ważne jest, aby wręczanie zaproszeń odbyło się w odpowiednim czasie przed datą ślubu i z odpowiednią formą szacunku i radości. Pamiętaj, że wręczając zaproszenia możesz również wyrazić swoją wdzięczność i radość z udziału gości w tym wyjątkowym dniu.

Szukasz usługodawcy lub produkt?

Wejdź, zarejestruj się i dodaj ogłoszenie za darmo!

Najlepsza grupa wsparcia dla Panien Młodych

 • o co pytać przed podpisaniem umowy ślubnej

  (pdf) O co spytać przed podpisaniem umowy?

  75 
  Dodaj do koszyka
 • świeckie nauki przedmałżeńskie - mówię o ślubie

  (pdf) Świeckie nauki przedmałżeńskie

  45 
  Dodaj do koszyka
5 3 votes
Ocena artykułu
Powiadom o
0 komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze

Blog

Sklep

Konto