Wywiad z Excellent Films

5 1 vote
Ocena artykułu

Ten wpis jest skróconą wersją rozmowy z Agatą i Maćkiem z Excellent Films, w którym rozmawialiśmy o filmie ślubnym. Pełny wywiad możesz obejrzeć na naszym kanale Youtube – Mówię o ślubie.

Pierwszy Taniec Młodej Pary | Kadr z filmu Excellent Films

Spis treści:

Czy warto mieć film ślubny?

Przede wszystkim różnica polega na tym – w stosunku do fotografii ślubnej – że tutaj mamy do czynienia z ruchem oraz dźwiękiem. Żadne inne medium nie jest w stanie odzwierciedlić tego, jak nasi bliscy np. babcia czy dziadek, którzy byli z nami tego dnia – poruszali się oraz w jaki sposób mówili. To sprawia, że ta pamiątka wywołuje przez lata jeszcze większe emocje.

Jak wygląda film ślubny?

Nie ma wzoru na idealny film ślubny. Ważne natomiast jest to, że powinien być fajny i łatwy do obejrzenia. Nieważne czy jest oglądany po raz pierwszy, czy po raz 10, czy po raz 50 – efekt ma wciąż wywoływać ciarki. Mamy takie Młode Pary, które co roku wysyłają do nas zdjęcie i pokazują, jak siadają przy lampce wina i oglądają wspólnie w każdą rocznicę ślubu. To jest bardzo sympatyczne, że co roku mają ochotę wracać do tego dnia oglądając film ślubny, który dla nich stworzyliśmy.

Przygotowania Panny Młodej | Kadr z filmu Excellent Films

Jak pracuje Excellent Films w dniu ślubu?

Na ślubie często zdarzają się różne sytuacje – te do przewidzenia oraz te ciężkie do przewidzenia. Nasza praca polega na reportażu. Tu nie ma miejsca na reżyserowanie i powtarzanie ujęć – dlatego decydując się na profesjonalnego kamerzystę ślubnego decydujecie się na bezpieczeństwo i pewność, że doskonale będzie wiedział, w jaki sposób pokazać ten dzień. Nasze oczy i uszy są wyczulone na wszystko, co tego dnia będzie działo się dookoła Was.

Kto wybiera muzykę do filmu ślubnego?

Zazwyczaj to my proponujemy gotowe utwory muzyczne wiedząc, ze będą pasowały do poszczególnych etapów filmu. Zdarza się też tak, że Młode Pary zgłaszają nam konkretne utwory muzyczne, które chcieliby abyśmy wykorzystali. Oczywiście nie ma z tym problemu, jedynie dodatkowo sprawdzamy, czy dany utwór pod kątem tekstu i rytmu idealnie wpasuje się do filmu ślubnego, tak by zachować odpowiednie emocje w montażu. Wszystko wynika z tego, że wielu fotografów i filmowców ma swój określony styl i chce dbać o to, by utrzymywać określony poziom i szkolić się i szlifować swój fach jak najlepiej pod tym konkretnym kątem.

Panna Młoda z wiankiem | Kadr z filmu Excellent Films

Od czego zależy cena filmu ślubnego?

Statystycznie cena filmu ślubnego waha się pomiędzy 3000 a 6000 złotych. Oczywiście są usługi znacznie tańsze oraz znacznie droższe, warto też wziąć pod uwagę konkretny region Polski. Na cenę filmu ślubnego wpływa dużo czynników, najpopularniejsze to:

1. Doświadczenie i umiejętności kamerzysty ślubnego

Jak w każdej branży nie sprzęt czyni filmowca ekspertem, a efekt jego pracy, dlatego ciągły rozwój – szkolenia i warsztaty sprawiają, że jakość filmów jest na co raz wyższym poziomie, natomiast wiąże się to z wielotysięcznymi inwestycjami danego kamerzysty w rozwój swoich umiejętności.

2. Program do montażu filmu ślubnego

Ceny programów do montażu różnią się, natomiast przykładowo cena jednego z najpopularniejszych w branży – Adobe Premiere Prook. 1300zł rocznie.

3. Sprzęt do nagrywania filmu ślubnego

Ceny za sprzęt do filmowania wiążą się z inwestycją kilkudziesięciu tysięcy złotych. Przykładowo nagrywając dźwięk w kościele korzystamy z 2 rejestratorów, po to by mieć tzw. backup. Może zdarzyć się, że w trakcie uroczystości ksiądz niechcący wyłączy mikrofon i wtedy korzystamy z dodatkowych mikrofonów, które mamy zamocowane na naszych aparatach. Nawet przyjeżdżając na salę weselną jest rzecz prozaiczna wydawałoby się czyli podłączenie się rejestratorem dźwiękowym do mixera zespołu lub Dja. W naszym asortymencie mam już wszystkie możliwe końcówki po to żeby żeby to działało i dźwięk był zbierany prawidłowo.

Plener ślubny | Kadr z filmu Excellent Films

4. Ilość kamerzystów na ślubie

Pracujemy w 2 lub 3 osoby, to też sprawia, że jesteśmy bardziej elastyczni w dniu ślubu i możemy nagrać znacznie więcej materiału niż 1 filmowiec. Większa ilość operatorów automatycznie zwiększa cenę za film ślubny.

5. Montaż filmu ślubnego

Jest to najmniej widoczna część pracy filmowca, a jedna z kluczowych. Do montażu filmu ślubnego można podejść w sposób bardzo prosty – nagrywam, ucinam sceny i dodaję je w prostej kolejności na oś czasu, w tle dodajemy muzykę i gotowe. Można również podejść nieco ambitniej, co wydłuży czas pracy nad filmem, ale sprawi, że każda ze scen będzie dokładnie przemyślana, z odpowiednim kadrowaniem, edycją kolorów oraz dopasowanym idealnie podkładem dźwiękowym. To ta wisienka na torcie, której często nie widzą Młode Pary, a znacząco wpływa na efekt końcowy.

6. Zabezpieczenie materiału ze ślubu

Najbardziej newralgiczną częścią całej uroczystości ślubnej jest zabezpieczenie materiału, który jest rejestrowany. Są to nośniki elektroniczne – podwójne karty zapisu – które należy dodatkowo zgrać i zabezpieczyć na dwa zupełnie różne dyski zewnętrzne, tak by w przypadku awarii sprzętu być pewnym, że cały materiał jest zabezpieczony przed utratą.

Wywiad z Excellent Films | Film ślubny

Na co warto zwrócić uwagę przy wyborze kamerzysty ślubnego?

Po pierwsze istotne jest doświadczenia i umiejętności nabyte podczas wielu lat pracy. Po drugie profesjonalny sprzęt, który zapewni dobrą jakość oraz pewność materiału – zabezpieczenie na różne okoliczności reportażu ślubnego, o których wspomnieliśmy wcześniej. Trzecim kryterium jest sprawdzenie portfolio danego kamerzysty, by upewnić się, że ten styl montażu oraz długość filmu jest tym, czego szukamy.👰 Planer ślubny dla Ciebie

✅ Budżet
✅ Usługodawcy
✅ Harmonogram
✅ Pomocne checklisty
✅ Każdy etap: przed / dzień ślubu / po ślubie

planer ślubny pdf mówię o ślubie plan wesela
5 1 vote
Ocena artykułu
Powiadom o
0 komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze