5 2 votes
Ocena artykułu

W ostatnim czasie coraz bardziej popularnym staje się, by zorganizować wesele w różnie dni tygodnia. Ślub w piątek nie robi już na nikim wrażenia – tylko czy taki termin niesie za sobą więcej plusów czy minusów?

ślub w piątek
Ślub w piątek

Spis treści:

Czy warto zrobić ślub w piątek?

Po pierwsze wesele w piątek można zorganizować szybciej. Soboty są zarezerwowane na długo do przodu. Terminy piątkowe cieszą się większą dostępnością, co wiąże się z możliwością szybszej organizacji uroczystości. To z kolei wpływa na mniejszą ilość stresu związaną z realizacją poszczególnych elementów uroczystości. Terminy poza weekendami mogą powodować, że lokal weselny zgodzi się na dodatkowe rabaty przy podpisaniu umowy ślubnej. Warto jednak wziąć pod uwagę, że każdy dzień poza weekendem dla większości gości będzie dniem pracującym, wymagającym wzięcia dodatkowego dnia urlopu.

Dyspensa na wesele w piątek

Ślub kościelny w piątek jest jak najbardziej możliwy. Nie ma ku temu żadnych zakazów wynikających z kościelnego prawa powszechnego czy partykularnego. Uchwałą z dnia 13 marca 2014 r. Konferencja Episkopatu Polski zmieniła brzmienie IV przykazania, tym samym dając możliwość na uczestniczenie w uroczystościach zbiorowych również w piątki. Pragnę jednak zaznaczyć, że dotyczy to tylko terenu Polski – w innym kraju może być zupełnie inaczej.

wesele w piątek
Wesele w piątek

Wesele w piątek – pokarmy mięsne

Aby goście weselni mogli spożywać pokarmy mięsne podczas przyjęcia weselnego w piątek, a także w czwartek (z racji wesela kończącego się zazwyczaj po północy, tj. już w piątek) niezbędne będzie uzyskanie odpowiedniej dyspensy na spożywanie pokarmów mięsnych w miejscu organizowania przyjęcia weselnego. W tym celu należy zwrócić się do proboszcza parafii, na terenie której organizowana jest uroczystość. To on jest osobą władną do tego, aby takiej dyspensy udzielić gościom weselnym. Ważne, aby nie popełnić błędu i nie zwrócić się z tą prośbą do proboszcza parafii ślubu. Zazwyczaj są to dwie różne parafie, a tylko ten konkretny proboszcz będzie posiadał władzę do udzielenia dyspensy. Zazwyczaj na koniec ceremonii zawarcia małżeństwa kapłan informuje gości weselnych o udzielonych dyspensach, podając powód udzielenia, a także naznaczając czyn pobożny, jaki należy wykonać np. modlitwa bądź pokuta w inny dzień tygodnia. Dla niektórych naszych gości może być to bardzo ważne.

dyspensa na wesele w piątek
Dyspensa na pokarmy mięsne – wesele w piątek

Wesele w Wielkim Poście

Według Kodeksu Prawa Kanonicznego w Wielki Piątek oraz Wielką Sobotę, zakazane jest sprawowanie sakramentu małżeństwa. W sytuacjach wyjątkowych możliwe jest udzielenie dyspensy na zabawy zbiorowe w czasie Wielkiego Postu. Z prośbą o taką dyspensę należy wystąpić do ordynariusza miejsca, gdyż proboszcz nie może udzielić dyspensy od zabaw w tym okresie liturgicznym. Warto pamiętać, że czas na odpowiedź i przeprocesowanie sprawy po stronie kurii diecezjalnej nie musi być wcale szybki, dlatego, jeśli to możliwe, warto zawczasu pomyśleć o tej kwestii. Polecam też przygotowania do ślubu i wesela zacząć zawsze od ustalenia terminu w właściwą władzą kościelną, czyli proboszczem (parafii ślubu i wesela) lub ordynariuszem miejsca – zwykle biskupem diecezjalnym).


Wsparcia merytorycznego przy tworzeniu artykułu udzielił mec. Michał Poczmański – adwokat kościelny specjalizujący się w procesach o stwierdzenie nieważności małżeństwa.

👰 Planer ślubny dla Ciebie

✅ Budżet
✅ Usługodawcy
✅ Harmonogram
✅ Pomocne checklisty
✅ Każdy etap: przed / dzień ślubu / po ślubie

planer ślubny pdf mówię o ślubie plan wesela
5 2 votes
Ocena artykułu
Powiadom o
0 komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze