5 3 votes
Ocena artykułu

Według statystyk ślub kosztuje między 50-100 tysięcy złotych. Jak zaplanować budżet ślubny, tak by nie przepłacić, a jednocześnie być zadowolonym z efektu?? Kiedy jest tanio, a kiedy drogo? Ile kosztuje ślub oraz ile kosztuje wesele, czyli budżet weselny od A do Z na przykładzie moich wydatków. Ślub zorganizowałam 27.08.2016, było na nim 91 gości weselnych.

Ile kosztuje ślub i wesele? Mój budżet ślubny | Zdjęcie: Aleksandra Kiełczewska Fotografia

Koszty ślubu i wesela:

Od czego zacząć organizację ślubu i wesela?

W tym artykule przedstawię Ci same konkrety, zero tajemnic. Zdaję sobie sprawę, że stawki rynkowe w branży ślubnej zmieniają się z roku na rok – zmienia się również wartość pieniądza, dlatego podane ceny mogą proporcjonalnie różnić się od obecnych. Potraktuj je, jako punkt odniesienia. Zanim jednak przejdziemy do budżetu ślubnego, to zachęcam Cię również do pobrania darmowego organizera ślubnego, który pomoże Ci w Twojej ślubnej drodze – znajdziesz go we wpisie poniżej.

Ile kosztuje ślub cywilny?

Oboje jesteśmy ateistami i zdecydowaliśmy się na ślub cywilny. Braliśmy również pod uwagę ślub humanistyczny, natomiast zapisy urzędowe pozwalały nam na zorganizowanie ceremonii poza Urzędem Stanu Cywilnego, dlatego takie rozwiązanie było dla nas w porządku. Ślub cywilny odbył się poza Urzędem, a dokładnie w lokalu Biały Dwór w Kolbuszowej, z tego też powodu musieliśmy zapłacić dodatkowo 1000zł oraz standardową opłatę urzędową w wysokości 84zł.

Ślub cywilny w lokalu Biały Dwór w Kolbuszowej | Zdjęcie: Aleksandra Kiełczewska Fotografia

Ile kosztuje sala weselna?

Ślub cywilny oraz przyjęcie weselne odbyło się bezpośrednio w lokali weselnym Biały Dwór w Kolbuszowej. Średnia cena za talerzyk wniosła 170zł za osobę. Wśród gości było 91 osób dorosłych, co dało wartość 15470zł. 6 dzieci do 10 roku życia, które były liczone za 50% ceny za talerzyk, suma wyniosła 510zł. 8 dzieci do lat 3, które z uwagi na swój wiek nie generowały dodatkowych kosztów ze strony sali weselnej.

Sala weselna – Biały Dwór w Kolbuszowej | Zdjęcie: Aleksandra Kiełczewska Fotografia

Ile kosztuje fotograf ślubny?

Jeżeli chodzi o fotografa ślubnego, to ja wybrałam Aleksandrę Kiełczewską, której zdjęcia umieściłam w tym wpisie. Aleksandra to znajoma mojej ciotki. Dzięki temu po prostu nie musiałam jakoś za bardzo robić researchu. Po prostu zdałam się na tę znajomość, bo wiedziałam, że moja ciotka na fotografiach to się zna i byłam bardzo z tej współpracy zadowolona. Miałam zapłacić za fotografa 2500zł i wtedy tam już była też sesja ślubna w innym dniu. Natomiast później ostatecznie zrezygnowaliśmy z sesji w innym dniu dlatego, że bardzo trudno logistycznie nam by to było rozegrać i ostatecznie zapłaciliśmy 1900zł za fotografa ślubnego.

Ile kosztuje film ślubny?

Początkowo absolutnie nie chcieliśmy filmu ślubnego. Po pierwsze dlatego, że nie mieliśmy na to kasy. Po drugie dlatego, że wciąż mieliśmy takie pojęcie o filmie ze ślubu, że to jest po prostu Pan, który chodzi z kamerą przez całe wesele, a później oddaje Wam po prostu o. Macie! Macie i oglądajcie, jak macie czas. No więc stwierdziliśmy, że po co nam to? Nikt tego i tak nie obejrzy! To jest bez sensu strata kasy. Dopiero później trafiłam na Gentleman – Wedding Story, rozwalili moją czachę! Zresztą sama zobacz ich filmy ślubne. Za mój film ślubny zapłaciłam 3500zł, a dodatkowo zdecydowaliśmy się na podziękowania dla rodziców w formie filmu i cały pakiet wyniósł nas wtedy 4500zł.

Film ślubny – Gentleman Wedding Story

Ile kosztuje DJ na wesele?

Byliśmy absolutnie przekonani, że chcemy mieć DJa, a nie zespół muzyczny. Po pierwsze statystycznie będzie on tańszy niż zespół muzyczny, a po drugie zależało nam na muzyce w oryginałach, a nie na żywo. Szukałam na własną rękę i przeszukałam portale ślubne i wybrałam trzech DJów, którzy pasowali mi stylem, ceną, lokalizacją. Stwierdziłam, że ostatecznie wezmę tego, który napisze do mnie jako pierwszy. Tutaj było moje ogromne, ogromne zaskoczenie, że ja ledwo dałam “wyślij” maila i już gość do mnie oddzwania. Od razu go pokochałam i stwierdziłam, że muszę go mieć na swoim weselu. Był wtedy na jakichś targach ślubnych i to też naprawdę ogromną robotę zrobiło, że od razu do mnie oddzwonił. Czyli, że chce! Czyli, że się angażuje, że fajnie podchodzi do klienta. No i wzięłam go. No i właśnie tym sposobem DJ M-Lukas Sound System był moim DJem na ślubie, weselu, bo właśnie…! Długo też zastanawiałam się nad tym, jak my ogarniemy nagłośnienie muzyczną ceremonii ślubu. Niby to jest w tym samym domu weselnym, a jednak inna sala, więc jak to ogarnąć? Wtedy Łukasz stwierdził, że w tej cenie ogarnie też ślub i nagłośnienie tego ślubu, więc miałam wszystko w jednym, to jak mam nie brać? Zapłaciłam za tę usługę 1500zł.

Ile kosztują atrakcje na wesele?

Początkowo planowaliśmy maksymalnie ograniczyć koszty wesela, by zmieścić się w 30000zł, dlatego nie planowaliśmy dodatkowych atrakcji. Jako wisienkę na torcie, która sprawia, że można zrobić ciekawą pamiątkę ślubną, a dodatkowo kosztuje niewiele… postawiliśmy na zimne ognie. Proste, banalne i robi efekt! Tuż przed północą wspólnie z gośćmi weselnymi wyszliśmy przed lokal, by zrobić kilka zdjęć ślubnych. Zimne ognie kosztowały nas – ok. 50zł oraz stworzona księga dla gości weselnych, która wyniosła ok. 100zł.

Atrakcje weselne
Zimne ognie na weselu | Zdjęcie: Aleksandra Kiełczewska Fotografia

Ile kosztuje suknia ślubna?

Suknię ślubną kupiłam w salonie Igar w Rzeszowie. Zapłaciłam za nią 3000zł, ale dzisiaj bym tego nie zrobiła. Uważam, że to jest kupa kasiory, tak naprawdę zupełnie wydana niepotrzebnie. Bo gdybym się bardziej zainteresowała, gdybym się bardziej rozejrzała, to spokojnie mogłabym znaleźć jakąś świetną suknię dużo taniej. Była to dobra decyzja, natomiast z punktu oszczędności ślubnych warto rozważyć opcje typu: używana suknia ślubna lub nietypowe np. z Zalando czy nawet AliExpress (!). Tak, wiem, że to nie popularne słowa, natomiast chcę być z Tobą całkowicie szczera i suknia ślubna może być jedną z kluczowych oszczędności dla Twojego budżetu – warta rozważenia.

poradnik ślubny dominika soja blat
Suknia ślubna | Zdjęcie: Aleksandra Kiełczewska Fotografia

Ile kosztuje strój Pana Młodego?

Wybraliśmy się do Vistuli i tam skompletowaliśmy wszystko poza butami. Trafiliśmy jeszcze na jakąś taką fajną promocję, dzięki której przy zakupie garnituru koszula była chyba za połowę ceny czy coś w takim stylu. Ostatecznie za garnitur, skarpetki, pasek, koszulę, poszetkę i krawat zapłaciliśmy około 1000zł. Natomiast jeżeli chodzi o buty, to mój mąż kupił w Wojasie za 250zł.

Z polskich marek warto również zainteresować się marką Zack Roman, która stawia na wysoką jakość wykonania produktów i w swojej ofercie posiada gotowe garnitury, ale też daje możliwość ich personalizacji, aby zyskały niepowtarzalny charakter.

Ile kosztują buty do sukni ślubnej?

Wymarzyłam sobie balerinki od Vivienne Westwood i wyczaiłam promocję na Zalando za 270zł.

Baleriny Vivienne Westwood do sukni ślubnej | Zdjęcie: Aleksandra Kiełczewska Fotografia

Ile kosztują zabiegi pielęgnacyjne przed ślubem?

Zdecydowałam się na serię 3 zabiegów peelingu kawitacyjnego, a każdy z nich kosztował 200zł. Łącznie na zabiegi pielęgnacyjne przed ślubem wydałam 600zł. Przed wykonaniem zabiegów udałam się się do dermatologa, bo miałam wtedy problemy skórne, więc on jeszcze wdrożył leczenie, a ten peeling kawitacyjny miał być takim dopełnieniem. I faktycznie zadziałało super.

Ile kosztuje makijaż ślubny i fryzura ślubna?

Za makijaż próbny zapłaciłam 100zł. Makijaż ślubny kosztował odpowiednio 120zł. Próbna fryzura – 60zł, a fryzura ślubna 90zł. Dodatkowo zrobiłam hybrydowe pazury za 60zł.

Makijaż ślubny | Zdjęcie: Aleksandra Kiełczewska Fotografia

Ile kosztuje tort ślubny?

Za tort ślubny zapłaciłam ok. 600-700zł. Ceny mogą różnić się w zależności od tego, czy zdecydujesz się na tort, który będzie serwował dom weselny, czy też będzie to zewnętrzna cukiernia. W przypadku opcji drugiej mogą pojawić się dodatkowe opłaty, takie jak koszty dojazdu.

Ile kosztują kosze ratunkowe dla gości weselnych?

Wiecie ten kosz ratunkowy, który stawiamy w łazience i faktycznie okazał się pomocny. Łącznie oba kosze – dla panów i pań – kosztowały 200zł.

Ile kosztuje papeteria ślubna?

Zaproszenia ślubne zamówiłam od decARTe i wybrałam wzór za 2,50zł za sztukę i zamówiłam łącznie 80 sztuk. Z czego 70 sztuk to było takich personalizowanych. Natomiast 10 sztuk na czarną godzinę z wykropkowanym miejscem na imię i nazwisko. Natomiast cała reszta papeterii była po mojej stronie. Winietki, zawieszki, śpiewniki i naklejki na szyszki – wszystko zrobiłam sama. Wcześniej zakupiłam na Allegro 200 arkuszy takich białych wizytówkowych i zapłaciłam za to 60zł plus tasiemki za łącznie ok. 20zł. Wykorzystałam domową drukarkę i w taki oto sposób zyskałam kolejne oszczędności.

Papeteria ślubna | Zdjęcie: Aleksandra Kiełczewska Fotografia

Ile kosztuje alkohol na wesele?

Kupiliśmy butelek półlitrowych żubrówki licząc pół litra na osobę. Kupiliśmy 91 butelek wódki. Bardzo dużo zostało! Bardzo, bardzo, bardzo, bardzo. Oczywiście każdy ma różne rodziny. Jedne piją bardziej, inne mniej. Natomiast ja dzisiaj na pewno dużo mniej tej wódki bym kupiła. Łączni za alkohol – wódka i wino – zapłaciliśmy w Selgrosie 2400zł.

Ile kosztują obrączki i biżuteria ślubna?

Przyznam szczerze, że mieliśmy farta! To jest właściwie długa historia. Robiliśmy je na zamówienie z własnego złota, które otrzymaliśmy od babci, i udało się też tym własnym złotem ogarnąć robociznę. Więc my za obrączki nie zapłaciliśmy właściwie w ogóle. Ale nie jesteśmy z nich zadowoleni i w przyszłości planujemy zmienić na platynowe obrączki ślubne. Natomiast jeżeli chodzi o moje dodatki – biżuterię, kolczyki, bransoletka, naszyjnik. Zamówiłam w YES z perłami i zapłaciłam dokładnie 257zł.

Obrączki ślubne | Zdjęcie: Aleksandra Kiełczewska Fotografia

Ile kosztują podziękowania dla gości weselnych?

Nasze podziękowania dla rodziców kosztowały – 1000zł (film dla rodziców) oraz 500zł na bukiety. Dla świadków zamówiliśmy bransoletki w Lilu z grawerem, a dla moich druhen jeszcze zamówiłam w Karmelo takie bombonierki z czekoladkami z pralinkami i to samo dla starostów. A jeżeli chodzi o podziękowania dla gości jeszcze, to każdy przy swoim nakryciu przy stole miał fiolkę z herbatą. Dodatkowo na odchodne każdy dostawał jeszcze tak zwaną szyszkę, czyli minitorciki. Za jeden taki minitorcik zapłaciłam 12,50zł.

Ile kosztują kwiaty na ślub?

Zapłaciłam około 300zł za wszystko: mój bukiet ślubny, kwiatowa opaska na rękę dla świadkowej, butonierka dla świadka, dwie butonierki dla Pana Młodego (z żywych i sztucznych kwiatów), dwie ozdoby do włosów dla mnie (z żywych i sztucznych kwiatów). Warto przy wyborze wziąć pod uwagę kwiaty sezonowe na wesele ponieważ ich koszt będzie znacznie mniejszy oraz dostępność zakupu znacznie łatwiejsza.

Bukiet ślubny | Zdjęcie: Aleksandra Kiełczewska Fotografia

Ile kosztuje podróż poślubna?

Stwierdziliśmy, że po prostu pojedziemy nad polskie morze. Tej decyzji absolutnie nie żałuję, bo to była fantastyczna decyzja. Zresztą wyczaiłam pobyt przez Groupon w 4-gwiazdkowym hotelu nad polskim morzem. Nówka hotel z pełnym wyżywieniem. No po prostu prze, przepiękne miejsce. Poza tym jeszcze była prywatna plaża, więc w ogóle mistrzostwo świata. Za to zapłaciliśmy 1790zł za 2 osoby na 5 nocy. Wracając jeszcze zahaczyliśmy o Warszawę i też przez Groupon ogarnęłam wyrąbany w kosmos hotel ze śniadaniem i taką kolacją przy świecach. Za tę noc dodatkowo zapłaciliśmy 300zł.

Podsumowanie – Ile kosztuje ślub?

Moje koszty wesela wyniosły łącznie ok. 38 000zł. Początkowo zakładałam, że zmieszczę się w 30 000zł. To może być cenna informacja dla Ciebie, by w swoich planach budżetowych przewidzieć 10-20% odchylenia, które może się zdarzyć w momencie małych wydatków, których początkowo nie brałaś pod uwagę. Jeśli zaciekawił Cię temat, to seria wywiadów z Pannami Młodymi, które dzielą się swoimi kosztami ślubu, będzie strzałem w dychę do poczytania z kubkiem ciepłej herbaty.

Brak wiedzy zwiększa budżet ślubny

Skoro już wiesz ile kosztuje ślub, to zachęcam Cię po zapoznania się z listą pytań, które warto zadać usługodawcom przed podpisaniem umowy ślubnej – one pomogą Ci uniknąć haczyków i ukrytych kosztów, które mogą nadwyrężyć Twój budżet i drastycznie podniosą cały koszt ślubu.

Najlepsza i jedyna taka społeczność panien młodych w Polsce!

Dołącz do zamkniętej społeczności grupy MOŚit!, w której dostaniesz wsparcie i wskazówki dotyczące organizacji ślubu i wesela.

 • zaproszenia ślubne glamour PDF

  Zaproszenia ślubne Glamour PDF

  29 
  Dodaj do koszyka
 • Papeteria ślubna boho pdf

  ZESTAW – Papeteria ślubna Boho PDF

  49 
  Dodaj do koszyka
5 3 votes
Ocena artykułu
1 Komentarz
Pokaż wszystkie komentarze
Ilona
25/05/2021 15:36

Szkoda, że nie zapisałam wszystkich swoich wydatków, chyba muszę usiąść z kubkiem herbaty i wypisać wszystko i też zsumować nasze koszty wesela. Fajna sprawa z tymi koszami ratunkowymi dla gości ?

Blog

Sklep

Konto