Jak wybrać zespół na wesele?

Zespół weselny czy DJ? To jeden z dylematów, który stoi przed każdą Parą Młodą na etapie organizacji ślubu. Jeśli podjęłaś decyzję, że zdecydowanie bardziej czujesz muzykę na żywo i decydujesz się na zespół weselny, to ten wpis z pewnością pomoże Ci w poszukiwaniach tego najlepszego. Poniżej możesz przeczytać praktyczne wskazówki, których udzielił Mateusz Chwalisz z zespołu muzycznego Chwalisz Band.

Zespół na wesele – Chwalisz Band | Zdjęcie: Katarzyna Sałek

Spis treści:

1 – Jak wybrać zespół na wesele?

Pierwszy i najważniejszy krok: nie zaczynajcie od wyboru daty ślubu! Taka decyzja może mieć swoje złe konsekwencje, gdy odnajdziecie swojego wymarzonego usługodawcę, a on Wasz termin będzie miał już zarezerwowany. Niestety, często odbieram telefony lub wiadomości na Messengerze, w których muszę odmówić PM ze względu na zarezerwowany termin. Warto mieć na uwadze, że najlepsze zespoły weselne będą miały bardzo napięty terminarz.

blank
Jaki wybrać zespół na wesele? Chwalisz Band | Zdjęcie: Dawid Pawlicki – Lotnia Weddings

Jest kilka dróg poszukiwania zespołu weselnego. Od najbardziej klasycznych, czyli z polecenia znajomych, aż do szukania w czeluściach Internetu. Powiedzmy sobie szczerze, jest to trudne zadanie. Można je sobie ułatwić i zawęzić obszar poszukiwań, wiedząc czego się chce i mając konkretne wymagania. Dzięki temu będziemy mogli przeprowadzić wstępną selekcję i wyeliminować usługodawców, którzy nie są w naszym guście i nie spełniają naszych oczekiwań jakościowych, muzycznych czy estetycznych.

Zespół weselny z polecenia znajomych

Warto na początku popytać znajomych jaki zespół na wesele polecają. Bierzcie też poprawkę, że Wasi znajomi mają podobny gust do Was. To co im się podoba, niekoniecznie musi być atrakcyjne dla Was. Miejcie na uwadze, że rynek weselny rozwija się bardzo szybko i aktualnie definicja zespołu muzycznego (nie mylić z orkiestrą) nie ma nawet porównania do standardów, które panowały np. w 2010 roku. Jestem przekonany, że żadna z kobiet nie śledzi rynku weselnego hobbystycznie, dla zabicia czasu tylko interesuje się w momencie planowania swojego najpiękniejszego dnia w życiu. Dlaczego to tym mówię? Nawet jeżeli Wasza znajoma/koleżanka/siostra miała wesele kilka lat do tyłu, to z pewnością w branży ślubnej pojawiły się nowe usługi lub rozwiązania i te z przeszłości są zwyczajnie pasee.

Opinie o zespole weselnym w Internecie

Tu zadanie jest o tyle trudne, że na portalu weselnym pokroju weselezklasą.pl czy planujemywesele.pl znajdziemy ponad 2958 zespołów oferujących bardzo skrajne, odbiegające od siebie poziomy muzyczne i artystyczne. Przyjmijmy, że przeczytanie podstawowych informacji o zespole weselnym i przesłuchanie kilku minutowych fragmentów utworów zajmie Wam około 10 minut. Poświęcicie 493 godziny na przesłuchanie wszystkich? Przeznaczając na to 8h dziennie zajmie Wam to 62 dni (!) Trochę długo, a to tylko poszukiwanie zespołu weselnego, a pozostali usługodawcy ślubni? Brzmi mało zachęcająco, mimo wszystko warto się tam rozejrzeć. Często też, na portalach weselnych jako pierwsi pokażą Wam się usługodawcy, którzy opłacili pozycjonowanie w danym mieście bądź województwie. Równocześnie oznacza to, że zespół, który jest potencjalnie w Waszym guście znajdzie się na 3, 7 bądź 19 stronie. Warto w takim przypadku założyć filtr w wyszukiwarce portalu ślubnego, w którym wskażecie podstawowe informacje jak instrumentarium czy ilość osób w zespole weselnym.

Szukanie zespołu weselnego na Facebooku i Instagramie

Dużym ułatwieniem jest skorzystanie z grup ślubnych na facebooku. Często Panny Młode są bardzo pomocne w różnych kwestiach i etapach planowania wesela. Chętnie Wam podpowiedzą i podzielą się doświadczeniami. Każda z nich jeszcze przed chwilą miała takie samo zadanie jak Wy. Tu musicie być przygotowani, że pod Waszym postem może pojawić się nawet ~300 komentarzy z ofertami. Przygotujcie powerbank lub stały dostęp do prądu, ponieważ telefon zacznie bombardować Was powiadomieniami, a pojemność baterii zacznie maleć bardzo szybko. Ostatnio zauważyłem bardzo duży ruch i zainteresowanie naszym zespołem – Chwalisz Band – na Instagramie. Większość nowych klientów znajduje nas po #zespolweselny lub #zespolnawesele. Wyszukiwanie na Instagramie jest o tyle fajniejsze, że pod danym hashtagiem znajdziemy konkretnie tą frazę, która nas interesuje. Jeżeli planujecie wesele boho lub glamour to nie ma nic prostszego.

blank
Zespół na wesele – Chwalisz Band | Zdjęcie: Dawid Pawlicki – Lotnia Weddings

Szukanie zespołu weselnego na targach ślubnych

Dobrym rozwiązaniem jest udanie się na targi ślubne (przyp. w dobie obecnej sytuacji świetnie sprawdzają się Targi Ślubne Online) To właśnie podczas ich trwania macie możliwość porównać bezpośrednio jakość danego zespołu. Każdy z nich ma identyczne warunki akustyczne, powierzchnię oraz czas na prezentację. Do każdego możecie podejść, porozmawiać i zadać najbardziej nurtujące Was pytania. Uwierzcie mi, że decyzję będziecie w stanie podjąć w ciągu kilku chwil. Mocne ekipy skradną Wasze serca już po kilku taktach. Żeby było ciekawiej, nasz band wzbudza zainteresowanie par młodych, które udały się na targi ślubne nie poszukując zespołu. Powiem więcej, udały się na targi mając już podpisaną umowę z DJem! Jest to bardzo budujące, że to co oferujemy na scenie zaskarbiło sympatię pary młodej. Gdyby nie udali się na targi, nawet nie wiedzieliby, że istniejemy. Nagle okazało się, że chcą mieć usługodawcę, którego nawet nie brali pod uwagę. Sądzę, że warto poświecić jeden dzień, żeby znaleźć inspiracje i zaktualizować wiedze na temat trendów.

Polecenie zespołu weselnego przez konsultanta ślubnego

Ostatnim i najważniejszym źródłem wiedzy jest zaangażowanie konsultanta ślubnego. Posiada on stworzoną bazę topowych usługodawców, jest na bieżąco z trendami. Obecnie panuje przeświadczenie, że angaż wedding plannera to towar luksusowy z czym w zupełności się nie zgadzam. Dobry koordynator ślubny ciągle monitoruje sytuacje w branży, śledzi nowości, buduje swoje kontakty i znajomości, uczestniczy w targach, szkoleniach, imprezach branżowych, śledzi social media oraz portale ślubne. Współpraca z koordynatorem pozwoli Wam zaoszczędzić baaaardzo dużo czasu. Wynajęcie koordynatora do odnalezienia wymarzonego usługodawcy nie musi być jednoznaczne z zaangażowaniem go w proces koordynacji całego wesela.

Miejscowość zespołu weselnego

Nie ograniczajcie się co do regionu lub terytorium. Wielce prawdopodobne, że zespół na wesele z drugiego końca naszego kraju tak Was oczaruje, że w promieniu 100km od miejsca Waszego wesela nie znajdziecie podobnej ekipy oferującej oprawę muzyczną. Pamiętajcie, że mamy XXI wiek i dobrze zorganizowane zespoły dojadą w każde miejsce w Polsce.

blank
Gitarzysta zespołu muzycznego – Chwalisz Band | Zdjęcie: Dawid Pawlicki – Lotnia Weddings

2 – Ile kosztuje zespół na wesele?

Rozbieżność w cenie jest bardzo duża. Zespół na wesele kosztuje od 5000zł do nawet 15000zł. Na ostateczną cenę zespołu weselnego ma wpływ wiele czynników takich jak np. ilość osób w składzie oraz czy band jest legalnie działającą firmą. Zdecydowanie większym kosztem będzie zaangażowane zespołu 5 lub 7 osobowego mającego zarejestrowaną firmę, płacącego ZUSy oraz podatki, niż 3 osobowego robiącego to dorywczo bądź hobbistycznie. Na szali stawiamy zespoły, które skupiają się tylko na tym i wkładają w to maksimum swojego czasu kontra zespoły, które po całym tygodniu pracy muszą aktywnie bawić gości na weselu. Uważam również osobiście, że nie warto targować się z usługodawcą. Redukcja wynagrodzenia może zostać źle odebrana. Najlepsze bandy z pewnością nie będą biły się ceną i będą znały wartość pracy włożonej w osiągnięcie poziomu artystycznego. Ostateczną decyzję co do strategii musicie oczywiście podjąć sami.

3 – Kto płaci za zespół weselny?

Mamy to szczęście, że gramy bardzo różne wesela i sprawa wypłacenia naszego wynagrodzenia jest bardzo indywidualna. Nasi klienci to w większości przypadków Polacy pracujący na co dzień w Irlandii, Holandii, Szkocji, Anglii czy nawet Australii. Wielokrotnie podczas rozmów wspominali, że sami finansują swój ślub i przyjeżdżają do Polski zrobić wesele marzeń. Jest to godne podziwu.

Rodzice finansują wesele

Zdarza się, że Pary Młode mają wsparcie od swoich rodziców co ma swoje plusy i minusy. Zdecydowanie plusem są dodatkowe środki jakie można przeznaczyć na wybór swojego wymarzonego usługodawcy. Tylko czy będziemy mieli realny wpływ na jego wybór? Niestety, w takim przypadku kij ma dwa końce. Szczególnie dało się to zauważyć podczas targów ślubnych, gdy po zagranym bloku muzycznym podbiegali do nas Młodzi wraz ze swoimi rodzicami. Widziałem ten błysk w oczach młodych ludzi, którzy składali ręce w modlitwie o naszą dostępność w wyznaczonym przez nich terminie. Jednocześnie nie dało się nie zauważyć postawy rodziców, którzy ewidentnie mieli odrębne zdanie od swoich dzieci. W większości przypadków gust, wizja oraz koncepcja wesela PM drastycznie różni się od rodziców. Różnica pokoleniowa jest bardzo widoczna i nieunikniona. Na wszystko mają wpływ relacje oraz postawa rodziców.

Młoda Para pokrywa koszty wesela

Można też temat „ugryźć” bardziej klasycznie. Marek (nasz perkusista) podczas organizacji swojego wesela, wraz z narzeczoną miał wyraźny podział dotyczący wydatków. Opłata za zespół oraz ekipę foto-video czy obrączki ślubne była po stronie mojego brata. Zawsze można się dogadać. Kto jeszcze płaci za zespół na weselu? Goście! Nie, to nie jest żart. Otwarcie mówią o tym nasi klienci, którzy po weselu wyciągają z kopert „prezenty” i wręczają nam jako nasze honorarium. Dzięki hojności ich najbliższych mogli zafundować sobie wymarzonego usługodawcę i niesamowite wspomnienia do końca życia. Nie widzę w tym nic złego.

blank
Ile kosztuje zespół na wesele? | Zdjęcie: Dawid Pawlicki – Lotnia Weddings

4 – O co spytać zespół na wesele?

Moim zdaniem warto skorzystać z 500 pytań do usługodawców lub obejrzeć Q&A na naszym kanale na YouTube. Jest mnóstwo nieoczywistych pytań, które warto znać, a te niuanse pomogą w ostatecznym wyborze.

O co spytać zespół na wesele? | Pytania do zespołu weselnego?

Jak często zespół muzyczny spotyka się na próbach?

Zwróciłbym uwagę, ile grają prób i jak często się spotykają. Kluczem do każdego sukcesu jest powtarzalność oraz cykliczność. Takie rzeczy dostrzegalne są np. w sporcie. Drużyna piłkarska bez treningów, zgrupowań nie osiągnie dobrych wyników. To samo dotyczy muzyki i tu nie ma wyjątku. Nawet najlepsi piłkarze, jeżeli nie będą zgrani nie wygrają meczu. Zgrany zespół weselny będący w formie z pewnością zagwarantuje nam wyższą jakość muzyki niż taki, który spotyka się bardzo rzadko. My spotkamy się trzy razy w tygodniu i dzięki temu utrzymujemy muzyczną kondycję.

Co jeśli zmieni się skład zespołu weselnego?

W zespołach dochodzi do migracji, zmian składów, wymiany poszczególnych muzyków i nie jest to temat tabu, ponad to w wielu przypadkach jest to wręcz nieuniknione. Warto mieć świadomość, że od momentu podpisania umowy ślubnej, aż do terminu Waszego wesela może się dużo zmienić i nikt Wam tego nie zagwarantuje. Przecież wesele planuje się nawet 2 lub 3 lata do przodu. Każda zmiana z pewnością rodzi niepewność i zwątpienie w głowach nowożeńców. Na przestrzeni 10 lat naszej działalności przewinęło się wielu muzyków. Trzonem i fundamentem formacji od zawsze jest „ostatnie takie trio” czyli Mateusz, Marek i Waldek. Zespół muzyczny, który świadomie buduje i dba o pozycje na rynku z pewnością nie pozwoli sobie na spadek zaufania wśród klientów i angaż osoby niedoświadczonej, bez odpowiednich predyspozycji oraz kwalifikacji muzycznych. Przyczyny zmian w kadrze mogą być bardzo różne. My chyba przeszliśmy wszystkie możliwe. Począwszy od otwierania swojego „browaru” przez klawiszowca, wyjazdu za granice przez gitarzystę, oczekiwanie przez wokalistkę na „złoty bilet” do światowej kariery, czy nawet afery obyczajowej… a przecież mama ostrzegała. Musicie mieć na uwadze, że to, że dany zespół weselny przyjedzie bez tej konkretnej wokalistki to nie jest wina zespołu bądź managera, który zarządza bandem. Moim zdaniem (i pewnie oberwie mi się za to co napiszę) wśród większości – ale nie wszystkich – muzyków brakuje odpowiedniej mentalności. Wystarczy poczytać wpisy oraz komentarze na grupach na facebooku. Dla osoby wykonującej oprawę muzyczną wesela nie jest to najpiękniejszy dzień Pary Młodej tylko „Wesółko”, „koncert z wyżywieniem” lub co gorsza „chałtura”. Po dokładne wyjaśnienie ostatniego pojęcia odsyłam Was do Wikipedii. Mimo wszystko najbardziej przeraża mnie stwierdzenie „to są tylko wesela”. Fuck! Para młoda przygotowuje się do tego przedsięwzięcia latami, a muzyk bez żadnego zająknięcia wypowiada takie słowa… Gorąco liczę, że kiedyś to się zmieni. Uważam, że to brak jakiejkolwiek odpowiedzialności za deklaracje uczestnictwa we wszystkich zakontraktowanych weselach, powoduje taki obrót sprawy. Takie wokalistki mają gdzieś, czy to konkretnie wesele dla tej konkretnej pary młodej odbędzie się z ich udziałem i to jest bardzo przykre. Czy w takiej sytuacji warto walczyć o osobę, która nie ma żadnej motywacji, żeby uświetnić Wasz najpiękniejszy dzień w życiu? To jak zaproszenie najlepszej przyjaciółki, która w dniu waszego wesela woli robić coś ciekawszego, np. oglądać Netflixa. Drogie Panie Młode, jeżeli przyjedzie inna osoba, ale z dobrymi umiejętnościami to świat się nie zawali, a pewnie będziecie mile zaskoczeni.

blank
Skład zespołu muzycznego – Chwalisz Band | Zdjęcie: Katarzyna Sałek

Obecna sytuacja na świecie również tego nie ułatwia. Wiele osób zmienia profesje, przebranżawia się lub co gorsza traci pracę i finalnie musi budować życie od nowa. To samo dotyczy zespołów. Nasza działalność ma bardzo specyficzny charakter i potrzebuje ludzi z konkretnymi umiejętnościami i talentami, którzy na chwilę obecną nie mają za co żyć! Nie można przecież wziąć kogoś z ulicy, ładnie ubrać i postawić na scenie. W sezonie 2020 mieliśmy sytuacje w której moja żona, Monika wylądowała w szpitalu z zapaleniem woreczka żółciowego. Na szczęście udało się wykonać operację laparoskopowo, mimo to wykluczyło ją to z udziału w weselach na trzy tygodnie. Ważne w jaki sposób zespół zareaguje na takie sytuacje i czy jest kadrowo zabezpieczony. Wyczytałem kiedyś, że mądrość polega na przewidywaniu pewnych wydarzeń i sytuacji. Dlatego dobrze jeśli zespół weselny ma przygotowaną listę osób “awaryjnych”, które są w stanie zastąpić nominalnego muzyka. Lista co jakiś czas jest aktualizowana, a nasze ogłoszenie rekrutacyjne jest ciągle widoczne na naszej stronie internetowej. Dzięki temu co jakiś czas spływają oferty z całego kraju. Budowanie takiej bazy kontaktów daje nam bardzo duży komfort psychiczny i możliwość reakcji w podbramkowej sytuacji np. ewentualnej kwarantanny wynikającej z COVIDU. My mimo wszystko poszliśmy o krok dalej. Żeby w pełni zabezpieczyć naszych klientów oraz rozwiać wszelkie wątpliwości od 2021 roku w szeregach Chwalisz Band pojawiły dodatkowe 2 wokalistki posiadające kapitalne głosy i nieziemską energię sceniczną! Wybraliśmy osoby, które w pełni będą w stanie oddać charakter wesel prowadzonych przez nasz band. Dzięki temu każdy z naszych klientów wie, że w przypadku jakiejkolwiek sytuacji losowej ich wesele przebiegnie zgodnie z planem i deklarowaną jakością usług.

Jakim oświetleniem dysponuje zespół muzyczny?

Oświetlenie jakim dysponuje zespół weselny ma kluczowe znaczenie. Nie chodzi o to, żeby edukować wszystkie Pary Młode tym co to jest protokół DMX, Spot, Wash czy Beam, to do niczego nie prowadzi. Nie musicie się na tym znać. To jakim oświetleniem dysponuje zespół będzie miało jednak bezpośredni wpływ na zdjęcia ślubne i film ślubny. Pamiętajcie, że światło gra główną rolę. Poproście zespół muzyczny o pokazanie zdjęć sceny. Będziecie mogli ocenić czy to wpisuje się w kanon Waszego wesela. Niektóre z zespołów, do zdjęć i filmów promocyjnych, wynajmują oświetlenie sceniczne, którym nominalnie nie dysponują. Musicie zadbać o to, żeby w umowie znalazła się informacja, że oświetlenie sceny będzie takie jak na materiałach przedstawionych w ofercie. Na pierwszy strzał idą pospolite lasery, które są bardzo słusznie znienawidzone przez filmowców i fotografów. Dlaczego? Ponieważ wiązka lasera nieodwracalnie uszkadza matrycę, przez co pojawiają się martwe pixele np. na zdjęciach. Jeżeli zależy Wam na naturalnych zdjęciach ślubnych to bardzo ważne są lampy retro/vintage/loft. Ciepłe, białe lub żółte, a przede wszystkim naturalne światło w połączeniu z starymi deskami stodoły lub czerwoną cegłą stworzy doskonałe warunki do przepięknych zdjęć.

5 – Kto płaci ZAiKS na weselu?

Istotnym wątkiem jest również sprawa ZAiKSu. I tu pojawia się wiele nieścisłości, ale żeby poukładać to w logiczną całość pozwoliłem sobie uzyskać odpowiedzi bezpośrednio u przedstawiciela ZAiKSu. Myślę, że akurat ta kwestia powinna być omawiana bezpośrednio przy dopinaniu formalności z salą weselną. Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych nie określa w sposób precyzyjny, kto jest zobowiązany do wniesienia opłat z tytułu honorariów autorskich. Tym samym daje uprawnionym (ZAIKS-owi) prawo do ubiegania się o wynagrodzenie, zarówno od właściciela sali wynajmowanej na ten cel, zespołu muzycznego wykonującego utwory na weselu, jak i od samych nowożeńców (ale oczywiście tylko od jednego, a nie od wszystkich tych podmiotów równocześnie). Zacznijmy jednak od początku. Opłata za ZAiKS nie jest niczym nowym i dotyczy również organizatorów koncertów np. takich jak Dni Miast. Jako ciekawostkę dodam, że artysta występujący podczas takiego koncertu, oprócz wynagrodzenia wynikającego z kontraktu dodatkowo otrzyma wynagrodzenie z ZAIKSu.

Dom weselny płaci ZAiKS

Właściciele lokali weselnych, którzy podchodzą bardzo profesjonalnie do tematu, mają wykupione stałe licencje i ten koszt jest doliczony do ceny za tzw. talerzyk. Niestety, coraz częściej dostaję informacje od moich klientów, że zapis w umowie ślubnej przerzuca na nich tą odpowiedzialność i tu powstaje parę problemów, które należy wyjaśnić.

Zespół weselny płaci ZAiKS

W przypadku zespołów nie istnieje coś takiego jak stała licencja ZAiKS. Artyści mogą być zrzeszeni w ZAiKSIE, ale nie zespoły weselne. My nie jesteśmy twórcami, poza tym licencja jest ściśle związana z miejscem. My gramy wesela w różnych miejscach na terenie całej Polski. Ponad to wysokość stawki jest również uzależniona od ilości gości oraz ilości mieszkańców w danej gminie. Tak! Inna stawka zostanie naliczona w Warszawie Mokotów, Kaczkach Średnich, Koluszkach lub Tabor Wielki-Chałupki. Najlepiej kwestię licencji wyjaśnić z właścicielem sali weselnej na etapie ustaleń, jeszcze przed podpisaniem umowy ślubnej. Lokal wykupując licencję na cały rok, mając bezpośrednio informacje o ilości przyjęć weselnych, jubileuszy i innych eventów z udziałem muzyki, otrzymuje o wiele korzystniejsze stawki, niż w przypadku licencji jednorazowej wykupionej przez zespół czy parę młodą.

Para Młoda płaci ZAiKS

Jeżeli lokal nie pokrywa kosztów licencji i ostatecznie będziecie zmuszeni do uiszczenia jednorazowej opłaty, najwygodniej jest skorzystać z formularza online dostępnego na stronie ZAiKSu. Przy jego wypełnianiu napotkacie dwie opcje naliczania opłaty. W pierwszej system ryczałtowo naliczy opłatę od ilości gości, w drugiej poprosi Was o podanie wysokości honorarium wynajętego przez Was zespołu i naliczy 10% od kwoty którą wprowadzicie. System jest na tyle inteligentny, że każe Wam opłacić tą opcję, której kwota będzie większa. Idąc za ciosem w przypadku, gdy organizujecie poprawiny na które zaangażujecie DJ’a również nie ominie Was opłata za ZAIKS. Licencja z dnia poprzedniego nie przechodzi na kolejny i wymaga osobnego naliczenia. Licencja obejmująca zespół wykonujący utwory różni się od licencji dla DJ’a, który wykonuje tzw. „muzykę mechaniczną” czyli odtwarza oryginały piosenek. Tu dużym ułatwieniem będzie fakt bycia członkiem stowarzyszenia zrzeszającego DJów jakim jest np. DJ Union. Głównym atutem bycia członkiem stowarzyszenia jest licencja na odtwarzanie utworów.

6 – Ile osób w zespole weselnym?

Częste pytanie, czy ilość ma znaczenie? Naturalne, że skład 3 osobowy nie zaoferuje nam tego samego co pięcioro muzyków. Równocześnie, jeżeli będziemy mieli skład 7 lub 9 osobowy nie spowoduje to, że Wasze wesele będzie jeszcze bardziej udane. Moim zdaniem bardziej istotną rzeczą jest podział obowiązków oraz organizacja w zespole. Jeden z muzyków może grać na różnych instrumentach lub obejmować różne stanowiska i funkcje w zespole weselnym, mając bezpośrednie przełożenie na jakość zabawy na weselu. Do czego dążę? Możemy mieć na scenie utalentowanych muzyków, którzy są wyśmienici na swoich instrumentach lecz jeżeli żaden z nich nie jest konferansjerem, to kto przywita Parę Młodą oraz gości na sali? To samo dotyczy funkcji wodzireja. Jeżeli nikt z zespołu nie pełni tej funkcji w zespole to możecie zapomnieć o tańcach integracyjnych. Chyba, że planujecie wesele w stylu slow wedding, w takiej sytuacji konferansjer czy wodzirej nie jest konieczny. Konkludując. Gdybym miał zastąpić nasze umiejętności w zespole i rozbić je na pojedyczne funkcje to potrzebuję 6 wykwalifikowanych ludzi. Tylko kto zaangażuje zespół 9 osobowy i każdemu z członków zapłaci godziwe honorarium?

7 – Disco Polo na weselu

Temat, który w ostatnim czasie wywołuje chyba najwięcej kontrowersji. Mam takie odczucie, czytając wpisy na portalach ślubnych, że jeżeli nie ma o czym pisać to napiszmy o disco-polo. Zrobi się duży ruch na naszym fanpage. Chciałbym, aby ten wpis raz na zawsze uciął ten temat, a co najważniejsze zakończył pojedynek między zwolennikami i przeciwnikami Disco-Polo. Sądzę, że tu rozwiązanie jest bardzo proste. Jeżeli chcecie, żeby zespół weselny grał ten konkretnie gatunek, poproście muzyków o to. Jeżeli nie chcecie, poproście, żeby tego nie grali – Amen.

blank
Disco Polo na weselu | Zdjęcie: Dawid Pawlicki – Lotnia Weddings

Obecnie na rynku można dostrzec dwa rodzaje zespołów weselnych. Pierwszy z nich preferuje grę tylko utworów polskich i disco polo oraz drugi, które całkowicie wyeliminowały polskie „dicho” ze swojego repertuaru. Myślę, że jeden i drugi rodzaj znajdzie swoją grupę docelową, zapełni sobie kalendarz i nie trzeba tu większego komentarza. W Polsce są bardzo konkretne środowiska ludzi, które słuchają konkretnego rodzaju muzyki. Np. środowisko lekarzy, aktorów lub prawników raczej nie zatrudni zespołu grającego disco-polo. Tu sprawa jest zdecydowanie bardzo prosta. Takie ekipy (rodziny i znajomi) znają się na wylot i mają bardzo podobne gusta. Nie zapominajmy, że jesteśmy Polakami. Mamy takie, a nie inne korzenie. Wychowaliśmy się głównie na folku. Ostatnio miałem okazję oglądać wywiady live różnych DJów, którzy wypowiadali się na ten temat. Jeden z nich wysunął tezę, w której nasze szlachetne disco-polo można zastąpić na weselu innymi polskimi utworami. Kompletnie się z tym nie zgadzam i wielokrotnie widziałem fanów dicho podpierających ściany na utworach Krzysztofa Krawczyka, Andrzeja Zauchy, Zbigniewa Wodeckiego, Golec uOrkiestra, Enej, Perfectu czy Lady Pank. Osobiście uważam, że należy zachować zdrowy rozsądek, a nie usilnie przekonywać do którejkolwiek z frakcji.

8 – Jak długo gra zespół weselny?

Intensywność zabawy na weselu reguluje długość setów i przerwy między nimi. Poukładajmy to jednak w jedną całość i prześledźmy wszystkie dostępne opcje. Swoją pracę zespół weselny zaczyna w momencie dotarcia Pary Młodej i gości weselnych na salę. Z reguły są to okolice godziny 16:00. W przypadku ślubu cywilnego lub ślubu humanistycznego odbywającego się w plenerze muzycy mogą zacząć swoją pracę nawet o 14:00. Często ceremonia plenerowa odbywa się na tym samym terenie co wesele. Jest też krótsza niż ślub kościelny bądź konkordatowy. Szczególny przypadek dotyczący godziny ślubu możemy zaobserwować na Śląsku, gdzie wesela zaczynają się wyjątkowo wcześnie – 12:00 to taki standard. Większość zespołów weselnych deklaruje swoją dostępność przez 12h od przybycia PM na salę. Z reguły kończą swoją pracę o godzinie 04:00. Jesteśmy narodem, który lubi się bawić. Jeżeli zależy Wam na ciągłej zabawie musicie wystrzegać się tzw. leniwych zespołów. Szczególną uwagę na ten konkretnie aspekt zwracają nasi klienci, managerowie obiektów oraz konsultanci ślubni, z którymi współpracujemy. Dobrze, żeby w standardzie zespół grał 7-8 utworów w bloku muzycznym. Przerwa nie powinna być dłuższa niż 15 min, żeby nie zamulić imprezy. Kluczową kwestią, oprócz długości bloków i przerw, jest praca kuchni, a dokładnie jej punktualność w wydawaniu posiłków. Nawet najlepiej zdyscyplinowany zespół nie pomoże, gdy kuchnia będzie robiła obsuwy lub będzie serwowała ciepły posiłek w trakcie trzeciego utworu w bloku. Planując wesele musicie uwzględnić również ilość dodatkowych atrakcji. Jeżeli będzie ich zbyt dużo, goście będą czuli duży niedosyt. Pamiętam wesele, w którym Para Młoda zaplanowała parę atrakcji m.in. pokaz sztucznych ogni, pokaz barmański, godzinny występ swoich znajomych. Podczas koncertu tych wybitnych muzyków, podeszła do mnie grupka gości pytając „kiedy zacznie się normalne wesele”. Trzeba to wszystko wyważyć, żeby nie przesadzić w jedną bądź drugą stronę. W przypadku organizacji wesela w stylu slow wedding bardziej spisze się forma dancingowa: 4-5 utworów w bloku i przerwy wynoszące około 20-30 min. W takiej koncepcji nie ma ciśnienia i taka częstotliwość sprawdzi się idealnie. Tak samo w przypadku wesela międzynarodowego. Musicie pamiętać, że na zachodzie wesela są o wiele mniej intensywne i huczne niż w Polsce.

blank
Zabawy weselne dla gości | Zdjęcie: Dawid Pawlicki – Lotnia Weddings

9 – DJ czy zespół na wesele?

Osobiście mam bardzo duży szacunek do DJów. W bardzo krótkim czasie, dzięki swojej determinacji i innowacji, zajęli większość rynku weselnego w Polsce. Na zachodzie ten proces zaszedł o wiele wcześniej, lecz musimy mieć na uwadze, że jesteśmy we wschodniej Europie i światowe trendy docierają do nas nieco później. Bardzo podoba mi się chęć rozwoju ze strony DJ. Co chwile organizują szkolenia, spotkania integracyjne podczas których wymieniają się doświadczeniami i pomagają sobie w każdym najmniejszym aspekcie pracy podczas eventów czy przyjęć weselnych. Trochę brakuje mi tego wśród zespołów, które chyba do końca nie mogą pogodzić się z tym, że żeby zapełnić kalendarz należy zrobić coś więcej niż zmontowanie składu i zakup instrumentów. Zwyczajnie aktualnie trzeba robić o wiele więcej niż to miało miejsce kiedyś.

Oryginalny utwór czy własna aranżacja muzyczna?

Na początku warto byłoby wytłumaczyć co dokładnie kryje się pod słowem DJ w kontekście przyjęcia weselnego. DJ jako rozwinięcie skrótu Disc Jockey kryje w sobie osobę zajmującą się tylko odtwarzaniem muzyki. Niestety, większość Djów weselnych nie zajmuje się „miksowaniem” czy „graniem” tak jak to ma miejsce np. w klubach. Znaczna większość DJ ślubnych tylko odtwarza kolejno wybrane przez siebie utwory nie miksując ich live podczas występu. Tylko raz miałem okazję i przyjemność bawić się z DJ i to z prawdziwego zdarzenia, podczas balu inżyniera. W życiu nie słyszałem takich połączeń utworów. Tego nie da się opisać, to trzeba przeżyć! Tam zgadzało się totalnie wszystko. Począwszy od tempa utworów, tonacji, przez harmonię i metrum utworów. Uwierzcie mi, że ten facet nie odezwał się przez całą imprezę ani razu?! Nie zachęcał do zabawy, nie prowadził zabaw, konkursów, a i tak w każdym bloku muzycznym miał 400 osób na parkiecie! Nawet nie był jakoś szczególnie ubrany. Moim zdaniem nie miał takiej potrzeby. Swoimi pomysłami i wiedzą muzyczną zmiażdżył system i to nie podlegało żadnej dyskusji. Ciekawostką jest to, że na tym samym balu byli również inni studenci, którym taka forma i ten rodzaj muzyki totalnie nie przypadł do gustu. Rozmawialiśmy o tym otwarcie przy stoliku. Jak się okazało w niedalekiej przyszłości jedna z opozycyjnych par zaangażowała nas jako oprawę przyjęcia weselnego. Widać, mimo podobnego wieku gusta i potrzeby bywają bardzo odmienne. Ten rodzaj DJ można porównać do zespołu weselnego, który wychodzi na scenę i bez słowa zaczynają grać utwory w swoich autorskich aranżacjach. Nie ma w tym nic złego, pod warunkiem, że klient oczekuje właśnie takiej formy prowadzenia imprezy. Forma dancingowa bardzo dobrze sprawdza się przy rodzinach i gościach, którzy lubią, chcą i potrafią tańczyć, a dodatkowe atrakcje zdecydowanie im przeszkadzają w zabawie.

Konferansjer na weselu

Mocnym ogniwem na weselu jest konferansjer. Jak i w zespole tak i u DJ’a warto, żeby znalazła się osoba, która weźmie w dłoń mikrofon bezprzewodowy i najważniejszych momentach wesela przejmie inicjatywę. Powiedzenie paru mądrych słów wydaje się niczym szczególnym lecz prawda jest okrutna. Wśród muzyków czy DJ znajdą się osoby skryte i nieśmiałe, dla których taka forma interakcji jest zwyczajnie krępująca i za żadne skarby nie wyjdą ze swojej strefy komfortu. Osobiście znam również osoby, które śpiewają, a powiedzenie paru mądrych słów między utworami jest dla nich paraliżujące. Jeżeli macie życzenie, aby na waszym weselu znalazł się konferansjer, który powita gości i „zagada od czasu do czasu” to koniecznie dopytajcie Dj lub zespół czy to również wchodzi w zakres ich usługi. Żeby wejść w temat jeszcze głębiej należy zaznaczyć, że w dobie wesel w stylu glamour, rustykalnych, industrialnych czy boho forma konferansjerki dla każdego z nich będzie wyglądała inaczej. W rustykalnych, czyli w tzw. Stodołach będzie znacznie więcej luzu i swobody. Zupełnie inaczej wygląda to w glamour, gdzie wszystko musi być dopięte na ostatni guzik i forma wypowiedzi musi być bardziej formalna z zachowaniem wszelkich zasad savoir vivre. Warto, żeby konferansjer wiedział odpowiednio wcześniej jaką formę narracji ma przyjąć na Waszym weselu i czy taką bez problemu sobie poradzi.

Wodzirej na weselu

Furorę na rynku weselnym i znaczącą różnicę robi wodzirej. Pod tym terminem możemy sobie wyobrazić gentelmana ubranego w piękny frak, cylinder i posiadającego drewnianą laskę. W środowisku weselnym zostało to nieco uproszczone i w głównej mierze ma się tu na myśli osobę, która zabawia gości prowadząc tance integracyjne lub inne animacje. Kobieta może być wodzirejem i nie ma tu sztywnych zasad czy reguł. Również dress code nie jest aż tak bardzo szablonowy.

Nagłośnienie parkietu weselnego

Ostatnią kwestią moim zdaniem niewątpliwie jest brzmienie. Można posiadać wszystkie w/w rzeczy, lecz jeżeli Dj lub band nie brzmi dobrze, dźwięk wydobywający się z głośnika będzie kuł w ucho i wiercił dziurę w mózgu przez cały czas trwania wesela. Tu istotna jest podstawowa, wręcz minimalna wiedza o akustyce i propagacji dźwięku. Nikt nie chciałby, żeby na weselu „dudnił” bas a mikrofony sprzęgały podczas przemowy Pary Młodej. Można byłoby polemizować i pewnie oberwie mi się od paru ludzi z branży, że przecież klient tego nie usłyszy. Ja jestem zdania, że klient nie jest głupi i nawet jeżeli nie potrafi czegoś fachowo opisać ponieważ, nie jest ekspertem to nie zmienia faktu, że dostrzeże różnice. Nie musimy być inżynierami, czy mechanikami, żeby przy zakupie samochodu wyczuć komfort za kierownicą, promień skrętu i ewentualne stukanie w lewym tylnym kole. Muzyka jest nieodzowny elementem naszego życia i możemy śmiało ocenić czy dana formacje brzmi ładnie czy nie.

blank
Muzyka na żywo – Zespół muzyczny Chwalisz Band | Zdjęcie: Zdjęcie: Katarzyna Sałek

Konkludując, poszukując ekipy do oprawy muzycznej musicie zdefiniować czym ta oprawa ma się charakteryzować. DJ DJowi i zespół zespołowi nie jest równy, a każdy z nich ma swoją strefę komfortu i zakres swojej oferty. Dlatego wśród ofert poszczególnych usługodawców znajdziecie rozbieżności cenowe. Wybierzcie zajebistego DJ lub zajebisty band. Niestety, wszystko ma swoją cenę i w dużej mierze zależy od grubości Waszego portfela. Pierwsza czy druga opcja sądzę, że jest bardzo dobra. Musicie pamiętać o tym, że niezależnie czy wybierzecie band czy dj’a wszystko zmierza do jednego celu – świetna zabawa na parkiecie i przejście waszego wesela do historii jako najwspanialszy dzień w Waszym życiu.


Autorem wpisu jest Mateusz Chwalisz – zespół muzyczny Chwalisz Band
Strona: https://chwaliszband.pl
FB: https://www.facebook.com/chwaliszBAND
IG: https://www.instagram.com/chwaliszband

Leave a Reply