Ile wynosi podatek od prezentów ślubnych?

Planując swój ślub i wesele rzadko, która Młoda Para zastanawia się nad kwestiami finansowo-skarbowymi i tym, ile wynosi podatek od prezentów ślubnych. Zazwyczaj ten temat schodzi na dalszy plan lub jest odkładany w czasie po ślubie. Nie ważne, kiedy będziesz go rozważać, warto wiedzieć, jak wygląda podatek od wesela, kiedy należy go zapłacić oraz jak wygląda możliwość ewentualnego zwolnienia z opłaty ze względu na podział grup podatkowych.

Spis treści:

podatek od prezentów ślubnych
Ile wynosi podatek od prezentów ślubnych?

Kiedy trzeba zapłacić podatek od wesela?

Podatek od prezentów ślubnych należy zapłacić wtedy, kiedy wartość wszystkich darowizn przekazanych przez jedną osobę, w ciągu 5 lat, przekroczy ustalony limit. Limit ten zależny jest od stopnia pokrewieństwa darczyńcy względem nas. W żargonie nazywam go “podatek od wesela”, bo wiele dziewczyn tak, o nim mówi, natomiast jest to ważna informacja, którą powinien obejmować Twój budżet ślubny. Pomocny w planowaniu budżetu ślubnego jest darmowy organizer ślubny PDF, który pozwoli Ci zaplanować wszystkie koszty organizacji tego dnia i jednocześnie odpowiedzieć na nurtujące wiele par pytanie, czy koszty ślubu się zwracają?

Grupy podatkowe – opodatkowanie prezentów ślubnych

Istnieją 3 grupy podatkowe. I grupa podatkowa: małżonek, wstępni (rodzice, dziadkowie, pradziadkowie), zstępni (dzieci, wnuki, prawnuki), pasierb, rodzeństwo, ojczym, macocha. Darowizna od osoby należącej do I grupy podatkowej nie może przekroczyć 9 637 zł. Jeśli przekroczy, wówczas musimy w ciągu 6 miesięcy od jej otrzymania zgłosić ten fakt w Urzędzie Skarbowym. Wtedy zostaniemy zwolnieni z obowiązku podatkowego. Jeśli nie wyrobimy się w tym czasie i nie złożymy odpowiedniego dokumentu, wtedy będziemy musieli zapłacić podatek. 

II grupa podatkowa: zstępni rodzeństwa, rodzeństwo rodziców, zstępni małżonków pasierbów, małżonkowie rodzeństwa i rodzeństwo małżonków, małżonkowie rodzeństwa małżonków, małżonkowie innych zstępnych. Jeśli darowizna od osoby należącej do II grupy podatkowej przekroczy 7 276 zł będziemy musieli zapłacić od niej podatek. 

III grupa podatkowa: Pozostałe osoby np. pracodawca, niespokrewniona matka chrzestna. Jeśli darowizna od osoby należącej do III grupy podatkowej przekroczy 4092 zł, będziemy musieli zapłacić od niej podatek. Co w przypadku, gdy Twój pracodawca chciałby wręczyć drogocenny prezent ramach ślubu? Najskuteczniejszym rozwiązaniem mogłoby okazać się otrzymanie premii, która jest jednocześnie opodatkowana, jak standardowa pensja.

podatek od prezentów ślubnych
Pieniądze z wesela a podatek

Skąd Urząd Skarbowy będzie wiedzieć, ile dostaliśmy w kopertach ślubnych?

Jeśli pieniądze będą trzymane w tak zwanej „skarpecie” i nie zostaną za nie kupione żadne wartościowe dobra, takie jak samochód, czy mieszkanie, to faktycznie trudno będzie udowodnić, ile pieniędzy skrywały magiczne koperty ślubne. Tym bardziej – ile dostaliście od poszczególnych gości weselnych. Natomiast jeśli pieniądze trafią na Wasze konto, lub sfinansujecie z nich kupno mieszkania, czy samochodu, wtedy Urząd Skarbowy może się tym faktem zainteresować.

Ile wynosi podatek od prezentów ślubnych?

Podatek od darowizny wynosi 20%. Pozostałe Ważne jest, by w przypadku darowizny od osoby z I grupy podatkowej dotrzymać terminu 6 miesięcy na złożenie odpowiedniego dokumentu do US, zwalniającego z obowiązku podatkowego. Szkoda przecież oddawać aż 1/5 całej wartości prezentu ślubnego. Masz ochotę utrwalić wskazówki, które zebrałam w tym artykule? Obejrzyj nasz MOŚowy poradnik ślubny Youtube, który porusza temat podatku od prezentów ślubnych.


Leave a Reply