Jakie są obowiązki świadkowej?

4.6 7 votes
Ocena artykułu

Bliska osoba poprosiła Cię o świadkowanie i zastanawiasz się, jakie są obowiązki świadkowej? To pytanie nie pozwala Ci spać spokojnie? Możesz odetchnąć z ulgą, w tym artykule pokażę Ci, jakie są zadania świadkowej oraz co należy robić, by wesprzeć Pannę Młodą na etapie organizacji ślubu i wesela.

co robi świadkowa na ślubie
Co robi świadkowa na ślubie?

Spis treści:

Obowiązki świadkowej lista

Przede wszystkim – angażuj się w przygotowania ślubne. Bądź wsparciem i osobą, z którą zawsze można pogadać na ślubne tematy. Pomóż wybrać usługodawców ślubnych, bierz udział w wyborze idealnej sukni ślubnej czy doradzaj w kwestii tego, jakie mogą być atrakcje na wesele. Niech Panna Młoda wie, że może na Ciebie liczyć.W dalszej części pokażę Ci wybrane zadania, które na Ciebie czekają, natomiast jeśli chcesz mieć przy sobie potężną ściągę, to przedstawiam Ci prawdziwy niezbędnik świadkowej. Jest to prawdopodobnie jedyny w Polsce taki organizer świadkowej, 20 stron w formacie PDF z konkretnymi wskazówkami, checklistami i zadaniami, które sprawią, że zostaniesz świadkową na medal. Pokaż swojej przyjaciółce, że może na Ciebie liczyć.

 • świadkowa na medal - organizer świadkowejorganizer świadkowej - świadkowa na medal

  (pdf) Organizer świadkowej

  29 

Organizer świadkowej PDF – spis treści:

 1. Informacje o ślubie
 2. Obowiązki Świadkowej
 3. Checklista – Przygotowania
 4. Checklista – Dzień ślubu
 5. Wybór sukni ślubnej
 6. Planner wieczoru panieńskiego
 7. Przygotowania Świadkowej
 8. Niezbędnik Panny Młodej
 9. Scenariusz dnia ślubu
 10. Przemówienie
 11. Kontakty

Kto może być świadkową?

Świadkiem i świadkową może być osoba, która ukończyła 18 lat i posługuje się językiem polskim. To znaczy jeżeli świadek czy świadkowa nie rozumieliby języka polskiego, to obowiązkowa byłaby obecność tłumacza przysięgłego podczas ceremonii ślubu. Świadkiem może być zarówno kobieta, jak i mężczyzna. Mogą to być dwie kobiety i może być dwóch mężczyzn. Nie ma znaczenia ich rasa, pochodzenie, wyznanie czy orientacja seksualna. I jest tak samo w przypadku ślubu kościelnego oraz ślubu cywilnego. Świadek lub świadkowa nie musi mieć bierzmowania i może być ateistą czy innowiercą. Nie ma tutaj absolutnie żadnego problemu.

Zadania świadkowej
Panna Młoda i świadkowa w szlafroczkach / Fot. Gentleman Wedding Story

Jakie cechy powinna mieć świadkowa?

Świadkowa jest osobą od zadań specjalnych, dlatego warto, by była dobrze zorganizowana, pozytywnie nastawiona i była wsparciem dla Panny Młodej. Więcej o cechach idealnej świadkowej znajdziesz w tym wpisie:

Odbierz bukiet ślubny

Bycie świadkową, to osoba od zadań specjalnych, dlatego jeśli w dniu ślubu pojawi się potrzeba, by odebrać bukiet ślubny od florystki czy kwiaciarni, a nie ma kto tego zrobić, to fajnie jeżeli pomożesz swojej przyjaciółce. Od samego rana Panna Młoda może przeżywać mnóstwo stresu lub po prostu będzie zaganiana robiąc fryzurę ślubną lub makijaż ślubny. W tym miejscu przyda się Twoje wsparcie. Jeśli chcesz sprawdzić, jakie kwiaty sezonowe będą najlepsze do bukietu ślubnego – możesz skorzystać ze ściągi, którą znajdziesz w tym artykule:

Bukiet ślubny sierpień
Bukiet ślubny / Fot. Gentleman Wedding Story

Pomoc w wyborze sukni ślubnej

Bądź na wszystkich przymiarkach i szczerze doradzaj. W każdej chwili możesz skorzystać z pomocnego artykułu na temat tego, jak przygotować się do pierwszej przymiarki sukni ślubnej. Podczas gdy mama, czy babcia Panny Młodej mogą naciskać, narzucać swoje zdanie, lub zbyt emocjonalnie podchodzić do kwestii wyboru sukni ślubnej, Ty powinnaś być tą, która trzyma emocje na wodzy i potrafi obiektywnie spojrzeć na sprawę i szczerze doradzić, jaka suknia na ślub będzie dla niej idealna. Jeśli Panna Młoda chciałaby, by druhny miały takie same sukienki, w tej kwestii też powinnaś służyć pomocą. Nie tylko dobrą radą, ale też znalezieniem idealnej krawcowej, czy sklepu z sukienkami, który spełni oczekiwania wszystkich pań.

zabawy na wieczór panieński
Zabawy na wieczór panieński

Zorganizuj wieczór panieński

To jest impreza Panny Młodej i oczywiście organizowana jest przez Ciebie, natomiast Ty, jako ta prawa ręka Panny Młodej znająca jej preferencje, oczekiwania, marzenia powinnaś jej zrobić taką imprezę, żeby ona właśnie była zachwycona. To oczywiście nie znaczy, że całość musi być w całkowitej tajemnicy przed Panną Młodą, bo fajnie jest najpierw zrobić taki “research” i mniej więcej ogarnąć, czego Twoja przyjaciółka oczekuje. Tak samo w przypadku tworzenia listy gości na wieczór panieński pamiętajcie o tym, że ta lista powinna być zaakceptowana przez Pannę Młodą powinna się wypowiedzieć na temat tego, kogo na tej imprezie by widziała. Poza tym w przypadku wieczoru pańskiego bądźcie też trochę głosem rozsądku. Jeżeli Panna Młoda marzy o jakimś wypadzie weekendowym na Santorini za miliony monet, a Ty jako świadkowa wiesz, że nie każdego na tej liście gości może być na to stać, to warto spróbować skutecznie wyperswadować tej Pannie Młodej, żeby jednak postawić na coś, na co każdy z tych gości będzie mógł sobie pozwolić. Całość powinna zmieścić się w rozsądnym budżecie, by miejsce było osiągalne dla każdego i przede wszystkim, by wszyscy dobrze się bawili. Jeśli szukasz sposobu na fajną rozgrzewkę tego wieczoru, to możesz u nas znaleźć gotowe zabawy na wieczór panieński.

 • PROMOCJA -43%opinie zabawy na wieczór panieńskizabawy na wieczór panieński

  (pdf) Zabawy na wieczór panieński

  39  69 
 • Gadżety na wieczór panieński do druku

  (pdf) Gadżety na wieczór panieński

quiz na wieczór panieński do druku
Zabawy na wieczór panieński – Test znajomości Młodej Pary

Harmonogram ślubny – pilnuj terminów

Zazwyczaj to Panna Młoda pilnuje poszczególnych elementów organizacji ślubu i wesela, ale jeśli jeszcze będzie mogła w tej kwestii liczyć na pomoc świadkowej, to na pewno tym nie pogardzi. Dzięki temu stworzysz dla niej taki płaszczyk bezpieczeństwa i poczucie, że jeszcze ktoś czuwa nad tym, żeby niczego nie pominąć. W każdej chwili możesz pobrać darmowy organizer ślubny, który zawiera wszystkie pomocne wskazówki odnośnie pilnowania terminów ślubnych.

Pomoc w dniu ślubu

W dniu ślubu Twoje zadania będą wręcz mnożyć się jak grzyby po deszczu. Będziesz brała udział we wszystkich przygotowaniach od samego rana, dlatego pamiętaj, by pilnować czasu. W tym całym zamieszaniu minuty uciekają jak szalone. Będziesz odpowiedzialna za przytrzymywanie bukietu Pannie Młodej w Kościele/USC, do Ciebie też należeć będzie poprawianie welonu, czy trenu sukni ślubnej. Najprawdopodobniej zostaniesz zaangażowana też do zbierania prezentów od gości weselnych, do ocierania łez wzruszenia, trzymania gdzieś w pobliżu niezbędnika Panny Młodej. Ba! Chodzenia z nią do toalety, czy do wygłoszenia krótkiej przemowy. Bardzo często jest tak w zależności od regionu, że świadek lub świadkowa noszą alkohol na weselu.

Obowiązki świadkowej
Świadkowa na medal / Pałac Goetz / fot. Gentleman Wedding Story

Zbieranie prezentów od gości weselnych

W dniu ślubu po stronie świadków jest pomoc podczas życzeń i zbierania prezentów. Bardzo często jest tak, że jeden świadek zbiera koperty, a drugi świadek kwiaty lub inne upominki. Poza tym, to później bardziej po Twojej stronie jest ten obowiązek, żeby te prezenty zabezpieczyć – no bo para młoda zaraz po tych życzenia siada do samochodu i jedzie na salę jest toast, pierwszy taniec obiad i tak dalej. Tak dużo rzeczy dzieje się wokół nich, że fajnie żeby mieli na kim polegać w kwestii zabezpieczenia tych prezentów. I to powinno być po Twojej stronie, chyba że Para Młoda twierdzą inaczej. Wcześniej musicie dowiedzieć się gdzie na sali weselnej jest na przykład sejf, gdzie te koperty i prezenty będzie można schować

Świadkowa prezenty od gości weselnych
Pomoc świadkowej podczas składania życzeń / Imperial Wedding Otfinów / Fot. Gentleman Wedding Story

Chodzenie do toalety z Panną Młodą

Jest jeszcze jeden bardzo ciekawy obowiązek świadkowej. Oczywiście chodzi o obowiązek chodzenia z nią do toalety. Oczywiście nie każda Panna Młoda potrzebuje pomocy w toalecie, bo nie każda ma rozłożystą wielką sukienkę, w której trudno jest zrobić siku. Natomiast kiedy tak faktycznie jest, to ta pomoc jest wskazana. Mam jeszcze taki bardzo fajny Tip który kiedyś znalazłam na Pinterest. Czyli jak można poradzić sobie z wielką suknią ślubną w toalecie? Bierzecie niebieską torbę z Ikei – rozcinacie ją delikatnie i później w tej sukni ślubnej wchodzicie do tego worka i ta suknia układa się w tym worku, a wtedy po prostu podnosi ten worek do góry, dzięki czemu cała suknia zbiera się w niej, a Panna Młoda może spokojnie skorzystać z toalety.

Przemówienie świadkowej na ślubie

Przemówienie świadkowej pewnie znacie z amerykańskich filmów. Tylko nie myślcie sobie, że ja zaraz będę niszczyć naszą polską tradycję i chcę coś ze Stanów na nasz polski grunt przywlec. Bo to wcale nie jest tak, że to musi być obowiązek. Po prostu myślę sobie, że bardzo fajne i bardzo na miejscu są podziękowania dla świadków na weselu jeżeli oni angażowali się w te całe przygotowania i w drugą stronę fajnie jeżeli świadek lub świadkowa pojawią się z takim prezentem – będzie to niesamowita pamiątka na przyszłość. Jeżeli wstydzicie się mówić przez wszystkich. Oczywiście nie każdy tak łatwo, lekko i przyjemnie wypowiada się od serca, kiedy wszyscy na niego patrzą i to jest jak najbardziej spoko. Wtedy możesz pomyśleć o takiej formie bardziej osobistej. Albo napisać list który wręczysz później razem z życzeniami Parze Młodej lub nagrasz filmik smartfonem i przekażesz w dniu ślubu. To będzie bombowa niespodzianka!

👰 Planer ślubny dla Ciebie

✅ Budżet
✅ Usługodawcy
✅ Harmonogram
✅ Pomocne checklisty
✅ Każdy etap: przed / dzień ślubu / po ślubie

planer ślubny pdf mówię o ślubie plan wesela
4.6 7 votes
Ocena artykułu
Powiadom o
1 Komentarz
Pokaż wszystkie komentarze
Patrycja
26/01/2021 13:30

Dopisałabym jeszcze: wysyłać śmieszne memy na Facebooku, tak by była cały czas wyluzowana 😀
Z nieba mi spadliście z tym organizerem świadkowej! Moja przyjaciółka ma ślub w lipcu i szukałam czegoś takiego, żeby móc jej pomóc w tej całej organizacji ślubu 😍😍😍 #TeamBride