4.1 9 votes
Ocena artykułu

Organizacja ślubu to jedno, ale dobrze rozplanowany plan dnia ślubu krok po kroku, to drugie. Co to jest harmonogram wesela, jak go zrobić i na co zwrócić uwagę?

planer ślubny - od czego zacząć?

Spis treści:

Co powinien zawierać harmonogram wesela?

 • O której godzinie?
  Wszelkie godziny powinny być ustalone z zapasem, bo nigdy nic nie wiadomo: mogą być korki, może zepsuć się samochód, makijażystka ślubna może się spóźnić, bukiet ślubny może gdzieś się zawieruszyć. Przezorny zawsze ubezpieczony. Dzień ślubu potrafi być szalony, dlatego odrobina buforu czasu w każdym zadaniu da jeszcze większy komfort.
 • Co jest do wykonania?
  Wszystko, co jest zaplanowane tego dnia powinno zostać spisane. Koniec kropka. Dzięki temu każdy, kto będzie mógł sprawdzić Twój plan ślub będzie mógł błyskawicznie kontrolować czy wszystko idzie zgodnie z planem, a dodatkowo dopisać rzeczy, o których mogłaś wcześniej nie pomyśleć.
 • Gdzie?
  Wyobraź sobie, że Twoja przyjaciółka, kuzynka czy siostra mają pojechać do kwiaciarni, by odebrać bukiet ślubny. Co jeśli poza tym, że wie o której, wie ile pieniędzy zabrać ze sobą, to nie do końca wie, w której kwiaciarni zamówiłaś ten bukiet… a w dodatku w Twoim mieście jest kilka, które stacjonują obok siebie. Co wtedy? Dopisanie lokalizacji pomoże w takich sytuacjach.
 • Kto jest za to odpowiedzialny?
  Bieganie w chaosie w dniu ślubu Twoich bliskich jest Ci niepotrzebne – wystarczy, że każde zadanie będzie miało jako określoną osobę, która pomoże Ci je wykonać.
Planer ślubny PDF
Planer ślubny PDF

Dzień ślubu krok po kroku

Pobudka i śniadanie

Uśmiechnęłaś się, jak to przeczytałaś? Bez kitu, to moim zdaniem to jeden z najważniejszych etapów tego dnia – normalnie śniadanie. Przerabiałam już to na swojej skórze, a teraz widzę to po relacjach innych dziewczyn – brzmi śmiesznie, ale tego dnia będzie się tyle działo, że potrzebna będzie Ci energia, a najprościej dostarczyć ją… w diecie. Chyba nie chcesz mi powiedzieć, że masz ochotę potem spędzić pół dnia w łóżku z bolącym brzuchem i tym, że gorzej się czujesz. Zdrowe śniadanie, to podstawa – potraktuj je jak potężną trampolinę na dalszą część dnia.

Fryzura i makijaż ślubny

Co jest pierwsze fryzura czy makijaż ślubny? Zazwyczaj zaczyna się od fryzury, a następnie jest makijaż. Super rozwiązaniem jest wybór salonów, które są blisko siebie, to z pewnością będzie wygodne. Natomiast jeśli masz już upatrzone osoby, a ich lokale nie są obok siebie, to warto udać się na próbny makijaż ślubny oraz próbną fryzurę, by sprawdzić ile czasu zajmie jedno i drugi, dzięki temu oszacujesz niezbędny czas na wyjazd z domu – fryzurę – dojazd – makijaż – powrót do domu, tak by zdążyć na ustaloną godzinę przygotowań ślubnych z fotografem i kamerzystą.

Ile kosztuje makijaż ślubny
Makijaż ślubny | Zdjęcie: Aleksandra Kiełczewska Fotografia

Transport gości weselnych

Jeśli część Twoich gości przyjechała dzień wcześniej do hotelu i postanowiłaś, że zorganizujesz im cały transport w dniu ślubu, to warto, aby kierowca znał wcześniej dokładne adresy hotelu, kościoła / usc, lokalu weselnego oraz miał numer kontaktowy do jednego z gości, do którego będzie mógł przedzwonić w sytuacjach awaryjnych. Tego dnia, to nie Ty powinnaś mieć wszystko na swojej głowie, dlatego warto wcześniej przewidzieć możliwe sytuacje, tak… by same mogły się rozwiązywać.

Odbiór kwiatów i bukietu ślubnego

Najczęściej robi się to w dniu ślubu i zazwyczaj nie jest to na głowie Panny Młodej – mogłoby zabraknąć czasu. Jest to jedno z zadań, które polecam oddelegować np. świadkowej. Polecam zapisać od razu dokładny adres florystki / kwiaciarni oraz kwotę do zapłaty, tak by ona również czuła się komfortowo, że jest na wszystko przygotowana.

kwiaty sezonowe na wesele kwiaty na ślub
Bukiet ślubny / Kwiaty sezonowe na wesele

Ubieranie Pary Młodej

To jest ten moment, gdy przyjeżdża fotograf ślubny i kamerzysta, by zacząć reportaż z całego dnia. Warto przed ślubem ustalić:

 • Gdzie planujecie Wasze przygotowania? Np. dom rodzinny / Wasze mieszkanie / pokój hotelowy / w plenerze
 • Czy chcecie ubierać się razem czy wolicie osobno? Przyjęło się, że zazwyczaj Pan Młody jest w swoim domu rodzinnym, a Panna Młoda w swoim, jednak obecnie odchodzi się już od tej tradycji i stawia na większą swobodę. Przykładowo wspólne przygotowania w urokliwym miejscu będą znacznie lepszą pamiątką na zdjęciach i filmie niż próby pozowania w swoim rodzinnym domu, gdzie czasem może to wyjść zbyt “na siłę”.
 • Ile czasu potrzebujecie na przygotowania? Warto podpytać kamerzystę i fotografa o ich styl pracy, natomiast przyjmuje się, że zazwyczaj na 1 osobę trwają one 30-60 minut, w zależności od tego, jak wiele ujęć i kreatywnych rzeczy chcielibyście zrobić w trakcie tych przygotowań.
wesele w plenerze
Wesele w plenerze | Zdjęcie: Ola Rosa Fotografia

Wykupiny Pary Młodej

Dla jednych kicz, a dla innych tradycja – nie zawsze praktykowana natomiast można się z nią spotkać. Przyjazd świty panny młodej po pana młodego i wyjazd do domu panny młodej. Jeśli jesteście tradycjonalistami i planujecie wykupiny, przeznaczcie na to wszystko ok. 30 minut.

Błogosławieństwo rodziców

Możecie wykonać je wspólnie, osobno, a nawet tuż przed Mszą Św. – forma i pomysł zależy tylko do Was. Często dziewczyny pytają: “a jak powinno być?” Nijak. Od Ciebie zależy, jak być powinno, bo to Twój dzień.

Wyjazd do kościoła / USC

Przed wyjazdem dopilnuj, czy macie ze sobą wszystkie dokumenty – bardzo często jest to zadanie świadkowej i moim zdaniem, to najrozsądniejsze, by oni tego dnia czuwali nad formalnościami. Razem z dokumentami warto zabrać do samochodu tzw. skrzynkę na koperty i butelki wina – szczególnie jeśli zaraz po ceremonii ślubu planujecie życzenia gości weselnych.

oprawa muzyczna ceremonii ślubnej
Oprawa muzyczna ceremonii ślubnej – Katarzyna “Keyt” Kołodziej / Zdjęcie: Gentleman – Wedding Story

Oprawa muzyczna ceremonii ślubnej

Jeśli planujecie zatrudnienie usługodawców od oprawy muzycznej ślubu np. skrzypaczki, to można poprosić ich aby przed rozpoczęciem ceremonii umilali gościom czas oczekiwania na Was. W tym wpisie znajdziesz sporo wskazówek, które mogą być przydatne:

Ceremonia ślubna

W kościele trwa ona zazwyczaj około 45-60 minut. W Urzędzie Stanu Cywilnego jest to zazwyczaj około 15-30 minut. Jeśli bierzecie ślub kościelny i planujecie np. podejście do ołtarza Matki Boskiej i zostawienie tam bukiet kwiatów, to warto, by świadkowa czuwała nad tym i podała Wam w odpowiednim momencie ten, który zamierzacie ofiarować.

Ślub w Pałacu Goetz – Wyjście Młodej Pary | Zdjęcie: Gentleman – Wedding Story

Życzenia od gości weselnych

Mogą odbyć się tuż po ceremonii ślubnej na miejscu np. pod kościołem. Z pewnością plenerowe życzenia mogą być znacznie ciekawsze z punktu zdjęć i filmu dzięki całej aranżacji, natomiast jeśli tego dnia będzie niesamowity upał, to warto być przygotowanym na plan B i przenieść je do klimatyzowanej sali w lokalu weselnym. Jeśli tego dnia pogoda nieco mniej dopisze i mogą pojawić się lekkie opady, to automatycznie polecam jechać prosto do lokalu, tak by tuż po przywitaniu “chlebem i solą” zespół muzyczny lub DJ zaprosił wszystkich gości do składania życzeń Młodej Parze. W tym miejscu warto podkreślić, by świadkowie czuwali nad prezentami i po złożeniu wszystkich życzeń przenieść je we wcześniej ustalone i bezpieczne miejsce. Bardzo często taki sejf na prezenty ślubne oferuje lokal, dlatego warto spytać o to tuż przed podpisaniem umowy ślubnej:

Przyjęcie weselne

Później wszystko już toczyć się będzie własnym rytmem i wiem, ze ciężko założyć tu dokładne godziny, co ile będzie trwało. Ale po kolei mamy przeważnie tak:

 • Obiad
 • Pierwszy taniec
 • Zdjęcia grupowe z gośćmi i rodziną (warto ustalić z fotografem)
 • Plener w dniu ślubu (warto ustalić z fotografem)
 • Tort ślubny
 • Podziękowania dla rodziców (zazwyczaj ok. 22:00)
 • Oczepiny

O której godzinie rozpocząć przygotowania ślubne?

Zdaj się na doświadczenie swojego fotografa i filmowca, w końcu dlatego ich wybrałaś, by w takich sytuacjach byli wsparciem Każdy z pewnością ma inny styl pracy, natomiast z pewnością podpowiedzą, na co zwrócić uwagę. Pomocnym może być odcinek od ekipy Gentleman – Wedding Story, która pokazuje, jak może wyglądać przykładowy plan dnia ślubu:

Tak, abyś mogła to jeszcze lepiej zrozumieć, poniżej przykładowa rozpiska, gdy:
1) Młoda Para chce zrobić osobno przygotowania. Pan Młody w swoim rodzinnym domu, a Panna Młoda w swoim – oboje są oddaleni od siebie o ok. 15km.
2) Młoda Para chce po raz pierwszy zobaczyć się pod kościołem.
3) Młoda Para chce aby błogosławieństwo rodziców było wykonane osobno w swoich domach.
3) Odległość Panny Młodej do Kościoła, to ok. 5km.
4) Msza Św. jest ustalona na godzinę 15:00.

Przykładowy plan:

12:00 – 12:30 – Czas na przygotowania Pana Młodego
12:30 – 12:45 – Błogosławieństwo rodziców Pana Młodego
12:45 – 13:15 – Zapas czasu na dojazd ekipy FotoVideo od Pana Młodego do Panny Młodej
13:15 – 14:00 – Błogosławieństwo rodziców Panny Młodej
14:15 – 14:30 – Czas na przygotowania Panny Młodej
14:15 – Wyjazd Panny Młodej + Ekipy FotoVideo
14:30 – Spotkanie pod kościółem Panny Młodej i Pana Młodego
14:45 – Młoda Para podpisuje dokumenty na zakrystii
15:00 – Msza Św.

Wniosek? Na podstawie tego przykładowego planu widać, że Panna Młoda powinna z fryzurą i makijażem wyrobić się tak, by na ok. 13:00 była już gotowa w domu na przyjazd fotografa i filmowca. Polecam taki plan również rozpisać u siebie, tylko pamiętaj, że tworząc go – idziemy wstecz. Najpierw zapisz na kartce godzinę Mszy Św. a wszystko inne dopasowujemy pod tę godzinę.

Atrakcje weselne
Zimne ognie na weselu | Zdjęcie: Aleksandra Kiełczewska Fotografia

Plan wesela – 3 zasady

 • Harmonogram wesela powinien trafić w ręce każdego, kto w jakiś sposób jest w ten dzień zaangażowany. Czyli na przykład: świadkowie, obsługa sali, fotograf, zespół i tak dalej.
 • Jeśli nocujecie po ślubie w hotelu spakujcie się tam dzień wcześniej i najlepiej włóżcie walizkę od razu do samochodu. Żeby przypadkiem o niej nie zapomnieć
 • I przede wszystkim… Nawet jeśli coś nie pójdzie zgodnie z planem – nie stresuj się! To Wasz dzień, najważniejszy w życiu. I nic tego nie popsuje. Nie wszystko musi być na tip top i co do minuty. Ten scenariusz ma być tylko uspokojeniem dla Was w tym dniu pełnym emocji, a nie sztywnymi ramami, których nie można ruszyć. Pamiętaj o tym i nie daj się zwariować, wszystko na pewno będzie pięknie. 

Jak uzupełnić planer ślubny?

Gdy tylko pobierzesz MOŚowy planer weselny, to w każdej chwili możesz skorzystać z tego odcinka, z którego dowiesz się, jak szybko go uzupełnić dzięki czemu zaoszczędzisz mnóstwo czasu… i niepotrzebnych nerwów. Od teraz organizacja ślubu, to będzie dla Ciebie bułka z masłem.

👰 Planer ślubny dla Ciebie

✅ Budżet
✅ Usługodawcy
✅ Harmonogram
✅ Pomocne checklisty
✅ Każdy etap: przed / dzień ślubu / po ślubie

planer ślubny pdf mówię o ślubie plan wesela
4.1 9 votes
Ocena artykułu
Powiadom o
0 komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze