5 6 votes
Ocena artykułu

Wesele w plenerze, a może wesele w lokalu? Jak pogodzić oczekiwania z budżetem ślubnym, czyli gdzie zrobić wesele, tak by był wilk syty i owca cała. Najpopularniejsze miejsca na organizację wesela, to:

Gdzie wesele
Gdzie wesele?

Spis treści:

Wesele w domu weselnym

Decydując się na dom weselny macie pewność, że cała organizacja wesela będzie dopięta na ostatni guzik. Was nie interesuje właściwie nic poza wyborem idealnego menu. Mając jednak na uwadze tanie sale weselne, trzeba dokładnie zbadać ofertę danego lokalu. Niektóre domy weselne stosują tzw. dopłatę za ‘za małą liczbę gości’. Jeśli lokal jest przystosowany do organizacji przyjęć na 300 osób, właściciele mogą niechętnie podchodzić do wesel na 30, czy 50 gości weselnych. Tym samym mogą żądać wyższej ceny od talerzyka. Warto również zwrócić uwagę na rabaty i atrakcje cenowe oferowane przez dany lokal. Większość promocji dotyczy zazwyczaj konkurencyjnych cen i dodatkowych pakietów za wesela organizowane poza sezonem np. ślub w grudniu, ale to nie jedyne możliwości. Niektóre domy weselne mają własnych sprawdzonych usługodawców ślubnych. Posiadają gotową listę polecanych osób – DJ, zespół muzyczny, czy fotograf ślubny, których wynajęcie – w pakiecie – jest zdecydowanie tańsze. Pamiętajcie również o dokładnym przeglądzie oferty. Niska cena za talerzyk może wcale nie oznaczać oszczędności, a jedynie być niezłym trikiem marketingowym. Przykładowo, lokal może oferować cenę 160 zł za osobę, w skład której wchodzą dwa dania ciepłe, kilka przystawek, napoje ciepłe i zimne oraz owoce. Do podanej ceny należy doliczyć koszt słodkości (ciasta, ciasteczka, tort), korkowe (opłata za wniesienie własnego alkoholu na wesele), pokrowce na krzesła, dekoracje ślubne, dodatkowe jedzenie. W rezultacie, łączna cena za talerzyk może przekroczyć grubo ponad 200 zł za osobę. Na temat wskazówek dotyczących wyboru sali weselnej możesz posłuchać w specjalnym odcinku na naszym kanale Mówię o ślubie Youtube:

Wesele w restauracji

Stawiając na restaurację mamy właściwie wszystko to, co w przypadku domu weselnego, z tą różnicą, że musimy liczyć się, przede wszystkim, z dużymi ograniczeniami dotyczącymi liczby gości. Jeśli planujecie tradycyjne wesele z tańcami, zorientujcie się, czy istnieje możliwość pełnego wynajęcia sali, do białego rana oraz czy znajdzie się tam wydzielone miejsce do tańca, z odpowiednim parkietem. Nie chcemy chyba, żeby komuś stała się krzywda? Pamiętajcie, że nawet jeśli upatrzona przez Was restauracja nigdy wcześniej nie organizowała przyjęć weselnych, to wcale nie jest to powód, by odpuścić temat i nawet nie zapytać. Pytając niczego nie tracicie, a będąc pierwszą taką parą macie silny argument w ręku, by negocjować ceny.

Organizując wesele w restauracji najczęściej można zaoszczędzić na:

  • Niewielka ilość gości weselnych
  • Oszczędne menu, które jednocześnie jest dostosowane do Twoich gości
  • Brak potrzeby wynajęcia pokoi noclegowych, które zazwyczaj gwarantują typowe lokale weselne

Wesele w remizie

Taka lokalizacja wymaga od nas o wiele większego zaangażowania, w końcu ‘pustą’ salę trzeba jakoś dostosować do charakteru uroczystości, jaką jest wesele. W związku z czym dochodzą nam takie koszta jak: media zużyte w trakcje wynajmu, dekoracje ślubne, wypożyczenie krzeseł, stołów, obrusów, zatrudnienie ochrony (jest często wymagana podczas wynajmu sal weselnych), ogarnięcie zaplecza sanitarnego i co najważniejsze – wynajęcie cateringu. Z tym ostatnim wiąże się kolejny szereg spraw, o których trzeba pamiętać. Przykłady: jak wyposażonej kuchni potrzebuje dana firma, czy mają własnych kelnerów, czy dysponują własną zastawą obiadową, no i jakie menu i w jakiej cenie oferują. Warto zwrócić uwagę na to, że im lepsza firma, tym wyższe ceny. Dokładając do tego całą resztę kosztów związanych z ‘pustością’ sali, może okazać się, że decydując się na takie rozwiązanie, oszczędność będzie niewielka. Mimo wszystko… trzeba powiedzieć jasno. Takie miejsca, mają swój old-schoolowy charakter!

Wesele w plenerze

Bo i takie – lub przede wszystkim takie – mogą prowadzić do wyjątkowej i niepowtarzalnej uroczystości. Skrojonej na miarę, specjalnie dopasowanej do potrzeb, upodobań i marzeń Narzeczonych. Możliwości ograniczone są tylko przez Waszą wyobraźnię, a pomocy w realizacji nawet najbardziej szalonych pomysłów możecie szukać u konsultanta ślubnego. Możecie zrealizować właściwie wszystko, co tylko przyjdzie Wam do głowy. Od wesela w dyskotece dla przyjaciół, przez ‘weselny’ wyjazd w góry, imprezę w formie ogniska, aż po przyjęcie we własnym ogrodzie. Decydując się na tak niekonwencjonalne rozwiązanie oszczędności pojawią się na każdym kroku. Przy organizacji wesela we własnym ogrodzie nie musimy martwić się o salę, a mając uzdolnioną kulinarnie rodzinę – nawet o jedzenie. Muzyka może grać nam z laptopa, a z dekoracjami mogą pomóc nam najbliżsi. Tu – tak naprawdę, jedynymi ograniczeniami są ograniczenia naszego umysłu, bo właściwie wszystkie chwyty dozwolone.

Dekoracja ślubu cywilnego w plenerze
Wesele w plenerze


👰 Planer ślubny dla Ciebie

✅ Budżet
✅ Usługodawcy
✅ Harmonogram
✅ Pomocne checklisty
✅ Każdy etap: przed / dzień ślubu / po ślubie

planer ślubny pdf mówię o ślubie plan wesela
5 6 votes
Ocena artykułu
Powiadom o
1 Komentarz
Pokaż wszystkie komentarze
Miśka
15/07/2022 19:48

Ja ostatnio bawiłam się na weselu kuzynki. To było cudowne miejsce – piękne ogrody Pałac Wierzbiczany. Nigdy wcześniej nie brałam udziału w weselu plenerowym, a to było jak z bajki. No i też mieli konsultanta ślubnego 🙂 bo bez niego kompletnie sobie nie radzili.