Jaki wybrać makijaż ślubny?

5 1 vote
Ocena artykułu

Dzień Ślubu jest jednym z najważniejszych dni w życiu, podczas którego każda kobieta chciałaby wyglądać wyjątkowo. Czy warto więc oddać się w ręce profesjonalistki? Czy też może pomalować się na własną rękę? W końcu każda z nas doskonale wie, w jakim makijażu czuje się najpiękniej i ufa sobie w tej kwestii. Pozwól, że przedstawię Ci, z perspektywy makijażystki, mój punkt widzenia na pytanie: jaki makijaż ślubny będzie najlepszy?

sesja stylizowana makijaż ślubny
Makijaż ślubny w trakcie sesji stylizowanej

Spis treści:

Makijażami ślubnymi zajmuję się ponad 3 lata. W tym czasie słyszałam już mnóstwo teorii, mitów i pytań, które warto w tym artykule poruszyć. Moje realizacje znajdziesz na stronie Studio Makijażu, i jak zapewne zobaczysz uwielbiam wyraziste i charakterystyczne makijaże. W tym tekście zebrałam moje doświadczenia i obserwacje na przestrzeni wszystkich lat. Również szanuję Twój punkt widzenia, jeśli w pewnych tematach mamy odmienne zdanie.

Czy warto skorzystać z usług makijażystki ślubnej?

To oczywiście zależy. Jeśli chcesz i potrafisz malować się sama, to jak najbardziej możesz, jednak pamiętaj o tych dwóch bardzo ważnych kwestiach:

 • potrzebne Ci będą profesjonalne kosmetyki z uwagi na ich trwałość. Pędzle, bo lepiej rozprowadzą kosmetyki, których koszt znacznie przewyższy cenę usługi makijażu w profesjonalnym studiu.
 • nawet jeśli posiadasz świetne kosmetyki, bo na przykład jesteś pasjonatką makijażu, to w dniu ślubu dochodzi do tego wszystkiego element stresu, który jest nieunikniony. Odpowiednio wybrana przez Ciebie – na podstawie prac i opinii – makijażystka na pewno zmniejszy.

Oczywiście zdecydowanie się na usługi makijażystki ślubnej ma swoje plusy i minusy. W ogólnym rozrachunku mimo wszystko przemawiają one za skorzystaniem z usług makijażystki.

Kosmetyki do makijażu ślubnego
Kosmetyki do makijażu ślubnego

Plusy makijażystki ślubnej:

+ Profesjonalne, długotrwałe i sprawdzone kosmetyki
Makijażystka ślubna użyje na Tobie sprawdzonych kosmetyków, dzięki czemu będziesz miała pewność, że Twój makijaż będzie pięknie wyglądał przez długie godziny, że będzie idealnie dopasowany do Ciebie i Cię nie uczuli.

makijaż ślubny nowa dęba
Makijaż ślubny

+ Zniwelowanie stresu
Makijażystka ślubna zadba o Twój komfort, dzięki czemu zdejmie z Ciebie ciężar odpowiedzialności i nie będziesz się musiała denerwować, że “coś pójdzie nie tak”. Dodatkowo, my makijażystki, w dniu ślubu pełnijmy niejako rolę terapeutek, zabawiaczy i rozśmieszaczy, żebyś miło spędziła czas i chociaż na chwilę zapomniała o stresie związanym z tym wyjątkowym dla Ciebie wydarzeniem.

+ Profesjonalna porada, koloru i stylu makijażu ślubnego
Makijażystka podczas wywiadu z Tobą na makijażu próbnym, spyta się o Twoje preferencje kolorystyczne, o suknię, fryzurę i dodatki, proponując Ci taką wersję makijażu, która najlepiej podkreśli Twoją urodę i dopełni całą stylizację ślubną.

+ Doświadczenie
Makijażystka poprzez lata doświadczeń, zdobytą wiedzę teoretyczną i praktyczną, osiąga  “pewna rękę” i wyczucie, dzięki czemu potrafi idealnie uwydatnić walory Twojej twarzy i makijażem wydobyć cechy osobowości. Doświadczenie przydaje się także w różnych nietypowych, nieprzewidzianych sytuacjach, gdzie trzeba szybko i sprawnie reagować.

Minusy makijażystki ślubnej:

– Cena
Ta zależy oczywiście od wielu kwestii, ale przeważnie trzeba liczyć się z kosztem rzędu nawet 200 zł.
Można delikatnie “równoważyć” koszt tym, że sama oszczędzasz na własnych kosmetykach i podkładach, bo całość zostaje wykonana na produktach makijażystki ślubnej.

TIP: Jak rozsądnie projektować budżet ślubny? Tutaj możesz pobrać darmowy organizer ślubny PDF.

– Brak zaufania
Jeśli na co dzień malujesz się sama i lubisz to, to nic dziwnego, że fakt oddania tej przestrzeni komuś obcemu, może napawać Cię strachem. Możesz bać się, że stracisz kontrolę nad własnym wyglądem. Dlatego to tak ważne, by wcześniej poznać swoją makijażystkę, na przykład podczas innych makijaży okolicznościowych, lub makijażu ślubnego próbnego.

makijaż ślubny nowa dęba
Makijaż ślubny Panny Młodej

Ile kosztuje makijaż ślubny i co wpływa na jego cenę?

Cena makijażu jest indywidualnie wyznaczana przez każdą makijażystkę. Ceny, nawet w tym samym mieście, mogą się znacząco od siebie różnić. W moim mieście są to kwoty od 80 do 150zł za makijaż ślubny. Ale lokalizacja to nie jedyny czynnik wpływający na cenę makijażu ślubnego. Poza tym warto zwrócić uwagę na:

Doświadczenie i renoma makijażystki – zwykle im bardziej doświadczona, posiadająca większą wiedzę i zdolności, potwierdzone certyfikatami i dyplomami, oraz doceniana opiniami klientek makijażystka, tym cena jest wyższa, choć oczywiście nie jest to regułą.

Jakość kosmetyków – nie tylko doświadczenie i umiejętności makijażystki wpływają na cenę, ale również kosmetyki jakich używa. Jeśli używa wysokojakościowych produktów marek selektywnych, to cena będzie wyższa.

Miejsce wykonywania usługi – u niektórych makijażystek duży wpływ na cenę będzie miało też to, czy usługa będzie wykonywana w salonie, czy u Ciebie w domu. Jeśli usługa będzie z dojazdem, to automatycznie cena wzrośnie o wartość paliwa i czasu poświęcanego na dojazd, czy rozpakowanie kosmetyków.

mowie o slubie studio makijaze magdaleny garboniak
Magdalena Mazurek-Garboniak | Makijażystka ślubna

Cała reszta, to kwestia indywidualnych ustaleń danej makijażystki. Jeśli chodzi o mnie, to ja już nie dojeżdżam do klientek, a wszystkie makijaże wykonuję u siebie w studiu makijażu. Jest to prostsze logistycznie, a Panny Młode przed swoim wielkim dniem mają czas, żeby odsapnąć od całego zamieszania, które panuje w domu.

U mnie cena  za makijaż ślubny, jak również za próbny makijaż ślubny to 150zł, natomiast cena za makijaż dla gości weselnych na przykład dla Mamy, czy Babci, to 130zł.

W salonie czy w domu? Gdzie warto wykonać makijaż ślubny?

To czy zdecydujesz się na makijaż w salonie, czy w swoim domu, to oczywiście Twoja osobista decyzja. I powinnaś wybrać tak, jak czujesz, że będzie dla Ciebie najlepiej, w końcu to jeden z najważniejszych dni w Twoim życiu i powinnaś czuć się komfortowo na każdym etapie planowania. Ja mogę jedynie przedstawić Ci moje zdanie na ten temat. Zdaję sobie jednak sprawę z tego, że zdanie z perspektywy makijażystki może być inne, niż z punktu widzenia Panny Młodej. Weź zatem moje wskazówki jako luźne sugestie, a nie coś, czego koniecznie musisz się trzymać.

mowie o slubie studio makijaze magdaleny garboniak
Makijaż ślubny w salonie

Od dwóch sezonów nie dojeżdżam już do klientek, choć przez pierwszy rok mojej działalności dawałam Pannom Młodym taką możliwość. Jeśli wybrały makijaż w swoim domu, był to dla mnie przemiły czas, w ich naturalnym środowisku. W miejscu, w którym czuły się najbardziej komfortowo. Co na pewno było niezaprzeczalnym plusem tego rozwiązania. Niemniej jednak miałyśmy wtedy do czynienia także z minusami, takimi jak to, że Panna Młoda często była rozpraszana przez domowników. W większości przypadków, chcąc nie chcąc, wywoływało to stres i u niej i mnie.

Wyobraź sobie sytuację, gdy podczas malowania precyzyjnej kreski na oku pies czy kot wskakuje Ci na kolana, bądź Mama zestresowana tak ważnym dniem zadaje Ci mnóstwo pytań, albo prosi mnie o pośpiech. Wszystko to jest oczywiście zrozumiałe w tak emocjonującym dniu, jednak moim zdaniem większy komfort masz, gdy choć na chwilę oderwiesz się od tego cudownego, ale jednak stresującego przedślubnego zamieszania, jakie panuje w Twoim domu. W Studiu Makijażu jesteś tylko Ty, makijażystka i relaksująca muzyka w tle. Możesz więc pozbierać swoje myśli, wyciszyć się, złapać oddech i poczuć spokój. Makijażystka będzie również bardziej skoncentrowana  w swoim miejscu pracy, co da Ci pewność, że nic nie będzie jej rozpraszało i wykona swoja pracę na 110%.

w jakim makijażu do ślubu
Jaki wybrać makijaż do ślubu?

Często Panny Młode wybierają makijażystkę, która dojeżdża do domu dlatego, że chcą zaoszczędzić czas, który trzeba poświęcić na dojazd do studia. I to jest jak najbardziej zrozumiałe. Jednak jeśli wybierzesz makijażystkę ze swojej okolicy, to ta odległość nie będzie jakąś wielką przeszkodą. Natomiast podkreślam, że to musi być Twoja przemyślana decyzja. Na szczęście na rynku mamy duży wybór różnych opcji, a nawet powstają mobilne salony piękności, które pracują wyłącznie w domach klientek. Jako makijażystka rozumiem jednak dobrze, co sprawia, że makijażystki coraz rzadziej decydują się na dojazdy. Można mieć tu na względzie komfort pracy, czy dbałość o drogie kosmetyki, które niestety bardziej niszczą się przy wielokrotnym pakowaniu, rozpakowywaniu i przewożeniu.

Moim celem nie jest przekonywanie Cię, że opcja makijażu w salonie jest opcja lepszą. Bo zawsze tą najlepszą opcją będzie to, co Panna Młoda uważa za najlepszą opcje dla siebie. Powinnaś więc zadecydować tak, abyś Ty była zadowolona, bo to Twój wyjątkowy dzień.

Jak przygotować się do makijażu ślubnego / próbnego makijażu ślubnego?

 • Na dwa tygodnie / tydzień przed makijażem
  Unikaj intensywnego opalania i inwazyjnych zabiegów na twarz.
 • Na tydzień / kilka dni przed makijażem
  Wykonaj regulację/hennę brwi u sprawdzonej kosmetyczki.
 • Na tydzień / kilka dni przed makijażem
  Wykonaj regulację/hennę brwi u sprawdzonej kosmetyczki.
 • Na dzień / dwa przed makijażem
  Wykonaj peeling twarzy, dostosowany do Twojego rodzaju skóry, oraz nałóż maseczkę nawilżającą. Odpowiednio wypielęgnowana skóra to podstawa, jeśli chodzi o wygląd i trwałość makijażu.
 • Dzień makijażu
  Nie nakładaj makijażu w dniu wizyty, aby później podczas zmywania nie podrażniać niepotrzebnie skóry. Twarz zmyj rano produktem do mycia twarzy, użyj toniku i nałóż krem nawilżający. Używaj tylko sprawdzonych kosmetyków. W tym czasie nie testuj nowości.
 • Ubierz jasną bluzkę
  Najlepiej w kolorze Twojej sukni ślubnej, zapinaną, bądź z większym dekoltem, aby makijażystka mogła – jeśli będziesz chciała, rozświetlić Twój dekolt i ramiona; jak również po to, abyś w dniu ślubu mogła bez problemów ją zdjąć, nie uszkadzając makijażu i fryzury.
 • Nawodnienie i relax
  Pij odpowiednią ilość wody, to również istotnie wpływa na wygląd Twojej skóry. Jednocześnie pamiętaj o odpowiedniej ilości snu.
makijaż do ślubu glow
Dominika Soja-Blat w makijażu ślubnym

Ile wcześniej umówić się na makijaż ślubny?

Każde studio makijażu/makijażystka ustala takie rzeczy indywidualnie, więc co salon to inna data rozpoczęcia zapisów. Zazwyczaj jest to na 6 miesięcy, rok wcześniej. Jeśli więc chcesz zarezerwować termin u konkretnej, wybranej makijażystki musisz śledzić jej stronę, bądź zapytać odpowiednio wcześniej, kiedy rozpoczyna zapisy. U mnie zapisy na kolejny rok zaczynają się 1 grudnia roku poprzedniego. Od zeszłego roku wprowadziłam również zasadę, że przez pierwsze 2 tygodnie zapisów umawiam tylko Panny Młode, aby umożliwić im dobranie odpowiednich godzin. U wielu makijażystek, aby zarezerwować dany termin i godzinę obowiązuje wpłata zadatku. U mnie jest to ⅓ kwoty całkowitej.

Ile trwa wykonanie makijażu ślubnego / próbnego?

Czas trwania makijażu ślubnego waha się zazwyczaj w granicach od godziny do półtorej. U mnie w studio jest to zazwyczaj półtorej godziny. Natomiast jeśli chodzi o makijaż próbny ślubny, to nawet do 2 godzin. Makijaż próbny ślubny umawia się zazwyczaj na miesiąc, lub dwa tygodnie przed ślubem. Jednak oczywiście w wyjątkowych okolicznościach możemy go ogarnąć wcześniej, bądź później. U większości makijażystek, tak jak u mnie, makijaż próbny ślubny jest obowiązkowy. Podczas takiego makijażu dokładnie omawiamy Twoje preferencje co do wyglądu makijażu, oraz wszystkie szczegóły dotyczące całej stylizacji ślubnej. Dobieramy odpowiednią kolorystykę, styl oraz intensywność makijażu pasującą do Ciebie i Twoich oczekiwań. Daję Ci również porady dotyczące pielęgnacji cery. Wszystko po to, abyś w dniu ślubu miała pewność i komfort, że szczegóły są ustalone i że na pewno będziesz wyglądała tak, jak sobie wymarzyłaś. A przede wszystkim, że będziesz dobrze się czuła w makijażu, w tak ważnym dniu.

makijaż ślubny
Makijaż ślubny w domu Panny Młodej

Co jest najpierw w dniu ślubu: fryzura czy makijaż ślubny?

Wiele Panien Młodych umawiając się do makijażystki i fryzjera zmaga się z tym dylematem. Czy na wcześniejszą godzinę umówić się na ułożenie fryzury, czy na makijaż? Z mojej perspektywy, jako makijażystki, lepszą opcją jest najpierw fryzura, a później makijaż. Dlatego, że jest wtedy pewność, że makijaż nie zostanie uszkodzony podczas układania fryzury. Wiadomo, że kompetentna, profesjonalna i uważna fryzjerka na pewno Ci tego makijażu nie uszkodzi, będzie wiedziała jak zabezpieczyć twarz podczas mycia włosów, bądź przed lakierem. Natomiast może się zdarzyć tak, że podczas mycia włosów u fryzjera, przed ułożeniem strużki wody polecą niechcący na twarz, a na długotrwałym podkładzie ciężko jest to później naprawić. Również suszenie suszarką i ogrzewanie twarzy powiewem ciepłego powietrza  może źle wpłynąć na makijaż, zmniejszając jego trwałość. To samo tyczy się lakieru do włosów, jeśli fryzjer nie używa osłony na twarz.

Dlatego, jeśli masz taki wybór, to zawsze wybieraj ułożenie fryzury przed wykonaniem makijażu. Jeśli nie masz takiej możliwości, bo np. nie ma już wolnych miejsc na odpowiednie dla Ciebie godziny, to oczywiście umów się najpierw do makijażystki, a na późniejszą godzinę do fryzjera. Tak też można i to nie znaczy, że zawsze makijaż zostanie uszkodzony. Jeśli będziesz pamiętać, aby porozmawiać z fryzjerem, zanim umówisz wizytę, to na pewno nic złego się nie stanie. Dobry rozwiązaniem na sprawdzenie efektów będzie, umówienie się na fryzurę próbną ślubną, w tym samym dniu, w którym jesteś umówiona na makijaż próbny ślubny. W miarę możliwości umów te same, bądź podobne godziny na jakie jesteś umówiona na makijaż i fryzurę w dniu ślubu. To pozwoli Ci sprawdzić, czy makijaż nie będzie uszkodzony po zrobieniu fryzury. Dodatkowo sprawdzisz, jaka będzie trwałość obu elementów wizerunku, oraz czy zadowala Cię efekt całościowej stylizacji ślubnej.

Najważniejsze pytania, jakie musisz zadać fryzjerowi, jeśli fryzura będzie po makijażu?

 • Czy fryzjer będzie Ci mył włosy przed ułożeniem fryzury?
  Spytaj, czy możesz sama umyć włosy w domu dzień wcześniej, bądź w dniu ślubu rano. To zlikwiduje problem mycia głowy po wizycie u makijażystki i ewentualność uszczerbku na makijażu.
 • Czy fryzjer ma specjalną ochronną osłonę na Twoją twarz, kiedy używa lakieru do włosów?
  Poproś o użycie takiej osłony, aby ochronić makijaż przed nadmiernym wysuszeniem i sklejeniem.

Jak dbać o cerę przed ślubem?

O skórę należy dbać cały czas, a ona odpłaci się nam pięknym i promiennym wyglądem. 3 podstawowe kroki w pielęgnacji skóry to: oczyszczanie, tonizacja i nawilżanie. Codziennie rano i wieczorem umyj twarz żelem/pianką do oczyszczania twarzy. Następnie użyj tonik, i serum, krem dedykowany pod oczy i na całą twarz. Jeśli rano nakładasz makijaż, to wieczorem zanim wykonasz te 3 kroki zmyj go dokładnie płynem/olejkiem do demakijażu. Raz/dwa razy w tygodniu dobrze jest wykonać peeling twarzy oraz nałożyć maseczkę nawilżającą. Na kilka miesięcy przed ślubem warto wybrać się do salonu kosmetologicznego, aby profesjonalny kosmetolog dobrał zabiegi odpowiednie dla Twojej skóry. Bardzo istotną sprawą jeśli chodzi o wygląd skóry jest również zdrowy tryb życia, zbilansowana dieta oraz picie odpowiedniej ilości wody.

Zachęcam Cię również do obejrzenia 14 minutowego wywiadu, którego udzieliłam Dominice. Ten wywiad jest pigułką wiedzy, która może Ci bardzo pomóc w uniknięciu najczęstszych błędów. Te błędy sprawiają, że makijaż w dniu ślubu może nie być idealny. Chcesz dowiedzieć się, jak tego uniknąć? Kliknij poniżej i zobacz wywiad.

Wierzę, że ten artykuł i wywiad pomoże Ci w podjęciu ostatecznej decyzji. Jeśli masz pytania, których nie poruszyłam w tym wpisie, a są dla Ciebie bardzo ważne, to zostaw proszę komentarz. Z ogromną chęcią odpowiem na wszelkie pytania. Możesz również śledzić mnie na Facebooku czy Instagramie, gdzie regularnie dzielę się wiedzą na temat makijaży ślubnych. Trzymam mocno kciuki za Ciebie i za Twój ślub! 🙂

Magdalena Mazurek-Garboniak
Makijażystka

👰 Planer ślubny dla Ciebie

✅ Budżet
✅ Usługodawcy
✅ Harmonogram
✅ Pomocne checklisty
✅ Każdy etap: przed / dzień ślubu / po ślubie

planer ślubny pdf mówię o ślubie plan wesela
5 1 vote
Ocena artykułu
Powiadom o
1 Komentarz
Pokaż wszystkie komentarze
Agnieszka
11/02/2021 18:16

Świetny artykuł, dużo przydatnych wskazówek. Zastanawiałam się, jak rozwiązać sytuację z fryzurą i makijażem ślubnym, bo co czytałam posty na grupach ślubnych to różnie doradzały dziewczyny, a widzę, że ma to ogromne znaczenie. Dziękuję Pani makijażystce za podzielenie się wiedzą 🙂