Oprawa muzyczna ślubu

4.8 6 votes
Ocena artykułu

Oprawa muzyczna ślubu to dla wielu Młodych Par duże wyzwanie. Dlaczego? Załóżmy, że wymarzyłaś sobie skrzypce na ślubie, w momencie jak wchodzisz ze swoim ukochanym lub Tatą do kościoła. Szukasz inspiracji – pierwsze na co wpadłaś, to prawdopodobnie utwór „Hallelujah”, który mało komu się nie podoba, zwłaszcza w cudnych aranżacjach muzyków. Przynajmniej wiesz już czego chcesz. Teraz szukamy muzyka. Mija jeden dzień, dwa, Instagramy i grupy na Facebooku przeszukane . Mamy to! Po kilku dniach odpisali, wybrałaś. Ślubna umowa podpisana, utwór wybrany, jedziemy z koksem.

oprawa muzyczna ceremonii ślubnej
Oprawa muzyczna ślubu / Katarzyna “Keyt” Kołodziej / Fot. Gentleman – Wedding Story

Spis treści: Oprawa muzyczna ślubu

oprawa muzyczna na ślubie
Oprawa muzyczna na ślubie – skrzypce na ślub / Fot. PieczkoPietras

Ślub za 2 dni, a Twój organista i ksiądz uświadamiają Ci, że tego utworu w kościele grać nie można. Jak mogłaś nie wiedzieć, przecież to utwór świecki! Ty cała w purpurze – przecież to Twoje marzenie. Co teraz? Jak to nie można? Z księdzem nie podyskutujesz. Skąd niby miałaś wiedzieć skoro ślub bierzesz pierwszy raz w życiu. Koniec końców z władzą nie wygrasz. Musisz iść na ustępstwa. Muzyk zmienia repertuar lub rezygnujesz z jego usługi, ale Twoje rozczarowanie i tak pozostaje w serduchu, bo nie tak miało być a najważniejszy moment Twojego wejścia do kościoła już nie jest tak magiczny jak planowałaś. Kurtyna. Nazywam się Katarzyna Kołodziej ‘Keyt’, a skrzypce, to całe moje życie! Dzisiaj podzielę się z Tobą wskazówkami dotyczącymi tego, jak może wyglądać oprawa muzyczna na ślubie kościelnym, na ślubie cywilnym oraz ślubie humanistycznym.

Oprawa muzyczna ślubu w kościele

Jeśli osoba z branży muzycznej zajmuje się typowo oprawą muzyczną ceremonii ślubnych, to z pewnością jest na bieżąco z tym co można w kościele, a czego nie. Na pewno Ci pomoże, doradzi. Może grała już właśnie w Twoim kościele, zna się z organistą i wszystko za Ciebie dogada. Niestety do dzisiaj mimo nowych wytycznych co do muzyki granej w kościele, nie ma jasno określonego repertuaru jaki można wykonywać podczas Mszy Świętej Ślubnej. Jedne kościoły zgadzają się na wszystko, inne nie. Z perspektywy skrzypaczki piszącej ten artykuł mogę śmiało powiedzieć, że po 14 latach wypracowałam sobie tzw. awaryjny „bezpieczny” repertuar, który można zagrać w każdym kościele. Oczywiście podzielę się tymi utworami z Wami. Jeśli spotkacie się z odmową wybranego przez Was repertuaru, na pewno pomoże ta lista.

skrzypce na ślubie
Skrzypce na ślubie

Jaka muzyka na ślubie kościelnym?

Kilka przykładowych utworów:

 • Ave Maria – F.Schubert
 • Ave Maria – Bach Gounod
 • Ave Maria – Caccini
 • Ave Verum – Mozart
 • Caro mio Ben – Giuseppe Giordani
 • Panis Angelicus – C. Franck
 • Obój Gabriela Mission – Morricone
 • Canon in D – Pachelbel
 • Aria na str G – J.S. Bach

W których momentach ślubu kościelnego można zagrać utwory muzyczne?

 1. Wejście Pary Młodej do kościoła
 2. Ofiarowanie
 3. Komunia Św. lub Uwielbienie
 4. Modlitwa Państwa Młodych przy ołtarzu Matki Boskiej
 5. Podpisywanie dokumentów przez Parę Młodą
 6. Wyjście Pary Młodej z kościoła
Oprawa muzyczna ślubu kościelnego
Oprawa muzyczna ślubu kościelnego

Osobiście zazwyczaj proponuję Parom Młodym 3 utwory lub, jak inni często określają “piosenki na ślub” – na wejście, w trakcie Komunii Św. oraz Modlitwa przy ołtarzu Matki Boskiej. Warto też pamiętać, że podczas Mszy Św. istnieją momenty, w których dany utwór liturgicznie nie pasuje. Przykładowo “Ave Maria” pasuje podczas modlitwy Pary Młodej przy ołtarzu Matki Boskiej, ale podczas Komunii Św. już nie. Są jednak kościoły, w których te zasady nie mają pokrycia i nikt nie zwraca na to uwagi. Poniżej przykładowa propozycja podziału utworów:

Muzyka na wejście Pary Młodej do kościoła

Canon in D Pachelbel

Muzyka na Komunię Świętą lub Uwielbienie

Aria na str G – J.S. Bach

Muzyka na modlitwę Pary Młodej przy ołtarzu Matki Boskiej

Ave Maria – Gounod, Schubert lub Caccini. Są to trzy różne wersje, w zależności która Wam się bardziej spodoba.

“Hallelujah” na ślubie kościelnym

Jeśli jednak marzysz w dalszym ciągu o „Hallelujah” , to jest na to sposób! Możesz negocjować z księdzem i jest szansa, że się zgodzi jeśli utwór będzie zagrany przed Mszą, lub po Mszy na Wasze wyjście z kościoła. Możecie też poprosić muzyka, aby zagrał Wam ten utwór podczas składania życzeń od gości weselnych pod kościołem. Poniżej przykładowa wersja wykonana przeze mnie. Jeśli masz ochotę znaleźć więcej inspiracji zapraszam na mój kanał Youtube.

Wiele Par piszących z prośbą o oprawę muzyczną ślubu po prostu zdaje się w kwestii repertuaru na mnie. To niewątpliwie wygodna sytuacja dla muzyka. Możecie być pewni, ze zagra to co potrafi najlepiej. Drugą kwestią jaką chciałabym omówić w tym artykule są organiści i ich umiejętności. A wiadomo, że występ solowego muzyka ładniej brzmi z akompaniamentem organów kościelnych. Twojemu muzykowi będzie prościej dobrać odpowiednio repertuar znając możliwości organisty.

Jakie znaczenie ma organista na ślubie kościelnym?

To będzie wyjątkowo szczery artykuł. Nie warto nic ukrywać, mało kto o tym pisze. Ile razy byliście na ślubie słuchając starego organisty który gra w jednym i tym samym kościele już 40 lat i dalej nie zdążył nauczyć się grać? Potem okazuje się, że to właśnie Wasz ślub jest w tym kościele. I musicie się do tego ustosunkować. Wiadomo, że on ma tam umowę, że jakoś niezręcznie go zamieniać, przecież to jego praca. Macie jednak możliwość wyboru. Każdy chce aby jego dzień był idealny i żeby muzyka rozbrzmiewała jak najpiękniej.

organista kościelny na ślubie
Organista / Oprawa muzyczna ślubu w kościele

Możecie w takiej sytuacji zdecydować się na organistę mobilnego. Kogoś kto przyjedzie z Waszym muzykiem i poprowadzi Wasz ślub profesjonalnie. Jest mnóstwo młodych organistów, czy organistek po szkole organistowskiej którzy grają i śpiewają fenomenalnie. Spytajcie więc swoich muzyków o taką dodatkową opcję jeśli wiecie, że Wasz organista z kościoła zniszczy nastrój. Być może organista który jest zatrudniony w tym kościele ma świadomość, że nie jest w stanie zaakompaniować i sam odpuści proponując byście kogoś znaleźli. Jeśli jednak nie, kolejnym absurdem jest to, że w najgorszym wypadku będziecie musieli zapłacić organiście z kościoła za to, żeby nie grał. Nie bądźmy jednak pesymistyczni do granic. Wielu organistów jest naprawdę dobrymi muzykami i przez lata dostosowali się do nowego repertuaru i obecności dodatkowych muzyków na Mszach ślubnych i tego się trzymajmy.

Ile kosztuje oprawa muzyczna w kościele?

 • Oprawa muzyczna w kościele w wykonaniu skrzypaczki kosztuje: ok. 200 – 400zł
 • Mobilny organista kosztuje: ok. 150 – 250zł
Skrzypaczka na weselu / Fot. PieczkoPietras
Skrzypce na weselu / Katarzyna “Keyt” Kołodziej / Fot. PieczkoPietras

Oprawa muzyczna ślubu cywilnego i ślubu humanistycznego

A teraz usiądź wygodnie, zamknij oczy i zostaw wszystkie ograniczenia za sobą! Taki właśnie jest ślub cywilny lub ślub humanistyczny w plenerze, o którym teraz pogadamy. Muzyka na ślubie cywilnym lub humanistycznym może być taka jaką lubicie! Nie musicie wybierać z list, możecie dopasować ją w 100% do siebie i swoich wyobrażeń. Nie musicie słuchać też Marszu Mendelsona. Wybierzcie tylko odpowiedniego muzyka na ślub, który zrealizuje Wasze marzenia i do dzieła.

Jaka muzyka na ślubie cywilnym lub ślubie humanistycznym?

Nie obowiązują nas żadne ograniczenia. Mogą być to Wasze ulubione utwory zasłyszane w radio lub piosenka przy której się poznaliście! Możecie puścić wodze fantazji i poprosić muzyka o zaaranżowanie utworów specjalnie dla Was. Jeśli nie macie pomysłów zdajcie się na propozycje usługodawcy ślubnego – na pewno pomoże Wam wybrać coś super.

oprawa muzyczna ślubu w plenerze
Oprawa muzyczna ślubu w plenerze
/ Katarzyna “Keyt” Kołodziej /

W których momentach zagrać utwory na ślubie cywilnym?

 1. Wejście Pary Młodej
 2. W trakcie podpisywania dokumentów przez Parę Młodą
 3. Wyjście Pary Młodej

O co spytać skrzypaczkę ślubną?

ślubna umowa pytania

Śluby plenerowe, to fenomenalna sprawa. Mają one też swoje drugie oblicze, które warto wziąć pod uwagę lub wiedzieć o co spytać muzyka przed podpisaniem umowy ślubnej. Warto rozważyć to, w jakim miejscu odbędzie się ceremonia ślubna, tak by zapewnić odpowiednie źródło prądu dla oprawy muzycznej lub urzędnika lub celebransa. Również warto poinformować oprawę muzyczną, w jakim stylu oraz kolorze będą dekoracje, to z pewnością pomoże dopasować jego strój do Waszej estetyki, co będzie dodatkową wisienką na torcie. Jeśli planujecie, by przysięga była mówiona bez mikrofonu, to ważnym jest, by poinformować o tym filmowca, tak by był przygotowany z dodatkowym rejestratorem dźwiękowym, który pomoże nagrać idealny głos. To tylko kilka z wielu pytań, na które warto sobie odpowiedzieć.

Ile kosztuje oprawa muzyczna ślubu cywilnego lub ślubu humanistycznego?

Każdy muzyk wycenia swoją usługę inaczej. Przedstawię mój orientacyjny cennik oprawy muzycznej ślubu cywilnego / ślubu humanistycznego na skrzypcach na rok 2020/2021, ceny mogą się różnić w zależności od miejsca wykonania zlecenia:

 • Oprawa muzyczna ceremonii ślubnej + muzyka podczas składania życzeń od gości weselnych: ok. 600zł.
 • Oprawa muzyczna ceremonii ślubnej + muzyka podczas obiadu weselnego: ok. 1000zł
 • Oprawa muzyczna ceremonii ślubnej + muzyka podczas obiadu weselnego + aranżacja pierwszego tańca ze skrzypcami + muzyka podczas tortu: ok. 1500zł
Oprawa muzyczna na ślubie
Oprawa muzyczna na ślubie / Katarzyna “Keyt” Kołodziej

Ile wcześniej rezerwować muzyka na ślub?

Rok/Pół roku wcześniej to odpowiedni czas rozpoczęcia szukania muzyka na ślub. Jeżeli macie upatrzoną osobę rozchwytywaną przez innych klientów warto pytać jak najwcześniej, aby zarezerwowali sobie czas dla Was w kalendarzu. Jako skrzypaczka zajmuje się również oprawą muzyczną całościową wesela z Djem/konferansjerem w duecie i ludzie rezerwują u nas terminy zazwyczaj z 2 letnim wyprzedzeniem jeśli planują ślub w sobotę.

Umowa z muzykiem na ślub

Oczywiście, ślubna umowa jest podstawą do wykonania usługi. Podpisując taki dokument, macie pewność, że Wasz muzyk wie kiedy, o której godzinie i gdzie odbędzie się uroczystość i na pewno niczego nie pomyli. Warto zadbać o to, by w umowie ślubnej był punkt o tym, czy muzyk zobowiązuje się do zagwarantowania zastępstwa w razie nieprzewidzianej niemożliwości wykonania zlecenia lub podpytać czy jeśli on nie da rady zagrać, zajmie się załatwieniem zastępstwa.

Kluczem do sukcesu jest dialog, otwarta dyskusja o tym co chcielibyście usłyszeć na swoim ślubie, a czego nie. Poznajcie Waszego muzyka, sprawdźcie jego Instagram i inne portale gdzie ma nagrania na żywo. Jeśli Wam się podoba – Zaufajcie, będzie pięknie i wszyscy będą ocierać łzy ze wzruszenia.

Skrzypce na ślubie
DJ i skrzypce na weselu / Katarzyna “Keyt” Kołodziej / Fot.

Na co dzień zajmujemy się kompleksową oprawą muzyczną wydarzeń z DJ’em/konferansjerem i pary zamawiające u nas oprawę całego wesela oprawę muzyczną ceremonii mają już w pakiecie. Jeśli macie więcej pytań chętnie pomogę – znajdziecie mnie tutaj:


W artykule wykorzystano zdjęcia: Gentleman – Wedding Story, PieczkoPietras, Sławek Stelmach Fotografia, Kiszela Photography

Najlepsza i jedyna taka społeczność panien młodych w Polsce!

Dołącz do zamkniętej społeczności grupy MOŚit!, w której dostaniesz wsparcie i wskazówki dotyczące organizacji ślubu i wesela.

 • zaproszenia ślubne klasyczne pdf

  Zaproszenia ślubne Klasyczne PDF

  29 
  Dodaj do koszyka
 • PROMOCJA -22% świeckie nauki przedmałżeńskie - mówię o ślubie

  (pdf) Świeckie nauki przedmałżeńskie

  34,90  45 
  Dodaj do koszyka
4.8 6 votes
Ocena artykułu
1 Komentarz
Pokaż wszystkie komentarze
Patrycja
12/02/2021 11:50

Zawsze, jak słyszę “Hallelujah” to mam ciaaaary! Uwielbiam ten utwór. Ostatnio na YT trafiłam na świetną wersję, też polecam: https://www.youtube.com/watch?v=LRP8d7hhpoQ

Blog

Sklep

Konto