Jakie dekoracje ślubne?

5 5 votes
Ocena artykułu

Na co zwrócić uwagę przy dekoracjach ślubnych? Czy warto samemu zrobić bukiet ślubny czy lepiej skorzystać z usług florystki? Ile kosztują dekoracje ślubne? Garść wskazówek od Klaudii, która jest właścicielem firmy dekoratorskiej Będzie Ślub.

Bukiet ślubny dekoracje ślubne
Sesja ślubna w Pałacu Goetz | Dekoracje ślubne Będzie Ślub | Fot. Gentleman Wedding Story

Spis treści:

Co wchodzi w skład dekoracji ślubnych?

Dekoracje  ślubne to teraz nie tylko kwiaty ślubne – w skład dekoracji, a raczej całej aranżacji wesela wchodzi masa dodatkowych rzeczy, m.in.:

 • Krzesła dla gości weselnych
 • Kolorowe tekstylia (np. obrusy lub serwetki)
 • Nośniki dekoracji florystycznych (np. stojaki lub wazony)
 • Podtalerze
 • Świeczniki

Wiele Młodych Par kojarzy dekoracje ślubne z wyborem odpowiedniej kwiaciarni, natomiast warto znać ogromną różnicę pomiędzy kwiaciarnią, a pracownią dekoratorską. W kwiaciarni oczywiście możecie zamówić elementy florystyczne takie jak bukiet ślubny, butonierki, dekoracje kwiatowe na stoły gości i stół prezydialny – ale niekoniecznie otrzymacie pełną usługę dekoratorską – taką jak ustalenie odpowiedniej kolorystyki i dobór właściwych tkanin, wypożyczenie dodatkowych elementów dekoracyjnych np: ścianka lub tablica z planem stołów.

Dekoracje ślubne stolika gości weselnych
Jakie dekoracje ślubne? | Aranżacja Inglot Weddings & Będzie Ślub | Fot: Natalens studio

Dekoracje ślubne i motyw przewodni wesela

Na motyw przewodni wesela warto zdecydować się już na etapie wyrobu sali weselnej. Jeśli wiecie, że będziecie chcieli mieć eleganckie przyjęcie, a ślub w stylu glamour jest Wam bardzo bliski, to celujcie w nowoczesne sale lub dworki bądź pałace. Jeśli Wasz ślub ma być bardziej na luzie, to śmiało możecie poszukać karczmy lub stodoły – gdzie idealnie wpasuje się ślub w stylu boho lub rustykalny. Miejsce i dekoracje nadają charakter imprezy.

Ślub w stylu glamour

W stylu glamour świetnia sprawdza się złoto, srebro, kryształy i duża ilość kwiatów (róża, piwonia, hortensja, storczyk) dobrze też sprawdzą się świece lub lustrzane podkładki.

Dekoracje ślubne w stylu Glamour | Źródło: Pinterest

Ślub w stylu boho

Styl boho to masa kwiatów i naturalne tekstylia takie jak len, juta, jedwab. W dekoracjach w stylu boho nie może zabraknąć świateł, girland i świec, a dodatkowymi elementami dekoracji mogą być makramy i łapacze snów.

Dekoracje ślubne w stylu Boho | Źródło: Pinterest

Ślub w stylu rustykalnym

Styl rustykalny to opcja bardziej ludowej imprezy, nie może w nim zabraknąć naturalnych gałęzi, polnych kwiatów czy nawet suszków. Naturalny materiał czyli drewno jest ważnym elementem – z drewna można wykonać podstawki na talerze, czy ściankę z PM,  dopełnieniem całej dekoracji mogą być stare rzeczy, takie jak skrzynie, walizki, zegary, drzwi, okna, drabiny – im rzeczy starsze i bardziej “ zmęczone życiem” tym lepiej. W kolorach dominuje zieleń i naturalne pastelowe odcienie.

Dekoracje ślubne w stylu rustykalnym | Źródło: Pinterest

Dekoracje ślubne przed domem

Z doświadczenia wiem, że już coraz rzadziej Pary Młode decydują się na dekoracje domu, duże bramy przed wjazdem Panny Młodej odchodzą w niepamięć. Jeśli chcecie udekorować swój dom, można zrobić to w fajny i subtelny sposób, przystrajając wjazd np. wstążkami atłasowymi, balonami lub łapaczami snów. Możecie pomyśleć  też o dekoracji w środku – polskim zwyczajem jest błogosławieństwo Pary Młodej przez rodziców – warto wtedy zadbać o wystrój właśnie tego pokoju czy salonu – świeże kwiaty w wazonie na pewno dodadzą elegancji i będą dobrze wyglądać.

Dekoracje na samochód do ślubu

Duże dekoracje kwiatowe na maskach samochodu nie są już w trendach. Skoro płacicie niemałe pieniądze za wypożyczenie auta  – to po co je zasłaniać? Warto jedynie podkreślić auto małym akcentem – dobrze sprawdzają się wstążki atłasowe przyczepione do klamek lub dekoracja nad tablicą rejestracyjną. Wybierając auto w ciemnych odcieniach możecie użyć wstążek w jasnych kolorach – będą one wtedy dobrze widoczne. Jeśli natomiast do ślubu jedziecie jasnym autem – i cały motyw przewodni wesela jest w jasnych kolorach – wtedy nie musicie rezygnować z białych wstążkę ale śmiało można dodać trochę zieleni np. gałązkę ruskusa. Wskazówka – pamiętajcie, że nie do każdego auta uda się przyczepić ozdobę (w zależności o rodzaju klamki i umieszczenia tablicy).

Dekoracje na samochód do ślubu | Fot. Gentleman Wedding Story

Dekoracja kościoła na ślub

Kościoły z reguły są dość ciemne – więc żeby nadać im ślubnego charakteru – dobrze go jakoś rozjaśnić. Aby uzyskać efekt “WOW” w kościele warto postawić na:

Dekoracja ławek w kościele

Ławki kościelne możecie przyozdobić materiałem (tiulem, szyfonem) lub wstążkami atłasowymi – dobranymi kolorystycznie do koloru przewodniego wesela albo małymi bukiecikami, które są przyczepione do ławek.

Dywan w kościele

Biały dywan daje niesamowity efekt rozjaśnienia, ale nie zawsze się sprawdza – jeśli macie w kościele ładną podłogę wtedy nie warto jej zasłaniać. Często spotkać można również czerwony dywan na ślubie kościelnym, natomiast przez swoją barwę może on powodować lekkie “przyciemnienie” miejsca – warto zastanowić się nad celem, który chcecie osiągnąć.

Dekoracja kościoła na ślub | Aranżacja Będzie Ślub | Fot. Tomasz Potoczek

Dekoracja krzeseł w kościele

Krzesła którymi dysponuje kościół nie zawsze dobrze wyglądają i czasami nie nadają się na taką uroczystość. Moja rada: będąc u księdza – dopytajcie się konkretnie o ich wygląd żebyście później nie byli niemile rozczarowani. Wybierając pracownie dekoratorskie często one mają do wypożyczenia piękne krzesła pasujące do całej dekoracji ślubnej.

Dekoracja świecami w kościele

Wzdłuż ławek możecie rozstawić świece, które dodadzą wyjątkowego klimatu całej uroczystości. Alternatywnie można spotkać się też z płatkami kwiatów lub zieleniną ciętą.

Dekoracje na ślub cywilny

Ślub cywilny możecie mieć w USC lub w plenerze. Jak się zabrać za dekorację ślubu cywilnego?

Dekoracja ślubu cywilnego w plenerze | Źródło: Pinterest

Dekoracja ślubu cywilnego w plenerze

Ślub cywilny w plenerze daje większe pole do popisu – jak się do niego zabrać? Poszukajcie odpowiedniego miejsca, fajnie by było gdyby miejsce zaślubin było blisko sali weselnej. Dekorując miejsce zaślubin na pewno będziecie potrzebowali stolika dla urzędnika, przykryjcie go obrusem i rozważcie ustawienie małej dekoracji florystycznej żeby nie było “ łyso”. Możecie rozważyć również ściankę która będzie za urzędnikiem, później możecie ją przenieść i użyć jako fotościanki dla gości weselnych. Koniecznie może również okazać się wypożyczenie krzeseł dla gości, możecie udekorować je wstążkami lub zieleniną ciętą np. eukaliptusem.

Dekoracja ślubu cywilnego w USC

Dekoracja sali w USC troszeczkę różni się od dekoracji kościoła – zazwyczaj w urzędach dekoruje się tylko krzesła gości i krzesła Pary Młodej. Można ewentualnie postawić jakieś świece, biały dywan jest rzadkością – ślub cywilny trwa około 15 minut – grafik w urzędach jest dość napięty więc dekoracja ślubu cywilnego musi być tak przygotowana, żeby ją szybko rozłożyć i złożyć.

Dekoracje sali weselnej

Najważniejszym miejscem w sali weselnej jest miejsce, gdzie siedzi Para Młoda. Do podkreślenia koloru przewodniego wesela polecam w szczególności zmianę koloru obrusu – nie jest to bardzo duży wydatek a wyróżni miejsce gdzie Para Młoda będzie siedzieć. Za stołem Pary młodej stoją z reguły ścianki – jeśli ściana jest brzydka to oczywiście warto ją zasłonić – ale jeśli macie za sobą piękne okno – wtedy nie rezygnujcie z takiego widoku który macie “za darmo”. Co można jeszcze przystroić? Światło – te sztuczne jak i te naturalne – zawsze będzie dobrze wyglądać.  Jeśli macie możliwość udekorujcie salę girlandami świetlnymi, lub specjalnymi dekoracjami świetlnymi led, możecie też postawić na naturalne światło świec. Jeśli pozwalają na to warunki – możecie udekorować sufity zielenią lub papierowymi lampionami, wstążkami atłasowymi rozetami czy girlandami papierowymi – wszystko zależy jednak od specyfikacji sali weselnej i zgody managera na ingerowanie w przestrzeń lokalu – warto to uzgodnić na pierwszym spotkaniu przed podpisaniem umowy ślubnej.

Sesja ślubna w Pałacu Goetz | Dekoracje ślubne Będzie Ślub | Fot. Gentleman Wedding Story

Dekoracja stołów gości weselnych

Ustawiając stoły gości weselnych macie dwie opcje do wyboru – prostokątne lub okrągłe. Na co zwrócić uwagę?

 • Obliczcie średnio jedną dekorację florystyczną na około 10 osób
 • Jeśli zdecydujecie się na kompozycje niskie – uważajcie żeby nie były wyższe niż 30 cm, by nie przeszkadzały gościom weselnych w konwersacji
 • Jeśli chcecie dekoracje wysokie – wtedy minimalna wysokość stojaka lub wazonu to około 70 cm ( kwiaty nie mogę być na wysokości wzroku gości gdy siedzą przy stole i zamiast zrobić efekt WOW – będą tylko przeszkadzać.

Dekoracja stołów okrągłych

Decydując się na dekorację florystyczną stołów okrągłych możecie zrobić to w następujących sposób: 

 • dekoracja w formie wianka: fajnie sprawdzą się w środku świeczniki lub szklane cylindry ze świecami z dodatkiem zieleni ciętej i kilkoma kolorowymi kwiatami – od 100zł
 • dekoracja z różnej wielkości flakoników z różnymi kwiatami – jest to jedna z tańszych opcji ponieważ nie wymaga dużej ilości materiału florystycznego – od 120zł 
 • kolorowe butelki – ze świecami lub kwiatami – które również śmiało możecie wykonać sami 
 • kompozycja w osłonkach – od 160zł 
 • wysokie kompozycje – jest to opcja najdroższa ponieważ wymaga dużo pracy oraz materiału florystycznego – od 250zł 

Dekoracja stołów prostokątnych

Dekorując stoły podłużne warto odpowiedzieć sobie na pytanie, czy planujecie, aby była wystawiona na nich duża ilość jedzenia. Jeśli nie, to warto wziąć pod uwagę girlandy z zieleni puszczonej na całą długość stołu.

Tanie kwiaty na wesele

Jeśli chcecie wykonać dekoracje ślubne samodzielnie warto wtedy zaopatrzyć się w kwiaty na giełdach lub  hurtowniach – pamiętajcie tylko, żeby na giełdę jechać wcześniej rano – 3:00 lub 4:00 będzie w sam raz, im później tym towar bardziej przebrany. Oczywiście, jeśli macie ślub w sezonie letnim to możecie na giełdach kwiatowych znaleźć również okolicznych sprzedawców – oczywiście nie wszystkie, ale znajdą się kwiaty sezonowe które uda Wam się kupić taniej, np. dalie lub mieczyki. Niektóre kwiaty wymagają specjalnego traktowania – ale o tym by za długo pisać. Kwiaty z których możecie śmiało wykonać bukiet ślubny to: goździk, róża, dalia, eustoma, liście eukaliptusa lub ruskusa. Kwiaty kupcie 2-3 dni przed ślubem, obierzcie je ze wszystkich liści, podetnijcie końcówki, włóżcie do czystego naczynia z czystą wodą – i dajcie się im rozkwitnąć. Kwiaty na giełdach przechowywane są w warunkach 5-10 stopni celsjusza – nie sprzyja to ich rozkwitowi – odpowiednie podcięcie, wyższa temperatura i trochę czasu, pozwolą na rozwinięcie kwiatostanu .Jeśli już ułożycie bukiet ślubny – to warto go ładnie wykończyć – atłasową lub szyfonową wstążką.

Jakie kwiaty na bukiet ślubny? | Aranżacja: Będzie Ślub | Fot. Gentleman Wedding Story

Jakie kwiaty na bukiet ślubny?

Dobierając kwiaty na bukiet ślubny warto wziąć pod uwagę:

 • Wygląd Panny Młodej – wzrost, postura, karnacja, kolor włosów.
 • Styl sukni ślubnej – dla sukni tiulowych i romantycznych luźna wiązanka będzie idealnie pasować, a dla atłasowych ciężkich sukni warto rozważyć bukiet biedermeier – czyli tzw. zbitą kulkę o regularnych kształtach.
 • Garnitur Pana Młodego – warto wziąć pod uwagę, szczególnie, gdy będziemy tworzyć wykończenie butonierki.
 • Upodobania – często proszę aby moje Panny Młode wysłały mi inspiracje swoich wymarzonych bukietów.
 • Osobowość – bukiet ślubny powinien odzwierciedlać charakter Panny Młodej. Dla szalonych dziewczyn staram się dobrać coś awangardowego, dla konserwatywnych – bardziej spokojne i stonowane formy. 
 • Kwiaty sezonowe – większość kwiatów można sprowadzić przez cały rok ale… Po pierwsze, warto korzystać z kwiatów sezonowych, po drugie cena kwiatów (np. piwonii w okresie zimowym jest dużo wyższa, a po trzecie jakość kwiatów poza sezonem czasami pozostawia wiele do życzenia – dlatego warto tutaj zdać się na specjalistę.
Jakie kwiaty sezonowe na wesele?

Bukiet ślubny do koloru włosów Panny Młodej

 • Do blond włosów: jasne i pastelowe odcienie np. delikatne róże i kremy
 • Do brunetek: kwiaty o nasyconych barwach np. bordo, czerwień
 • Do rudych włosów: kwiaty w tonacji włosów np. pomarańcz, żółte

Ile kosztują dekoracje ślubne?

Największe koszty w dekoracjach ślubnych generują kwiaty i wielkość kompozycji. Jeśli Para Młoda zdecyduje się na nietypowe odmiany kwiatów lub niesezonowe to ich koszt również może wzrosnąć. Duże koszty generuje również dodatkowy asortyment np: krzesła, obrusy, podtalerze, sztućce – ale to oczywiście nie jest to ‘must have’ każdej dekoracji ślubnej.

Poniżej przedstawię 3 opcje cenowe kompleksowo zaaranżowanego stołu okrągłego na 10 osób.

 1 opcja – 1100zł za 1 stół dla 10 osób

 • Duże obfite kompozycje kwiatowe na wysokich stojakach – od 300zł 
 • Wypożyczenie stylizowanych krzeseł – od 25zł / szt.
 • Kolorowe obrusy – od 40zł / szt.
 • Złote sztućce – od 9zł / komplet
 • Materiałowe serwety – od 2zł / szt.
 • Pierścienie na serwetki – od 1zł / szt.
 • Papeteria ślubna (menu i ręcznie robiona winietka dla każdej osoby) – od 30zł / osoba
Jakie dekoracje ślubne? | Aranżacja Inglot Weddings & Będzie Ślub | Fot: Natalens studio

 2 opcja – 226zł za 1 stół dla 10 osób

 • Kompozycja niska w misach – od 160zł 
 • Kolorowe obrusy – od 40zł / szt.
 • Plastikowe podtalerze- od 2zł / szt.
 • Fizelinowe serwetki – od 0,6zł / szt.
Dekoracja stołów gości weselnych | Źródło: Pinterest

 3 opcja – 102zł za 1 stół dla 10 osób

 • Kompozycja typu wianek ze świecami – od 100zł
 • Papierowe serwetki – 0,20 gr / szt.
Dekoracja stołów gości weselnych | Źródło: Pinterest

👰 Planer ślubny dla Ciebie

✅ Budżet
✅ Usługodawcy
✅ Harmonogram
✅ Pomocne checklisty
✅ Każdy etap: przed / dzień ślubu / po ślubie

planer ślubny pdf mówię o ślubie plan wesela
5 5 votes
Ocena artykułu
Powiadom o
1 Komentarz
Pokaż wszystkie komentarze
Ola
06/08/2022 21:58

Hej! Super artykuł. 🙂 a można wiedzieć co to za model auta na zdjęciu? 🙂