Zaznacz stronę

Jak wybrać fotografa ślubnego?

Wesele to naprawdę ogromne przedsięwzięcie, w którym bierze udział cała masa różnych firm, którym płacicie duże pieniądze, na których polegacie, których praca ma przełożyć się na Wasze wyjątkowe wspomnienia. Jak wybrać fotografa ślubnego… i każdego innego usługodawcę ślubnego?

Fotograf ślubny Rzeszów Gentleman Wedding Story
Fotograf ślubny – Rzeszów – Gentleman Wedding Story

To nie jest taka prosta sztuka! Skąd więc mamy wiedzieć, że akurat TEN fotograf ślubny będzie dla nas idealny? Ja Wam tego nie powiem, bo zawsze zwracam uwagę na to, że podczas planowania ślubu nie ma jednej słusznej drogi. Przecież każdy z nas ma jakieś tam swoje preferencje i oczekiwania, na których realizacji zależy nam najbardziej. Dlatego przy wyborze warto kierować się sercem, a nie tylko pustymi wskazówkami znalezionymi w internecie. Ale, ale! To nie znaczy, że nie mam tu nic do powiedzenia, bo mam! Bo powiem Wam, jakie są cenne wskazówki, gdzie szukać i co brać pod uwagę, podczas poszukiwań.

O co spytać fotografa ślubnego przed podpisaniem umowy?

Czy wiesz o tym, że rezerwując firmę, która wykona zdjęcia na Twoim ślubie, nie masz 100% gwarancji, że na ślubie będzie ten konkretny fotograf, z którym spotkałaś się przy podpisaniu umowy? Tak, jeśli firma, z którą podpisujesz umowę ma w swojej ofercie kilku fotografów. Nie masz tej gwarancji, dopóki nie zapytasz o to, ponieważ na umowie może być zapis, że firma zapewnia fotografa ślubnego, natomiast nie określa, kto konkretnie nim będzie. To tylko jeden z wielu „haczyków”, które warto wiedzieć przed podpisaniem umowy ślubnej. Masz ochotę pobrać gotową ściągę – listę 500 pytań do 22 usługodawców?

Wybór fotografa ślubnego… i każdego usługodawcy

Z polecenia. To najlepsza i najłatwiejsza droga. Jeśli fotografie naszych przyjaciół, rodziny, znajomych się nam podobały, a oni sami byli zadowoleni ze współpracy – to decyzja jest prosta.

W sieci. Jeśli kompletnie nie macie kogo podpytać, na kim się podeprzeć, to drugim bardzo łatwym rozwiązaniem jest wyhaczenie usługodawcy w sieci. Najlepiej na portalach społecznościowych, dzięki odpowiednim hasztagom na Instagramie: #fotografieslubne #fotografslubny #filmslubny, albo na grupach branżowych na Facebooku. Ciekawym pomysłem jest też szukanie na stronach typu „Spotted”. Jeśli preferujecie anonimowe szukanie, by nigdzie nie widniało Wasze nazwisko, to jest to zdecydowanie najlepszy wybór. W takim wypadku piszecie wiadomość do strony, z treścią ogłoszenia, a później strona udostępnia je na swojej tablicy, całkowicie anonimowo i za darmo. Później pozostaje Wam tylko obserwowanie swojego posta. W sieci możecie znaleźć wiele stron weselnych typu „Spotted”, w zależności od lokalizacji, w której szukacie. Na przykład: Podkarpackie, Małopolska, Lubelskie, Świętokrzyskie. Zachęcam Was też do szukanie bardziej lokalnych Spotted’ów, odpowiednich dla konkretnego miasta, w którym mieszkacie, lub w którym planujecie ślub i wesele.

jak wybrać fotografa ślubnego

Targi ślubne. Kolejnym rozwiązaniem są targi ślubne – macie tam różnych wystawców, charakteryzujących się różnymi stylami np. fotografia ślubna boho, fotografia ślubna glamour czy inne style. Na targach ślubnych możecie z nimi pogadać bezpośrednio, no i często jeszcze złapać atrakcyjne rabaty. Poniżej kilka wskazówek od Macieja Terpińskiego fotografa, nagranych podczach Podkarpackich Targów Ślubnych w Rzeszowie.

Portale ślubne. Ostatnim moim rozwiązaniem jest przewertowanie takich portali ślubnych jak ZankYou, Wedding.pl, Wesele z klasą, Planujemy Wesele, Ślub na głowie. Ale tu pamiętajcie, że wyróżnione oferty, to takie, za które firmy zapłaciły, a opinie tam przedstawione, przeważnie wystawiają firmy firmom i nie są miarodajne. Na koniec, podstawowa rada: zawsze starajcie się dotrzeć do byłych klientów swojego usługodawcy, by zapytać o opinie: o kontakt z nim, o wizję, o punktualność i tak dalej. Pamiętajcie, że opinie w internecie mogą nie być rzetelne.

Jak znaleźć fotografa ślubnego na Facebooku?

fotograf ślubny

TIP1: Jeśli wertujecie lokalne grupy na Facebooku, to pamiętajcie o 3 podstawowych kwestiach, dzięki którym zwiększycie szansę na to, że Wasz post skomentują tylko firmy, które potencjalnie są w Waszym zasięgu. Są to: termin ślubu, lokalizacja ślubu oraz budżet. Uwierzcie mi, że to znacznie ułatwi Wam ostateczny wybór, a dzięki konkretym informacjom zawartym w poście zaoszczędzicie także mnóstwo czasu. Często pod ogólnymi zapytaniami: „poszukuje fotografa na wesele”, pojawiają się setki komentarzy z linkiem do stron. Serio macie tyle czasu, by je wszystkie przejrzeć? Często połowa z nich, to z automatu wysyłany spam, który wcale Was nie zainteresuje. Podejdźmy do tego pragmatycznie i z rozsądkiem. Jeśli fotograf ślubny jest z Gdańska, to mało prawdopodobne, że będzie w stanie pojawić się na ślubie w Rzeszowie. A nawet jeśli, to taki wybór przeważnie będzie równoznaczny ze znacznie większym wydatkiem na fotografa. Zatem ułatwiajmy sobie wszyscy życie i bądźmy na maksa precyzyjni w ogłoszeniach. Zaufajcie mi, a stosując się do tej wskazówki naprawdę oszczędzicie sobie i nerwy i czas. Pomocne mogą być wskazówki od Gentleman – Wedding Story.

TIP2: Jeśli szukacie opinii o usługodawcach ślubnych na lokalnych grupach na Facebooku, to pamiętajcie o ważnej rzeczy. Poproście, aby opinie na temat danej firmy pisały TYLKO pary, które skorzystały z usług danej firmy. Wiecie, opinie innych zaprzyjaźnionych usługodawców nie są zbyt miarodajne.

Jak wybrać fotografa ślubnego?

A jeśli macie już, powiedzmy, trzech potencjalnych usługodawców z każdej kategorii, czyli sale, foto/video, muzyka, dekoracje, suknie i tak dalej, to powinniście zwrócić uwagę na następujące kwestie.

  • Cena. Ale ale! Uwaga – cena nie zawsze wiele nam mówi, dlatego nie dajcie się zwieść i przede wszystkim patrzcie na zawartość ceny.
  • Zawartość tej ceny, pakietów. Czy nie ma ukrytych kosztów, czy to, co mieści się w cenie na pewno odpowiada temu, czego akurat oczekujemy. 
  • Jakość. A właściwie stosunek jakości do ceny, bo zdaję sobie sprawę, że nie wszystkim zależy na jakości z najwyższej półki przy wyborze na przykład papeterii ślubnej, czy sukni.
  • Lokalizacja. Przeważnie im bliżej, tym taniej. A zatrudnianie usługodawców z dalekich stron może wiązać się z dodatkowymi kosztami za dojazd czy nocleg. 
  • Umowa! Umowa to podstawa, bo zabezpiecza interesy obu stron. Powinny się tam znaleźć informacje o zaliczce, terminie oddania gotowego materiału (w przypadku foto/video), cenie końcowej, ewentualnym zabezpieczeniu w razie problemów – np. jak usługodawca poważnie zachoruje, i inne ważne dla Was kwestie. Nie dajcie sobie nigdy wcisnąć kitu, ze umowa jest niepotrzebna. Jest bardzo potrzebna! 
  • Opinie. Nawet jeśli to usługodawca z polecenia, zawsze docierajcie do rzetelnych opinii prawdziwych klientów. W końcu nigdy nie wiadomo, czy udana usługa u naszych znajomych, czy rodziny, to nie był po prostu taki szczęśliwy traf.
  • Podejście do klienta. Ja na to zwracam ogromną uwagę i Was też na to uczulam, że usługodawca ślubny po prostu musi mieć „to coś”, przez co poczujemy, że to ta właściwa osoba.
  • Kontakt z firmą. Jeśli odpowiadają na wszystkie Wasze pytania, rozwiewają wątpliwości i nie musicie czekać na odpowiedź po kilka dni (tygodni!), to jest to dobry znak.
  • No i na koniec – uważam, ze musi być PYKNIĘCIE. Sprawdź, czy druga strona czuje Twoją wizję tego wydarzenia i czy rozumiecie się wręcz bez słów. Jeśli tak, to dla mnie to jest najlepsza przesłanka za tym, że zatrudnienie tej firmy, to będzie dobry wybór. 

Dajcie koniecznie znać w komentarzach, w jaki sposób Wy szukacie swoich usługodawców na wesele? I na co zwracacie największą uwagę przy wyborze fotografa ślubnego? Dzięki temu inne Młode Pary będą mogły się zainspirować. Każda wskazówka będzie cenna.


0 komentarzy

Wyślij komentarz

500 gotowych pytań – Ślubna umowa bez tajemnic

500 gotowych pytań – Ślubna umowa bez tajemnic

O co spytać przed podpisaniem umowy ślubnej? O co pytać fotografa ślubnego? Jakie są pytania do sali weselnej? Jakie są pytania do florystki o bukiet ślubny? Ślubna umowa bez tajemnic, czyli gotowa lista pytań, które warto zadać przed podjęciem ostatecznej decyzji i...

czytaj dalej
500 gotowych pytań – Ślubna umowa bez tajemnic

500 gotowych pytań – Ślubna umowa bez tajemnic

O co spytać przed podpisaniem umowy ślubnej? O co pytać fotografa ślubnego? Jakie są pytania do sali weselnej? Jakie są pytania do florystki o bukiet ślubny? Ślubna umowa bez tajemnic, czyli gotowa lista pytań, które warto zadać przed podjęciem ostatecznej decyzji i...

czytaj dalej