Jak wybrać fotografa ślubnego?

Podobno tani fotograf ślubny, to słaby fotograf ślubny. Ten mit już dawno został obalony. Prawdą też jest to, że dobry fotograf ślubny zna swoją wartość. Jak wybrać fotografa na ślub, który będzie robił świetne zdjęcia i jednocześnie zmieści się w Twoim budżecie ślubnym?

Spis treści:

Fotograf ślubny Rzeszów Gentleman Wedding Story
Fotograf ślubny – Rzeszów – Gentleman Wedding Story

Gdzie szukać fotografa ślubnego?

Zacznijmy od punktu zero. Wiesz, że go potrzebujesz, ale nie wiesz, gdzie go znaleźć – oto 3 najprostsze sposoby:

Fotograf ślubny z polecenia znajomych

To najlepsza i najłatwiejsza droga. Jeśli fotografie naszych przyjaciół, rodziny, znajomych się nam podobały, a oni sami byli zadowoleni ze współpracy – to decyzja jest prosta.

Fotograf ślubny z Internetu

Jeśli kompletnie nie masz kogo podpytać, na kim się podeprzeć, to drugim bardzo łatwym rozwiązaniem jest wyhaczenie fotografa w Social Mediach (Facebook, Instagram i inne) lub portalach ślubnych.

 • Instagram / Facebook
  Dzięki odpowiednim hasztagom np. #fotografiaślubna #fotografślubny możesz błyskawicznie namierzyć ciekawych fotografów, a następnie przejść na ich profil i wysłać zapytanie o ofertę. Jeśli szczególnie podobają Ci się np. zdjęcia w klimacie boho, to warto również wykorzystać to w poszukiwaniach. Oszczędzisz dzięki temu mnóstwo czasu, a błyskawicznie natrafisz tlyko na tych fotografów ślubnych, którzy robią zdjęcia w takim stylu.
 • Portale ślubne
  Najpopularniejsze, to m.in. Planujemy Wesele, Wedding, Wesele z klasą. Pozwolą Ci na szybkie wyszukiwanie w swoich katalogach fotografów ślubnych po cenie oraz lokalizacji. Warto również wiedzieć, że są pewne haczyki, a mianowicie bardzo wiele portali korzysta z tzw. funkcji premium, czyli dany fotograf ślubny może być wyświetlany wysoko na stronie z dopiską “polecany”. Często ta pozycja nie wynika z jego umiejętności czy stylu, a z wykupienia płatnej opcji, którą oferuje portal. Warto mieć to na uwadze, że te polecane miejsca nie zawsze są tymi najlepszymi.
 • Grupy na Facebooku
  Na grupach z pewnością możesz liczyć na błyskawiczną odpowiedź na poszukiwania, dlatego polecam Ci, by szukając fotografa na ślub oszczędzić sobie czasu i precyzyjnie umieścić ogłoszenie, które zawiera: termin ślubu, lokalizację, orientacyjny budżet na fotografa, przykładowy styl zdjęć. Tak precyzyjne ogłoszenie pozwoli Ci wyeliminować sporo “pustych” zgłoszeń. Zaufajcie mi, a stosując się do tej wskazówki naprawdę oszczędzicie sobie i nerwy i czas. Pomocne mogą być wskazówki od Gentleman – Wedding Story

Fotograf ślubny na targach ślubnych

Czy warto iść na targi ślubne? J-A-S-N-E! W jednym miejscu możesz spotkać różnych fotografów (i nie tylko) charakteryzujących się różnymi stylami np. boho, glamour czy inne style. Na targach ślubnych możecie z nimi pogadać bezpośrednio, no i często jeszcze złapać atrakcyjne rabaty. Poniżej kilka wskazówek od Macieja Terpińskiego fotografa ślubnego, nagranych podczas Podkarpackich Targów Ślubnych w Rzeszowie.

Jak wybrać fotografa ślubnego?

Decyzje o wyborze fotografa ślubnego warto podjąć emocjonalnie i racjonalnie. Patrząc na jego zdjęcia masz poczuć “to coś”. Ma być pyknięcie, mają być ciarrry. W końcu to on zrobi Ci epicką pamiątkę na całe życie. A co jeśli chodzi o te logiczne kwestie? Wybierając fotografa ślubnego weź pod uwagę:

1 – Opinia o fotografie ślubnym

W czasach Internetu, gdzie aż roi się od fejkowych kont to ciężko określić, które opinie są prawdziwe, a które są tylko sztucznie stworzone na potrzeby marketingu. Na pewno sprawa jest prosta. Lepiej, żeby one w ogóle były niż ich nie było. Sprawdź jego stronę, wizytówki na portalach ślubnych, profile w social mediach i zerknij, kto i w jaki sposób komentuje jego zdjęcia ślubne. Marketing szeptany jest bardzo cennym źródłem informacji dla Ciebie.

fotograf ślubny
Jak wybrać fotografa na ślub?

2 – Lokalizacja fotografa ślubnego

Nie chodzi o to, że fotograf z Warszawy będzie bardziej profesjonalny niż ten z Lipek Dolnych. Lokalizacja ma znaczenie jeśli chodzi o koszty fotografa. Większość oferta zazwyczaj zawiera w swojej cenie dojazd… ale dojazd do określonej odległości. Statystycznie powyżej 100km od swojego miejsca zamieszkania zaczyna doliczać dodatkowe opłaty za kilometry, wtedy też mogą pojawić się dopłaty za nocleg, co znacznie może zwiększyć cenę pakietu. Jeśli chcesz ograniczyć wydatki, to skup się na fotografach ślubnych z Twojego i sąsiadujących województw.

3 – Cena pakietu ślubnego

Co wchodzi w skład pakietu fotografa? Najczęściej spotykanymi dodatkami są:

 • Sesja narzeczeńska
 • Sesja plenerowa w dniu ślubu / innego dnia
 • Fotoalbumy
 • Personalizowane pendrive’y
 • Odbitki (wydrukowane zdjęcia)
 • Strona internetowa z galerią zdjęć ślubnych

Jeśli z kolei nie zależy Ci na niektórych dodatkach, a pierwotnie są one w pakiecie fotografa ślubnego, to warto spytać, czy rezygnacja z poszczególnych elementów obniża również cenę? Dzięki takiemu rozwiązaniu można pozwolić sobie na “lepszego fotografa” nie wydając na niego więcej niż planowałaś.

jak wybrać fotografa ślubnego
Jak wybrać fotografa ślubnego?

4 – Doświadczenie i umiejętności fotografa ślubnego

Jest co element trudny do ocenienia, szczególnie jeśli prywatnie nie znamy się na sztuce fotografii. Często dobry marketing fotografa może przykryć jego średnie umiejętności, a czasem na odwrót – widzimy wysoką cenę za fotografię ślubną i nie zdajemy sobie sprawy, że ona wynika z ogromnego doświadczenia i umiejętności. Warto skorzystać z opinii znajomych – poszukaj wśród bliskich osób, czy ktoś hobbystycznie / profesjonalnie zajmuje się fotografią. Podsyłając kilka zdjęć fotografa poproś o opinię na temat jego zdjęć – to może być dobry trop, by ktoś mógł realnie ocenić, czy cena fotografa wynika z jego umiejętności.

5 – Umowa z fotografem ślubnym

Nie ma nic gorszego niż podpisywanie umowy, która jest pisana językiem urzędników i prawników. Tak – wiem o czym mówię. Pewnie też doskonale znasz ten ból, jak na biurku przed Tobą leży umowa na 5 stron pisana malutką czcionką, która zawiera dziesiątki punktów, z których i tak niewiele rozumiesz. Poproś fotografa ślubnego, by podesłał Ci wcześniej umowę ślubną do obejrzenia. To pozwoli Ci sprawdzić, na ile profesjonalnie podchodzi on do swojej pracy, a jednocześnie Tobie da komfort, że nie ma on przed Tobą nic do ukrycia. Otrzymanie szablonu umowy ślubnej nie wiąże się z jej podpisaniem, a jedynie da Tobie spokój, by upewnić się, czy nie ma tam ukrytych kruczków.

Umowa z fotografem ślubnym | Wskazówki od Adwokata Jakuba Urbana – Kancelaria Urban z Rzeszowa

O co zapytać fotografa ślubnego przed podpisaniem umowy?

Czy wiesz o tym, że rezerwując firmę, która wykona zdjęcia na Twoim ślubie, nie masz 100% gwarancji, że na ślubie będzie ten konkretny fotograf, z którym spotkałaś się przy podpisaniu umowy? Tak, jeśli firma, z którą podpisujesz umowę ma w swojej ofercie kilku fotografów. Nie masz tej gwarancji, dopóki nie zapytasz o to, ponieważ na umowie może być zapis, że firma zapewnia fotografa ślubnego, natomiast nie określa, kto konkretnie nim będzie. To tylko jeden z wielu “haczyków”, które warto wiedzieć przed podpisaniem umowy ślubnej. Kilka pomocnych pytań znajdziesz w tym wpisie:

Leave a Reply