Zaznacz stronę

Bielizna ślubna PLUS SIZE

Dla wielu Panien Młodych bielizna ślubna plus size, to krępujący temat. Dzisiaj raz na zawsze obalimy ten mit. Skończmy wreszcie z tym body shamingiem i pokażmy, że każda z nas jest piękna i wyjątkowa. Ekspertem artykułu jest Monika Bardian – brafitterka oraz właścicielka salonu bielizny Paryżanka w Rzeszowie (Facebook / Instagram / Youtube), a główną bohaterką Izabela Szozda – Zając. Dzisiaj poruszymy temat bielizny ślubnej plus size oraz wskazówek dotyczących właściwie dopasowanej bielizny.

Spis treści:

Bielizna ślubna PLUS SIZE – Salon bielizny Paryżanka w Rzeszowie

Jak dobrać rozmiar stanika?

Piersi są atutem kobiecości i bez względu na ich rozmiar, czy to będą małe piersi czy duże, potrzebują one odpowiedniego podtrzymania. Piersi zbudowane są w głównej mierze z tkanki gruczołowej, tkanki łącznej i tkanki tłuszczowej. Inne problemy dotyczą małych piersi a inne dotyczą dużego biustu.

Mały biust – dobór bielizny ślubnej

U kobiet z mniejszym biustem bardzo często istnieje taki problem, kiedy stanik jest nieodpowiednio dobrany – pas obwodu jest za luźny i są zbyt małe miseczki. Wówczas ten pas obwodu niepotrzebnie się przesuwa po całej klatce piersiowej. Jest to bardzo kłopotliwe i wywołuje u tych kobiet ból, dlatego tak ważną rzeczą jest dobre dopasowanie, tak aby był on stabilny i biust odpowiednio „zakotwiczony” na klatce piersiowej.

Duży biust – dobór bielizny ślubnej

Z kolei kobiety z dużym biustem skarżą się na inne problemy. Ze względu na to, że tutaj dochodzi nam temat związany z ciężarem tego biustu. Pojawiają się problemy w okolicach karku, szyi i kręgosłupa. Te sylwetki przy dużych biustach bardzo często są przygarbione, dlatego u tych kobiet trzeba również zastosować odpowiednie podtrzymanie. Ramiączko powinno być bardziej szersze i stabilnie trzymać ten biust i wtedy od razu widzimy, że ta kobieta jest wyprostowana.

Duży biust – jaka bielizna ślubna?

Co jest jeszcze takiego ważnego przy doborze bielizny ślubnej? Nie naciągać zbytnio więzadeł Coopera, które znajdują się w górnej części piersi, dlatego że one są odpowiedzialne za to odpowiednie podtrzymanie biustu. W momencie kiedy nasz biust nie jest ustabilizowany – mamy za luźny pas obwodu i nosimy go prawie w pasie – wówczas cały ciężar biustu rozkłada się na ramionach i dlatego wtedy ta sylwetka jest taka przygarbiona. Nawet bardzo często mogą pojawić się bóle gastryczne czy problemy związane np. z trawieniem – szczególnie, gdy dbamy o dietę przed ślubem.

Błędy przy wyborze rozmiaru biustonosza

Najważniejszą rzeczą jest pas obwodu biustonosza, który stanowi 80% podtrzymania biustu, natomiast ramiączka podtrzymują biust tylko w 20%. Te proporcje muszą być zachowane, dlatego że największym błędem jakie kobiety popełniają przy zakupie biustonoszy, to jest kupowanie zbyt luźnych obwodów przy zbyt małej miseczce. Kobiety nosząc rozmiar 65 kupują obwody np. 70 lub 75 i wtedy ten stanik nie spełnia tej roli podtrzymania. Główną rolą biustonosza, który nosimy, to jest podtrzymanie biustu, ustabilizowanie i zapewnienie odpowiedniego wymodelowania biustu. Dlatego jeśli nosimy dobrze dopasowane bieliznę, to również mamy bardzo duży wpływ na naszą sylwetkę. W momencie kiedy „dźwigniemy” ten biust z pasa obwodu i przeniesiemy do góry jesteśmy w stanie wysmuklić talię i nawet „wyszczuplić” ciało o około 5 kilogramów. Panie często w przymierzalni przeżywają taką swoistą metamorfozę i są w szoku, że mają tak piękną sylwetkę.

Rozmowa z Moniką Bardian – brafitterką i właścicielką salonu bielizny Paryżanka w Rzeszowie

Dopasowany biustonosz

Co to znaczy: dobrze dopasowany biustonosz? Pas obwodu nie może być ani za luźny ani zbyt ciasny. Musi być tak ustabilizowany, żeby kobieta czuła duży komfort w noszeniu. Paz obwodu stanika to jest 85% podtrzymania biustu. Największy błąd, to jest kupowanie obwodów zbyt dużych. Na naszym przykładzie Iza (na zdjęciu) która nosi obwód 65, w momencie kiedy by zakupiła obwód 70-75, to ten biustonosz nie będzie spełniał swojej roli. On tylko będzie podtrzymywał te piersi, ale nie będzie stabilizował.

Jak dopasować ramiączko biustonosza? Bielizna ślubna Plus Size

Ramiączko zawsze powinno być tak regulowane, że możemy unieść od jednego do półtora centymetra, czyli ani nie możemy za mocno naciskać, ani również doprowadzić do tego, by wbijało się nam w skórę. Dużo kobiet też o tym nie wie ale przy zakładaniu stanik należy pamiętać, by „wybrać” biust, jakby z pleców – całą tkankę, a dopiero na kolejnym etapie poprawić szelki stanika.

Dopasowana bielizna ślubna PLUS SIZE

Dobrze dopasowana bielizna ślubna przede wszystkim daje nam poczucie komfortu. Jeśli dobrze wyglądamy, to dobrze się czujemy – szczególnie, w tak ważnym dniu, jakim jest ślub. Bielizna ślubna jest również częścią sukni ślubnej, która bezpośrednio przylega do ciała i jeśli jest nieodpowiednia, to poczujemy ten dyskomfort. Dobrze dopasowana powinna być wygodna i komfortowa. Bardzo często możemy spotkać się z sukniami ślubnymi, do których nie trzeba nosić biustonoszy, czyli mamy miseczki wszyte i wszystko jest okej. Po prostu nie trzeba nic kupować, natomiast takie rozwiązanie nie będzie świetne dla wszystkich kobiet.

Szczęśliwa Panna Młoda

Wszyte miseczki do sukni ślubnej

Myślę że przy mniejszych rozmiarach – tak mniej więcej do miseczki D możemy sobie na to pozwolić troszeczkę na więcej przy wyborze sukni ślubnej. Natomiast przy tych średnich biustach, które zaczynają się od miseczki E zdecydowanie polecałabym dobór odpowiedniej bielizny ślubnej. Dlaczego? Dlatego, że jeśli odpowiednio ustabilizujemy ten biust, to ta suknia ślubna też będzie odpowiednio leżała i te proporcje ciała kobiety będą zachowane. Przy dużych biustach może być bardzo kłopotliwe wybranie sukni ślubnej bez dodatkowej bielizny. Bielizna ślubna również zabezpiecza naszą pierś przed otarciami, musimy również wziąć pod uwagę taką sytuację że np. jest gorąco, a my jesteśmy bez bielizny i ten materiał zawsze można na tej piersi „zapracować”. Owszem będzie to zależało od wrażliwości skóry danej kobiety, ale zdecydowanie jestem za tym żeby jednak tą bieliznę założyć pod suknię ślubną.

Duży biust – jaka suknia ślubna?

Jeśli Panna Młoda ma duży biust, to polecam suknie, które będą eksponować przód kobiety, natomiast tył powinien być zdecydowanie zabudowany. Dlaczego? Dlatego, że to właśnie pas obwodu stanowi to główne podtrzymanie naszego biustu i przy dużym biuście ciężko będzie osiągnąć taki efekt bez jego odpowiedniego ustabilizowania. Taka kobieta może sobie pozwolić na przykład na biustonosze bez ramiączek czyli tzw. Straplessy, które świetnie sprawdzają się do tych właśnie sukienek z odkrytymi ramionami i jeśli kobieta nie jest zbyt mocno rozbudowana w górnej części, to naprawdę dobrze one się sprawdzają. Bardzo ważna jest wielkość biustu oraz rodzaj piersi jaki mamy. Może się okazać, że nawet mały biust może być również biustem bardzo problematycznym, dlatego że czasami jest wizja sukni ślubnej, gdzie praktycznie ta pierś ma się sama utrzymać pod warstwą sukienki. Okazuje się, że biust nie spełnia tych wymogów ponieważ jego rodzaj nie jest na tyle stabilny. Tam jest mało tej tkanki gruczołowej i on nie jest w stanie się utrzymać. Mały czy duży biust, to jedno ale również tzw. kondycja biustu.

Suknia ślubna bez ramiączek | źródło: https://www.loverssociety.com/indigo

Bielizna wyszczuplająca – na co zwrócić uwagę?

Bielizna modelująca plus size czy bielizna wyszczuplająca kojarzy się kobietom z czymś bardzo niewygodnym i niekomfortowym. Okazuje się, że to tylko jeden wielki mit. Materiały, z których tworzona jest bielizna ślubna, to są materiały bardzo dobrej jakości i najczęściej są to poliamid, elastan, czasami dodatek 2% bawełny, czyli materiały, które bardzo dobrze pracują, są ultra lekkie i oddychają. Często producenci stosują tzw. „płaskie szwy”, co powoduje, że ta bielizna ślubna potem jest niewidoczna pod suknią. Również jeśli chodzi tutaj o segment bielizny modelującej chciałabym podkreślić, że nie jest to tylko produkt typu: „bielizna ślubna dla puszystych”. Często kobiety zbudowane proporcjonalnie kupują takie produkty, dlatego że czasami chcą troszeczkę zmniejszyć lub zwiększyć pośladki (poprzez odpowiednie wkładki) albo na przykład wymodelować talię. Jeśli kobieta kupi za mały rozmiar bielizny wówczas te fałdki, które chcemy schować zostaną dodatkowo uwypuklone, a z kolei jeśli weźmiemy rozmiar za duży, to praktycznie ta bielizna nie spełni swojej roli. Polecamy, by najpierw skonsultować się z brafitterką przed wyborem właściwej sukni ślubnej.


Jakie pytania do salonu sukien ślubnych?

Jeśli planujesz wizytę w salonie sukien ślubnych i zastanawiasz się, o co spytać, tak by być pewną, że wszystko masz dopięte na ostatni guzik i żadna sytuacja Cię nie zaskoczy – możesz skorzystać z naszej ślubnej ściągi, czyli gotowej listy ponad 500 pytań do 22 usługodawców ślubnych. Panny Młode pokochały tę pomoc. ❤️


Body wyszczuplające

Body wyszczuplające pomaga skutecznie wymodelować sylwetkę. Odpowiednio dobrany rozmiar biustonosza sprawi, że nie spłaszczamy części piersiowej, a dodatkowo w jego górnej części mamy możliwość regulacji w zależności od długości talii, jaką ma kobieta. Body może być zarówno ozdobione koronką, być całkowicie gładkie lub też cięte na laserze z tzw. „płaskimi szwami”. Wybór body zależy od rodzaju sukni ślubnej.

Body wyszczuplające – Bielizna ślubna

Majtki wyszczuplające

Skutecznym rozwiązaniem są majtki z częścią wyrównującą nadmiary w udach. Bardzo dobrze się sprawdzają u kobiet, które mają problem z ocieraniem się uda albo uda są zbyt mocno rozbudowane. Poniższy model jest cięty na laserze, gładziutkie i ultra lekkie. Pośladki są pięknie wymodelowane, co dodatkowo można wyeksponować dobrze dopasowaną suknią ślubną.

Majtki wyszczuplające – Bielizna ślubna

Halka wyszczuplająca

Czy wybierzemy figi czy wybierzemy halkę wyszczuplającą będzie zależało od tego, jaki rodzaj sukni wybierzemy oraz od tego, co chcemy skorygować. Halka sprawdzi się, gdy zdecydujemy się na suknię ślubną z zakrytymi plecami.

Halka wyszczuplająca – Bielizna ślubna

Ile kosztuje bielizna ślubna PLUS SIZE?

Cena bielizny ślubnej jest zależna od marki, którą wybierzemy. Oczywiście te światowe marki są dużo droższe, dlatego że tam produkty wykonane są z dużo lepszych materiałów i mają świetne hafty. Nie ma również podziału, czy droższa jest bielizna dla kobiet o małym biuście czy dużym biuście. W salonie bielizny Paryżanka w Rzeszowie najtańsze komplety kosztują ok. 300zł, a droższe ok. 600zł. Warto wiedzieć, że wybór tego typu bielizny, to spora oszczędność, jeśli popatrzymy na nią w perspektywie 1-2 lat w porównaniu do bielizny z „sieciówek” i ich częstych wymian.

Dlaczego warto nosić dobrze dopasowaną bieliznę?

Rolą brafitterki jest pomoc w wyborze odpowiednio dopasowanej bielizny, tak by była dopasowana do anatomii danej kobiety. Dobierając biustonosz patrzymy na budowę piersi i budowę klatki piersiowej. Osadzenie tych piersi na klatce piersiowej oraz ramiona. Są kobiety, które mają np. „spadziste” ramiona i pojawia się problem ze spadającymi ramiączkami. Każda z nas jest indywidualna i należy wszystkie te aspekty wziąć pod uwagę. Podsumowując – każda kobieta w każdym rozmiarze może czuć się pięknie!


Ten artykuł jest streszczeniem wywiadu z Moniką Bardian – brafitterką oraz właścicielką salonu bielizny „Paryżanka” w Rzeszowie. Pełny wywiad możesz obejrzeć na Youtube Mówię o ślubie.

Bielizna ślubna PLUS SIZE – Wywiad z Moniką Bardian – Salon bielizny Paryżanka w Rzeszowie
1 komentarz
  1. Cenny artykuł, już podsyłam mojej przyjaciółce 🙂

Wyślij komentarz

500 gotowych pytań – Ślubna umowa bez tajemnic

500 gotowych pytań – Ślubna umowa bez tajemnic

O co spytać przed podpisaniem umowy ślubnej? O co pytać fotografa ślubnego? Jakie są pytania do sali weselnej? Jakie są pytania do florystki o bukiet ślubny? Ślubna umowa bez tajemnic, czyli gotowa lista pytań, które warto zadać przed podjęciem ostatecznej decyzji i...

czytaj dalej
500 gotowych pytań – Ślubna umowa bez tajemnic

500 gotowych pytań – Ślubna umowa bez tajemnic

O co spytać przed podpisaniem umowy ślubnej? O co pytać fotografa ślubnego? Jakie są pytania do sali weselnej? Jakie są pytania do florystki o bukiet ślubny? Ślubna umowa bez tajemnic, czyli gotowa lista pytań, które warto zadać przed podjęciem ostatecznej decyzji i...

czytaj dalej