4.4 11 votes
Ocena artykułu

Ślub bez wątpienia jest jednym z najpiękniejszych momentów w życiu wielu ludzi, ale też jednym z najbardziej stresujących. Znalezienie miejsca, stworzenie listy gości, wybranie muzyki, kwiatów na wesele, i miliona innych niezbędnych rzeczy, u niejednego wywołuje palpitacje serca i bezsenne noce. Jednym z największych ,,problemów”, jakie pojawiają się przed ślubem jest ubiór Pana Młodego. A zwłaszcza, jeżeli mężczyzna zostaje z tym wrogiem na polu walki sam. W poniższym tekście specjaliści z e-krawat.pl spróbują wybawić z kłopotów przyszłego męża, doradzić mu, a także przestrzec przed popełnieniem najczęstszych błędów, czyli krótko mówiąc dobrać idealny strój dla Pana Młodego.

Ubiór Pana Młodego

Spis treści

Jaki strój dla Pana Młodego?

Pierwszą kwestią, na którą należy zwrócić uwagę przy doborze stroju dla Pana Młodego jest to, gdzie, kiedy i o której ślub się odbędzie. Inaczej przecież powinno się dobrać strój do eleganckiego ślubu z wystawnym weselem w pałacyku, inaczej do romantycznego ślubu na plaży na karaibskiej wyspie i jeszcze inaczej do skromnej uroczystości w gronie najbliższej rodziny.

Ubiór Pana Młodego – Smoking

Jeżeli planowany jest elegancki ślub w stylu glamour warto dodać mu blasku i szyku również odpowiednim strojem Pana Młodego. Na tę okazję najlepiej sprawdzi się ponadczasowy smoking. Należy jednak zwrócić uwagę na jeszcze jedną rzecz, a mianowicie o jakiej porze dnia odbędzie się ślub. A to z tej prostej przyczyny, że czarny smoking sprawdza się tylko i wyłącznie wtedy, kiedy uroczystość odbywa się po zmroku. W dzień niestety wygląda się w nim niekorzystnie i trochę upiornie. Gdy więc ślub odbywa się w dzień, lepiej postawić na granat lub fiolet. Warto również pamiętać o zasadach:

 • koszula powinna mieć guziki kryte plisą lub posiadać jubilerskie guziki
 • koszula powinna być zapięta na eleganckie spinki do mankietów
 • do smokingów zakładamy tylko i wyłącznie muchę
 • smoking powinien mieć pas
 • do smokingu zakłada się czarne buty na wysoki połysk albo lakierowane.

Ubiór Pana Młodego – Marynarka

W tej sytuacji warto postawić na ponadczasowy, elegancki garnitur. Najlepiej, gdy będzie on wykonany z naturalnej wysokiej jakości tkaniny na przykład stuprocentowej cienkiej wełny. Powinien też być dobrze dobrany do sylwetki i tu można w zależności od wzrostu oraz postury dobrać:

 • marynarka jednorzędowa – pasuje do każdej sylwetki (należy tylko pamiętać, że zapina się w nim wszystkie guziki z wyjątkiem ostatniego)
 • marynarka dwu lub trzyrzędowa – nadaje się dla szczupłych panów, gdyż poszerza sylwetkę (zapina się wszystkie guziki)
 • marynarka przedłużona – dobrze w niej wyglądają wysocy i szczupli mężczyźni
Jaki strój Pana Młodego
Marynarka Pana Młodego | Fot. Gentleman – Wedding Story

Ubiór Pana Młodego – Koszula ślubna

Kolejnym ważnym atrybutem modnego Pana Młodego jest odpowiednio dobrana koszula. Ponadczasowym kolorem oczywiście jest kolor biały, ale przy dobrze zrobionej stylizacji można pokusić się o inny kolor. W końcu każdemu pasuje inny odcień. Ponadto należy zwrócić również uwagę na kołnierzyk, który powinien być dopasowany do twarzy i oczywiście należy postawić na dobrej jakości i naturalny, oddychający materiał. Nie chcemy przecież, zwłaszcza podczas tańców weselnych czuć się, jak w plastikowym opakowaniu.

Ubiór Pana Młodego – Buty ślubne

Dla dopełnienia całości efektu pozostał nam dobór eleganckich butów męskich. W zależności od stroju Pana Młodego istnieje wybór kilku modeli:

 • Oxfordy – najczęściej występują w kolorze czarnym, więc najlepiej pasują do eleganckich garniturów. Jest to obuwie z nakładanym noskiem, zamkniętą przyszwą i brakiem zdobień
 • Derby – najlepiej pasują do bardziej casualowych okazji. Występują zarówno w czerni, jak i w brązie
 • Lotniki – wykonane z jednego kawałka skóry, idealne w wersji lakierowanej, więc świetnie nadają się do smokingów.
Buty ślubne | Fot. Gentleman – Wedding Story

Strój Pana Młodego – 7 zasad

 1. wybierając się do sklepu warto mieć ze sobą białą koszulę i eleganckie buty – wtedy najlepiej będzie można ocenić to, co widzi się w lustrze
 2. marynarka powinna sięgać połowy dłoni
 3. dobrze skrojona marynarka nie powinna marszczyć się na plecach, nie może być zbyt luźna na dole i nie powinna uwypuklać się się na górze rękawów
 4. rękaw marynarki powinien kończyć się ok. 1,5 cm powyżej nadgarstka i odsłaniać część mankietu koszuli ze spinkami
 5. spodnie powinny sięgać do połowy obcasa i załamywać się tylko raz na bucie
 6. skarpety do garnituru powinny być w ciemnym kolorze na przykład czarnym bądź granatowym. Tak modne teraz kontrastujące skarpety powinno się zostawić na inne okazje
 7. buty na ślub nie powinny być zupełnie nowe i nigdy wcześniej nie założone – nie ma nic gorszego niż za ciasne i obcierające buty.
Dodatki do stroju Pana Młodego

Krawat czy mucha dla Pana Młodego?

Krawat czy mucha? – oto pytanie stawiane często przez Pana Młodego. I jak zwykle odpowiedź na to pytanie jest niezwykle złożona i brzmi – to zależy. Zależy od wielu czynników. Po pierwsze od tego, na jaki rodzaj stroju ślubnego zdecydował się Pan Młody.

Kiedy wybrać krawat do ślubu?

Krawat na pewno pasuje do eleganckiego, klasycznego garnituru – nadaje się praktycznie do każdego typu marynarki. To, że jest on bezpiecznym wyborem wcale nie musi oznaczać, że jest też nudny. Można tutaj poeksperymentować z kolorem czy detalami na przykład ze strukturą lub wzorem, zwłaszcza w przypadku garniturów dwurzędowych. Szeroki wachlarz ciekawych i eleganckich krawatów idealnych na ślub można znaleźć na stronie e-krawat.pl (Kliknij, aby zobaczyć ofertę).

Ogromną zaletą krawatów jest też to, że wysmuklają sylwetkę i to, że istnieje mniejsze ryzyko na przyćmienie Panny Młodej (a tego dla swojego świętego spokoju nie chciałby żaden mężczyzna). Właściwie każdy wybór krawata będzie właściwy pod warunkiem, kiedy będzie kończył się prawie na równo z paskiem spodni i że będzie odpowiednio zawiązany. Ale o tym później.

Jaki krawat do ślubu?

Kiedy wybrać muchę do ślubu?

Przy wyborze smokingu, fraka lub surduta wybór jest prosty – w tej sytuacji zakładamy TYLKO I WYŁĄCZNIE MUSZKĘ! Natomiast przy wyborze innej opcji mamy większą dowolność i to od nas zależy, czy wybierzemy krawat czy muszkę. O ile krawat pasuje do wszystkich typów sylwetki, o tyle muchy jak ognia powinni unikać panowie z paroma kilogramami ponad normę. Mucha niestety optycznie poszerza i okrągła twarz robi się jeszcze pełniejsza. Jeżeli Pan Młody zdecyduje się na dobranie muchy do stroju ślubnego, to powinien zwrócić uwagę na parę rzeczy:

 • w przypadku eleganckiego smokingu lub surduta powinien postawić na klasyczną, elegancką wiązaną muchę
 • do garniturów najlepiej sprawdzają się klasyczne modele, czyli motyl lub diament
 • do smokingu zakłada się zawsze muchę czarną, a do fraka białą
 • mucha nie musi być nudna. Przy luźniejszych stylizacjach można postawić na oryginalność i pobawić się kolorem lub wzorem. Muchy męskie w ciekawe wzory oraz te klasyczne znajdziesz w sklepie e-krawat.pl – z pewnością każdy Pan Młody upatrzy coś dla siebie.
Jaka mucha do ślubu?

Jak zawiązać krawat?

Wiązanie krawata – Four-in-hand

Jest to stylowy, łatwy i wielofunkcyjny sposób wiązania krawata. Pasuje raczej do węższych kołnierzyków, dobrze wygląda u mężczyzn wysokich lub średniego wzrostu. Jest też idealny dla panów o masywnej szyi – optycznie ją wysmukla.

 1. Zakładamy krawat na szyję z cieńszą końcówką po prawej stronie i przekładamy szerszą końcówkę dookoła tej węższej.
 2. Przekładamy szerszą końcówkę z przodu wiązania i tworzymy przód węzła.
 3. Szeroką część krawata przekładamy pod całym węzłem i wyciągamy tuż pod brodą. Z przodu powinna powstać pętelka, w którą należy wsunąć tę końcówkę.
 4. Dociągamy węzeł i nadajemy mu pożądany kształt.
Jak zawiązać krawat techniką Four In Hand | Tomasz Miler

Wiązanie krawata – Węzeł Windsorski

Jest bardziej oficjalny niż four-in-hand i w przeciwieństwie do niego jest symetryczny. Pasuje do koszul z szeroko rozstawionymi skrzydełkami kołnierzyka. Jest idealny dla Panów ze zbyt długą szyją lub mocnym podbródkiem.

 1. Skrzyżuj końcówki tak samo, jak w węźle prostym, z czego szerszą włóż w wiązanie od góry, tuż pod brodą.
 2. Złap ją od dołu i naciągnij.
 3. Przełóż szeroką końcówkę z przodu na prawą stronę, a następnie wyciągnij ją od spodu pod szyją.
 4. Włóż szerszą końcówkę w tak powstałą pętelkę. Naciągnij i uformuj węzeł.
Jak zawiązać krawat na węzeł Windsorski?

Wiązanie krawata – Węzeł półwindsorski

Pasuje do szerszych kołnierzyków i nadaje się do krawatów wykonanych z grubszych tkanin (chociaż poleca się elastyczne i cieńsze materiały). Idealny dla Panów o mocnych i prostokątnych podbródkach.

 1. Skrzyżuj krawat tak, aby szersza część była na górze i przełóż szeroki koniec pod spodem.
 2. Wsuń szeroki koniec od góry przez pętlę na szyi i sprowadź szeroki koniec na dół.
 3. Przełóż szeroki koniec na lewą stronę i wsuń go od spodu przez pętlę na szyi.
 4. Wsuń szeroki koniec pod poziomą pętlę. Zaciśnij i uformuj węzeł.
Jak zawiązać krawat na węzeł półwindsorski?

Jak zawiązać muchę?

Wiązanie muchy może wydawać się skomplikowane, więc warto to przećwiczyć parę dni przed ślubem. Technika wiązania muchy:

 1. Zawieś wstążkę na szyi tak, aby lewa strona była dłuższa o około 1-2 centymetry.
 2. Skrzyżuj obie strony tak, aby lewa część wstążki znajdowała się na górze.
 3. Wsuń dłuższy koniec od dołu w pętlę.
 4. Przeciągnij dłuższy koniec w górę i na lewo.
 5. Krótszy koniec wstążki zagnij w pętelkę tak, aby przypominała skrzydło muchy – zagięcie musi się znajdować na środku, a krawędź wstążki ma się kierować w prawą stronę.
 6. Przełóż górny koniec wstążki do dołu nad wąską częścią prawego skrzydełka i załóż go z przodu do góry, aby stworzyć prawe skrzydełko muchy.
 7. Dołem prowadź lewe skrzydełko z tyłu prawego skrzydełka i włóż w powstałą pętelkę.
 8. Przeciągnij delikatnie lewe skrzydełko.
 9. Rozprostuj oba skrzydełka i delikatnie za nie pociągnij, aby zacisnąć węzeł.
Jak zawiązać muchę?

Jaki kolor garnituru dla Pana Młodego?

Fason garnituru dla Pana Młodego został już wybrany, ale nasz przyszły mąż staje przed kolejnym dylematem, a mianowicie wyborem jego koloru. Ponoć panowie nie znają się na kolorach, ale w ten wyjątkowy dzień warto, żeby wybrali ten właściwy. Kolor garnituru Pana Młodego powinien zgrać się z kolorem sukni, dlatego warto mieć to na uwadze w trakcie przymiarki sukni Panny Młodej. Czarny, ciemnogranatowy, stalowy, lodowy szary albo zimno błękitny garnitur będzie pasował do białej sukni, natomiast ciepły brązowy, beżowy lub czekoladowy będzie ładnie harmonizować z suknią w kolorze écru lub śmietankową.

Czarny kolor garnituru do ślubu

Warto postawić na klasyczną i elegancką czerń, w momencie, kiedy wybór padł na klasyczny smoking lub frak. Ewentualnie w tym przypadku można jeszcze wziąć pod uwagę ciemny granat, fiolet lub bordo. Wadą czarnego jest to, że podkreśla wszystkie wady cery, a także nie pasuje do jasnych karnacji, gdyż stają się jeszcze bledsze.

Szary kolor garnituru do ślubu

W zależności od pory roku Pan Młody może się zdecydować na kolor ciemnoszary zimą, a latem na jasnoszary. Jest alternatywą dla granatu, jednak nie pasuje do bardzo eleganckich ślubów. Natomiast do ślubów w plenerze pasuje, jak ulał.

Szary kolor garnituru do ślubu

Niebieski kolor garnituru do ślubu

Ten kolor również świetnie pasuje do ślubów w plenerze, a także tych odbywających się w ciągu dnia.

Brązowy kolor garnituru do ślubu

Pasuje do ślubów odbywających się za dnia, w plenerze i w ciepłych miesiącach. Nie pasuje natomiast do eleganckich wieczorowych imprez.

Jak dopasować kolor krawata do garnituru Pana Młodego?

Wybór odpowiedniego krawata dla Pana Młodego może być nie lada wyzwaniem, ale jeżeli będziecie kierowali się poniższymi zasadami wybrniecie z niego bez żadnego szwanku:

 • kolor krawata powinien tworzyć kontrast z koszulą (najczęściej białą – w tej sytuacji najlepiej sprawdzi się kolor granatowy, bordowy, oliwkowy, szary lub ciemnozielony)
 • kolor czarny krawata pasuje do uroczystości, która odbędzie się późnym popołudniem lub wieczorem i najlepiej sprawdzi się do granatowego lub szarego garnituru (połączenie czarny garnitur i czarny krawat lepiej zostawić na mniej wesołe okazje)
 • jedwab jest tym materiałem, który najlepiej spełni się w przypadku krawata dla Pana Młodego
 • najlepiej, gdy ślubny krawat będzie gładki albo w delikatny, mały wzór.

Z kamizelką czy bez?

Odpowiedź na pytanie – ,,Garnitur ślubny z kamizelką czy bez” brzmi: ,,Zdecydowanie z kamizelką!” A oto trzy argumenty przemawiające za tą opcją:

 1. Dodaje stylizacji elegancji i wytworności.
 2. Dzięki niej Pan Młody wyróżni się w tym wyjątkowym dniu.
 3. Doskonale podkreśla męską sylwetkę – ramiona i klatka piersiowa robią się szersze, a talia wygląda znacznie szczuplej.

Jeżeli już jesteście przekonani, że wybór kamizelki do garnituru dla Pana Młodego jest strzałem w dziesiątkę, musicie jeszcze pamiętać o paru kwestiach. A mianowicie:

 • do kamizelki w kształcie litery ,,U” zakłada się muszkę, natomiast do kamizelki w kształcie litery ,,V” – krawat
 • w przypadku smokingów kamizelka powinna być czarnego koloru (wtedy też rezygnujemy z pasa)
 • do fraków najlepiej pasują kamizelki w kolorze kości słoniowej
 • do granatowych garniturów świetnie sprawdzi się kamizelka w innym odcieniu (ważne, żeby była jaśniejsza od garnituru) na przykład warto wybrać odcienie szarości, beżu czy w kratę księcia Walii w kolorze soli z pieprzem
 • w przypadku szarego garnituru wybór kolorystyczny jest większy, ale też warto postawić tutaj na szarości
 • garnitur w kratę najlepiej współgra z kamizelką gładką lub krata powinna mieć znacząco inny rozmiar niż ta od garnituru.
Kamizelka do ślubu

Jaki strój Pana Młodego na poprawiny?

Poprawiny są o wiele mniej formalne niż sam ślub. Dlatego podczas nich Pan Młody może trochę bardziej poluzować krawat i poszaleć z kreacjami. Strój Pana Młodego na poprawiny na pewno powinien pasować do dwóch rzeczy:

 1. Miejsca poprawin
 2. Stroju Panny Młodej

W przypadku eleganckiego przyjęcia warto postawić na garnitur ( ale nie ten ślubny ! ). Tutaj natomiast można odejść od białej koszuli, pobawić się fakturami czy kolorami dodatków na przykład krawata, poszetki czy spinek do mankietów. W końcu nie tylko panie mogą bawić się dodatkami i wzbogacać nimi swoje stylizacje. Na stronie e-krawat.pl na pewno każdy znajdzie coś interesującego, dzięki czemu look małżonka przyciągnie wzrok niejednej osoby. Oczywiście należy również pamiętać o obuwiu. Eleganckie skórzane buty będą świetnym dopełnieniem tej stylizacji. Natomiast, gdy poprawiny będą w bardziej casualowym stylu można postawić na eleganckie materiałowe spodnie na przykład w stylu chinos, koszulę, kamizelkę zamiast marynarki bądź lekką marynarkę. Natomiast podarte dżinsy, spodnie typu bojówki, klapki czy sandały (chyba, że poprawiny odbywają się na plaży) odpadają zupełnie.

👰 Planer ślubny dla Ciebie

✅ Budżet
✅ Usługodawcy
✅ Harmonogram
✅ Pomocne checklisty
✅ Każdy etap: przed / dzień ślubu / po ślubie

planer ślubny pdf mówię o ślubie plan wesela
4.4 11 votes
Ocena artykułu
Powiadom o
0 komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze