Lista – 21 – Tradycje weselne

3.8 5 votes
Ocena artykułu

Tradycje weselne nie są, jak zupa pomidorowa i nie każdemu smakują, ale żeby móc je ocenić – warto je znać. Oczywiście nie są one obowiązkowe i z częścią z nich z pewnością spotkasz się po raz pierwszy, dlatego warto je traktować z przymrużeniem oka oraz jako ślubną ciekawostkę. Oto najpopularniejsze tradycje ślubne, z którymi można się spotkać:

Tradycje weselne
Jakie są tradycje weselne?

Popularne zwyczaje weselne:

Tradycje weselne – Ślub w miesiącu z literą R

Polskie tradycje weselne mówią o tym, że ślub powinien być brany w miesiącu w którego nazwie występuje litera R. Ma to spowodować, że ten dzień będzie szczęśliwy i zapewni szczęście małżonkom na dalsze życie. Co ciekawe, odradza się też brania ślubu w Wielkim Poście, w adwencie lub prima aprilis.

Tradycje weselne – Zwiady

Chodzi w tym o to, że rodzina Pana Młodego wysyła jakiegoś zaufanego powiernika do rodziny Panny Młodej po to, żeby ten przedstawił Pana Młodego w jak najlepszym świetle i postarał się wkupić go w łaski przyszłej rodziny. I teraz – kilka dni później odbywa się kolejne spotkanie nazwane poselinami podczas którego ustalana jest wysokość, wartość posagu.

Tradycje weselne – Zrękowiny

Pan Młody wraz ze swoimi rodzicami udaje się do Panny Młodej i jej rodziców po to, żeby przekazać jakieś dary. Następnie rodzina Panny Młodej odwdzięcza się tym samym.

Tradycje weselne – Polterabend

Dzień przed ślubem, goście i rodzina Państwa Młodych zbierają się przed domem Panny Młodej by potłuc szkło i porcelanę. Ma to na celu wygonienie złych mocy i ochronę przed nimi przyszłych małżonków oraz ma zapewnić to szczęście i dobrobyt dla Państwa Młodych.

Tradycje weselne – Schowanie pieniędzy do buta

Pan młody powinien kupić Pannie Młodej buty ślubne. Później w dniu ślubu powinien jej te buty ubrać i włożyć do buta monetę lub banknot, który ma sprawić, że później oni będą żyć w dobrobycie.

Ile kosztują buty do sukni ślubnej
Buty Panny Młodej

Tradycje weselne – Coś białego, niebieskiego i pożyczonego

  • Coś białego – symbolizuje to czystość i wierność Panny Młodej.
  • Coś niebieskiego – symbolizuje zapewnienie potomstwa.
  • Coś pożyczonego – symbol dobroci ze strony rodziny.
  • Coś nowego – ma przynieść dostatek w małżeństwie.
  • Coś starego – symbol wsparcia starych przyjaciół.

Tradycje weselne – Wykupiny

W dniu ślubu druhny i świadkowa Panny Młodej jadą do Pana Młodego po to, żeby go wykupić. Często zdarza się tak, że grają one w karty z rodziną Pana Młodego, a następnie płacą określoną ilość butelek wódki po to, żeby Pan Młody do nich wyszedł. Kiedy to już się uda to one razem z Panem Młodym i jego rodziną jadą wykupić Pannę Młodą.

Tradycje weselne – Panna Młoda nie pokazuje się w sukni ślubnej

Ten przesąd weselny troszkę wyklucza się w sytuacji np. błogosławieństwa rodziców czy wykupin, ponieważ według niego Pan Młody powinien zobaczyć Pannę Młodą dopiero pod ołtarzem w kościele.

Jaką wybrać suknię ślubną?

Tradycje weselne – Błogosławieństwo rodziców

Tradycją jest, by rodzice w dniu ślubu pobłogosławili nowy związek, pokazując przy tym swoją aprobatę i oddając małżeństwo swoich dzieci pod opiekę Boga. Co ciekawe jednak, takie błogosławieństwo wcale nie musi mieć wymiaru religijnego. Coraz częściej decydują się na nie nawet niewierzący, przed ślubem cywilnym, czy ślubem humanistycznym. To po prostu symbol miłości rodziców do dzieci i życzenie im wszystkiego co najlepsze, na nowej drodze życia. Jeśli chcecie zobaczyć się ze swoją drugą połówką dopiero na miejscu ślubu, błogosławieństwo rodziców możecie zorganizować dzień wcześniej, lub w dniu ślubu, ale dopiero po ceremonii.

Tradycje weselne – Orszak ślubny

Orszak ślubny to kolejna tradycja, która na przestrzeni lat trochę się zmieniała. Kiedyś w tym orszaku chodziło o to, że Państwo Młodzi przez rodzinę i najbliższych odprowadzani są od domu do kościoła. Natomiast w tym momencie najczęściej już nie kultywuje się tego, a chodzi o odprowadzenie Państwa Młodych już samochodami z kościoła do sali weselnej.

małe wesele w plenerze
Orszak ślubny Młodej Pary i gości weselnych | Zdjęcie: Ola Rosa Fotografia

Tradycje weselne – Brama weselna

Jeśli mowa o orszaku ślubnym i odprowadzaniu Państwa Młodych przez gości do kościoła lub na salę weselną nie sposób nie wspomnieć o bramie weselnej, czyli takiej bramie ustawianej przez osoby bliskie lub sąsiadów. Wtedy najczęściej, żeby bramowicze, o ile można ich tak nazwać, przepuścili Państwa Młodych i gości, trzeba zapłacić im określoną liczbę butelek wódki. Chociaż jeżeli brama będzie zrobiona przez dzieci, to warto mieć na tę okazję przygotowane cukierki.

Tradycje weselne – Wejście na ceremonię ślubną

W drodze do ołtarza powinniśmy się uśmiechać. Uśmiechać pełną gębą, bo to zapewni nam szczęście. Nie możemy też rozglądać się po gościach dlatego, że to może później wróżyć zdrady w małżeństwie. Jak tam jedna się uśmiechnie do Pana Młodego, oczko puści i już tyle. Panna Młoda nie powinna też oglądać się za siebie. Nawet jeżeli chce poprawić swój welon. Welon poprawiać może tylko i wyłącznie świadkowa. Warto też płakać, ponieważ łzy szczęścia, łzy wzruszenia symbolizują później szczęście w małżeństwie.

Jakie są obowiązki świadkowej na weselu?

Tradycje weselne – Zakładanie obrączek ślubnych

Jeżeli Pan Młody założy Pannie Młodej obrączkę tak mocno aż do nasady, to będzie oznaczało, że to on będzie rządził w związku. Nie wolno założyć też obrączki na środkowy palec, bo będzie to wróżyło zdradę. Jeżeli podczas ceremonii Panna Młoda zakryje swoją suknią ślubną but Pana Młodego będzie to oznaczało, że Pan Młody w małżeństwie będzie pantoflarzem. Jeśli w trakcie ceremonii zostaną opuszczone obrączki ślubne, to podnieść je może tylko i wyłącznie ksiądz lub celebrans, lub pomocnicy przy tej ceremonii, czyli ministrant albo świadek, świadkowa. Absolutnie nie Państwo Młodzi.

Tradycje weselne – Obsypywanie ryżem

Obsypywanie ryżem grosikami, bądź płatkami róż. To zwyczaj, który kultywuje się zaraz po wyjściu Państwa Młodych z kościoła lub urzędu stanu cywilnego. Zgodnie z wierzeniami, obsypanie płatkami róż, bądź ryżem, ma przynieść szczęście Państwu Młodym. Natomiast obsypanie grosikami ma przynieść im dobrobyt. Później te grosiki Państwo Młodzi muszą zebrać i ten z Państwa Młodych, kto zbierze najwięcej, będzie w związku trzymał kasę. Także warto się postarać.

wyjście młodej pary z kościoła ślub w pałacu goetz w brzesku
Obsypywanie Młodej Pary płatkami róż | Pałac Goetz | Zdjęcie: Gentleman – Wedding Story

Tradycje weselne – Składanie życzeń Młodej Parze

Stary przesąd mówi, że życzenia Parze Młodej powinien jako pierwszy złożyć mężczyzna i bardzo ważne, gdyby parze młodej złożył życzenia ktoś obcy, bo symbolizuje to później szczęście w małżeństwie.

Tradycje weselne – Powitanie chlebem i solą

Po przybyciu na salę weselną Państwo Młodzi witani są chlebem, solą… i wódką. Chleb ma przynieść parze szczęście oraz bogactwo. Sól ma odpędzić złe duchy. Natomiast temu komu trafi się kieliszek z wódką, wróżone jest dzierżenie władzy w związku. Tradycja mówi, że powinno się zapytać Pannę Młodą, co wybiera. Chleb, sól czy Pana Młodego? Natomiast ona odpowiedzieć powinna:

“Chleb, sól oraz Pana Młodego, żeby pracował na niego.”

Po wypiciu wódki i wody, Państwo Młodzi powinni rzucić za siebie kieliszki i to, na ile kawałków rozbije się szkło, ma symbolizować ilość lat przeżytych w małżeństwie. Jeżeli okaże się, że któryś z kieliszków nie rozbije się, to świadek powinien roztłuc go nogą. Potłuczone szkło powinno być przez Państwa Młodych posprzątane i teraz ten, kto trzyma szufelkę, temu wróżone jest dzierżenie władzy w związku. Cały czas o tę władzę. Władza i władza. Władza i pieniądze.

Tradycje weselne – Przenoszenie Panny Młodej przez próg

Z tą tradycją weselną wiąże się pewien zabobon, że za progiem czają się złe duchy. Teraz jeżeli Panna Młoda potknęła by się na tym progu, to wróżyłoby to bardzo źle temu małżeństwu, dlatego przyjęło się, że Pan Młody przenosi Pannę Młodą przez próg, żeby właśnie nie doszło do takiego nieszczęścia.

Tradycje weselne – Pierwszy taniec Młodej Pary

Po uroczystym obiedzie przychodzi czas na pierwszy taniec Państwa Młodych i chociaż właściwie każdy wie, że tak trzeba, to znam osoby które bardzo chciały uniknąć tego pierwszego tańca, bo ani ona, ani Pan Młody nie potrafili tańczyć. Kiedyś Państwo Młodzi tańczyli najbardziej tradycyjny i dostojny polski taniec, czyli poloneza. Natomiast dzisiaj jest właściwie już całkowita dowolność. Państwo Młodzi raczej rzadko tańczą poloneza, a częściej walca wiedeńskiego, angielskiego czy w ogóle rumbę albo cha-che.

Gentleman Wedding Story film i fotografia ślubna
Pierwszy taniec Młodej Pary | Klaudia & Łukasz | Zdjęcie: Gentleman – Wedding Story

Tradycje weselne – Tort weselny

Tort weselny zazwyczaj podawany jest, gdy zapadnie zmrok – zazwyczaj ok. 21:00 – 22:00, co też można świetnie połączyć z częścią podziękowań dla rodziców. W tradycji tortu chodzi o to, że Państwo Młodzi dzielą się z gośćmi słodkościami, które symbolizują szczęście licząc na to, że to szczęście później wróci do nich ze zdwojoną siłą. Sam moment wspólnego krojenia tortu jest symboliczną chwilą pokazującą wzajemne wsparcie w związku.

ile kosztuje wesele do 100 osób
Tort weselny | Zdjęcie: Magiczne Śluby – Studio

Tradycje weselne – Podziękowania dla rodziców

Podczas wesela przede wszystkim i najczęściej dziękuje się rodzicom i to nie tylko za ewentualną pomoc finansową, czy duchową przy przygotowaniach do tego wyjątkowego dnia, ale tak po prostu – za całokształt ich rodzicielskiej twórczości. Pamiętajcie jednak, że podziękowania dla rodziców nie są obowiązkowe. Są różne sytuacje rodzinne, różne relacje dzieci z rodzicami, że czasem nie chcecie dziękować, lub po prostu nie macie za co. Czasem Waszych rodziców już nie ma z Wami, lub rodzice są po rozwodzie i może się Wam wydawać, że takie oficjalne podziękowania przy wszystkich będą sztuczne, nie na miejscu, a nawet całkiem bez sensu. W takiej sytuacji nie czujcie się w żaden sposób przymuszeni do ich zorganizowania. Podziękowania mają płynąc z serca, jeśli nie czujecie potrzeby, to spokojnie możecie sobie ten element odpuścić. Lub zrobić go kameralnie, w cztery oczy.

Pomysły na prezent dla rodziców

Tradycje weselne – Oczepiny

Według tradycji – dawniej, tuż po północy, druhny i świadkowa brały Pannę Młodą do osobnej sali, gdzie obcinały jej włosy i zakładały na głowę czepiec, stąd nazwa oczepiny. Dziś oczywiście już nie obcina się Pannie Młodej włosów podczas wesela. A oczepiny kojarzone są raczej z zabawnymi atrakcjami dla gości weselnych z nagrodami, które często zaczynają się od rzucania za siebie welonem lub bukietem przez Panną Młodą. Ta z kobiet (niezamężnych), która go złapie będzie według tradycji weselnej osobą, która jeszcze w tym roku weźmie ślub. Identycznie robi Pan Młody rzucając muchą lub krawatem.

Wesele na 70 osób - Zabawy oczepinowe - Hotel Bristol w Rzeszowie
Oczepiny na weselu | Hotel Bristol w Rzeszowie

Zwyczaje weselne – Odcinek na Youtube

Jeśli masz ochotę, poniżej możesz obejrzeć odcinek Tradycje i przesądy ślubne na naszym kanale Youtube.

Tradycje ślubne – Tradycje weselne – Zwyczaje ślubne

👰 Planer ślubny dla Ciebie

✅ Budżet
✅ Usługodawcy
✅ Harmonogram
✅ Pomocne checklisty
✅ Każdy etap: przed / dzień ślubu / po ślubie

planer ślubny pdf mówię o ślubie plan wesela
3.8 5 votes
Ocena artykułu
Powiadom o
0 komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze