Zaznacz stronę

Tradycje weselne

Tradycje weselne nie są, jak zupa pomidorowa i nie każdemu „smakują”, natomiast to nadają smaczek temu dniu. W tym artykule poznasz najpopularniejsze tradycje ślubne, z którymi można się spotkać. Tradycyjne polskie wesele wiąże się z kilkoma stałymi punktami, na które czekają przeważnie i goście i Państwo Młodzi. To oczywiście nie znaczy, że są one obowiązkowe, a Wy choćbyście bardzo nie chcieli, to musicie je mieć. Jak zdążyliście pewnie zauważyć, będę ostatnią osobą, która Wam powie, że w dniu ślubu coś musicie. Jednak nie da się ukryć, że nawet jeśli coś tam nam zgrzyta, to ostatecznie większość z nas decyduje się przynajmniej na niektóre standardowe punkty, podczas organizacji swojego ślubu i wesela. Tadam! Prezentuję Wam najpopularniejsze zwyczaje weselne. Jestem ciekaw, na które z nich się zdecydujesz.

Jakie są tradycje weselne?

Jeśli masz ochotę, poniżej możesz obejrzeć odcinek, który zawiera rozwinięcie poniższego artykułu. Znajdziesz go również na naszym kanale Youtube: Mówię o ślubie – poradnik ślubny

Błogosławieństwo rodziców

Tradycją jest, by rodzice w dniu ślubu pobłogosławili nowy związek, pokazując przy tym swoją aprobatę i oddając małżeństwo swoich dzieci pod opiekę Boga. Co ciekawe jednak, takie błogosławieństwo wcale nie musi mieć wymiaru religijnego. Coraz częściej decydują się na nie nawet niewierzący, przed ślubem cywilnym, czy humanistycznym. To po prostu symbol miłości rodziców do dzieci i życzenie im wszystkiego co najlepsze, na nowej drodze życia. Jeśli chcecie zobaczyć się ze swoją drugą połówką dopiero na miejscu ślubu, błogosławieństwo rodziców możecie zorganizować dzień wcześniej, lub w dniu ślubu, ale dopiero po ceremonii.

pierwszy taniec

Pierwszy taniec

Przyjęcie weselne tradycyjnie rozpoczyna się od pierwszego tańca Państwa Młodych i bardzo często jest to jeden z najbardziej stresujących elementów całego wesela. A tak z całą pewnością być nie powinno! Pierwszy taniec warto dostosować do Waszych możliwości i oczekiwań, i absolutnie nie powinniście robić niczego na siłę. Jeśli czujecie taką potrzebę, możecie wybrać się wcześniej na kurs tańca, żeby podszlifować swoje umiejętności, a tam doświadczeni trenerzy stworzą coś, co będzie pięknie wyglądało, a jednocześnie nie sprawi Wam za dużo trudności i nie dołoży stresu w tym – i tak już stresującym – dniu. Pierwszy taniec może być także zwykłym bujańcem, a może nie być go wcale. Jeśli taniec to zdecydowanie nie jest Wasza rzecz, po prostu z niego zrezygnujcie. Wtedy zapoczątkować wesele może profesjonalny pokaz tańca, lub wspólny taniec wszystkich gości, do którego zachęci wodzirej.

Podziękowania dla rodziców

Podczas wesela przede wszystkim i najczęściej dziękuje się rodzicom i to nie tylko za ewentualną pomoc finansową, czy duchową przy przygotowaniach do tego wyjątkowego dnia, ale tak po prostu – za całokształt ich rodzicielskiej twórczości. Pamiętajcie jednak, że podziękowania dla rodziców nie są obowiązkowe. Są różne sytuacje rodzinne, różne relacje dzieci z rodzicami, że czasem nie chcecie dziękować, lub po prostu nie macie za co. Czasem Waszych rodziców już nie ma z Wami, lub rodzice są po rozwodzie i może się Wam wydawać, że takie oficjalne podziękowania przy wszystkich będą sztuczne, nie na miejscu, a nawet całkiem bez sensu. W takiej sytuacji nie czujcie się w żaden sposób przymuszeni do ich zorganizowania. Podziękowania mają płynąc z serca, jeśli nie czujecie potrzeby, to spokojnie możecie sobie ten element odpuścić. Lub zrobić go kameralnie, w cztery oczy.

prezent dla rodziców

Oczepiny

Oczepiny, to mocno zakorzeniony w tradycji słowiańskiej zwyczaj, który do dziś jest punktem kulminacyjnym większości polskich wesel. Staropolskie oczepiny, tak jak i dziś, odbywały się o północy, kiedy to odśpiewując tradycyjną pieśń „Oj chmielu, chmielu…” prowadzono pannę młodą do bocznej izby. Tam zdejmowano jej wianek, obcinano włosy (przeważnie był to warkocz) i zakładano na głowę tradycyjny czepiec. Miało to symbolizować jej przejście ze stanu wolnego w zamężny. Dawne oczepiny urozmaicane były różnymi zabawami i atrakcjami, które miały na celu rozluźnić atmosferę. Tradycje na weselu zmieniają się z upływem lat, dlatego dzisiejsze oczepiny mają wiele wspólnego ze staropolską tradycją. Panna Młoda ściąga z głowy welon (lub wianek, czy po prostu bierze w dłoń swój bukiet), a następnie rzuca go w tłum panien obecnych na weselu. Ta, która go złapie, najszybciej wyjdzie za mąż. Sytuacja następnie powtarza się z Panem Młodym, którzy rzuca swoją muchę w tłum kawalerów bawiących się na weselu. Czynnościom tym najczęściej towarzyszą rozmaite zabawy, w których biorą udział wszyscy goście obecni na weselu.


0 komentarzy

Wyślij komentarz

500 gotowych pytań – Ślubna umowa bez tajemnic

500 gotowych pytań – Ślubna umowa bez tajemnic

O co spytać przed podpisaniem umowy ślubnej? O co pytać fotografa ślubnego? Jakie są pytania do sali weselnej? Jakie są pytania do florystki o bukiet ślubny? Ślubna umowa bez tajemnic, czyli gotowa lista pytań, które warto zadać przed podjęciem ostatecznej decyzji i...

czytaj dalej
500 gotowych pytań – Ślubna umowa bez tajemnic

500 gotowych pytań – Ślubna umowa bez tajemnic

O co spytać przed podpisaniem umowy ślubnej? O co pytać fotografa ślubnego? Jakie są pytania do sali weselnej? Jakie są pytania do florystki o bukiet ślubny? Ślubna umowa bez tajemnic, czyli gotowa lista pytań, które warto zadać przed podjęciem ostatecznej decyzji i...

czytaj dalej