Pierwszy taniec

5 2 votes
Ocena artykułu

Czy aby na pewno każda para marzy, by ich pierwszy taniec był porywający niczym scena z “Dirty Dancing”? Nie! Dlatego dzisiaj będzie szczerze o tym, jak to na prawdę jest. Wpis autorstwa Magdaleny Ożóg (Dream Dance – Szkoła Tańca Rzeszów), która na co dzień pomaga Młodym Parom w opanowaniu ich pierwszego tańca.

Intruktor tańca rzeszów
Magdalena Ożóg – Intruktor Tańca Rzeszów

Spis treści:

Czy pierwszy taniec jest konieczny?

Odpowiedź brzmi – nie. Z drugiej strony dlaczego go nie zatańczyć? Najczęstsze obawy Młodych Par, to:

 • bo za bardzo się stresujemy
 • bo to dla nas sztuczne
 • bo nie potrafimy dobrze tańczyć

Jeżeli odpowiednio wcześniej zaczniecie i dobrze przetrenujecie pierwszy taniec to i stres da się zniwelować i tą sztuczność też. Jeżeli byłaś na weselu gdzie pierwszy taniec był sztuczny i wyuczony na blachę to wiedz, że nie był wystarczająco dużo przećwiczony. Taniec jest jak z jazda na rowerze musicie ćwiczyć, ćwiczyć i jeszcze raz ćwiczyć. Jest to jedyna i niepowtarzalna chwila, gdzie już oficjalnie jako mąż i żona możecie przypieczętować swój związek i rozpocząć wesele. To jest mega wyjątkowy moment, piękna wzruszająca pamiątka, którą wspomina się przez długie lata. Szkoda ją zmarnować i później żałować że się nie spróbowało. 

Pierwszy taniec

Kiedy zacząć ćwiczyć pierwszy taniec?

Im wcześniej tym lepiej, ale nie później niż 4 miesiące przed weselem. Pamiętaj, aby nie zostawiać tego na ostatnią chwilę, przed weselem pojawia się dużo spraw do załatwienia, nie koniecznie te spodziewane, które później zaprzątają głowę i powodują, że pierwszy taniec odchodzi na drugi plan. Zacznij wcześniej po to, aby czuć się swobodnie na parkiecie i nie stresować się. Żeby taniec wyszedł jak najbardziej naturalnie musicie wyrobić sobie tzw. pamięć mięśniową czyli przetańczyć pierwszy taniec przysłowiowo 500 razy. W zaplanowaniu treningów tanecznych pomoże Ci organizer ślubny:

Czy warto zapisać się na kurs tańca użytkowego?

Pierwszy taniec – pierwszym tańcem, ale kurs tańca użytkowego, to nieco inna sprawa. Jest to super opcja, aby trochę się roztańczyć i zgrać ze sobą, aby partner nauczył się prowadzić swoją partnerkę. Na kursie są takie tance jak 2na1, disco samba (taniec wymienny z 2na1), walczyk, walc angielski i polka czyli wszystkie tańce, które są tańczone później na weselu lub pierwszym tańcu. Kurs tańców użytkowych można zrobić w formie zajęć grupowych lub na lekcjach indywidualnych. Jeżeli macie możliwość to proponuję opcję zajęć grupowych – taniej wychodzi, panowie też czują się lepiej pewniej w towarzystwie innych par bo obserwują jak radzą sobie inni, jak to się mówi w “kupie raźniej” na grupie zawsze jest wesoło. Kurs grupowy to koszt 130zł od osoby za cały kurs czyli za 6 spotkań po 90 min.

Zajęcia grupowe – kurs tańca użytkowego – Szkoła Tańca Rzeszów

Ile lekcji potrzeba na naukę pierwszego tańca?

Ilość lekcji jest to kwestia indywidualna od każdej pary, ale zawsze powtarzam, że takie 7-8 lekcji to jest minimum aby coś fajnego stworzyć. Wszystko zależy od Was, od tego jaki taniec wybierzecie, jak szybko będziecie łapać i przede wszystkim czy będziecie ćwiczyć w domu! Koszt lekcji indywidualnych to 90zł za godzinę lekcyjną od pary.

Szybki czy wolny pierwszy taniec?

Wybór zależy od Was, dlatego warto abyście wspólnie odpowiedzieli sobie na te pytania:

 • Jaki styl pierwszego tańca się Wam podoba?
  • Elegancki – walc wiedeński lub walc angielski
  • Bardziej na luzie – 2 na 1 lub disco samba
  • Latynoski – samba, cha-cha lub jive
 • Czy chcecie taniec, który nie będzie miał choreografii tylko kilka obrotów i przejść?
 • Czy wolicie postawić na choreografię od początku do końca?
Pierwszy taniec figury Młoda Para
Choreografia pierwszego tańca | Fot. Gentleman – Wedding Story

Kiedy zatańczyć pierwszy taniec na weselu?

Mamy trzy opcje: 

 • zaraz po wejściu na salę po toaście dla Pary Młodej ale pod warunkiem, że życzenia były pod kościołem, tak aby goście nie zdążyli się rozsiąść do stołów.
 • po obiedzie ale przed deserem – tutaj opcja dla Par, które przewidują tort weselny jako deser – jest to ostatnio najczęściej wybierana opcja.
 • trzecia opcja po obiedzie i deserze – jest to opcja dla par, które mają przewidziany typowy deser taki jak lody czy szarlotka a tort ślubny zaplanowany na porę wieczorową. 
Pierwszy taniec na weselu po obiedzie

Jak ominąć pierwszy taniec na weselu?

Sprytne rozwiązanie dla tych “gorzej” tańczących – zatańczcie 30-45 sekund piosenki sami po czym zaproście gości na parkiet (mała podpowiedź – dogadajcie się z kilkoma parami przed weselem, że takie coś planujecie, tak aby wyszli na parkiet a wtedy reszta gości powinna pójść w ich ślady tzw.”efekt tłumu”). Kolejnymi alternatywami są polonez lub belgijka ale z opinii gości średnio trafiony pomysł. Polonez kojarzy się bardziej ze studniówka a Belgijkę nie każdy potrafi i ma ochotę skakać na początku imprezy mając mało promili we krwi.

Pierwszy taniec z welonem czy bez?

Bez, bez i jeszcze raz bez – może narobić więcej szkód niż pożytku. W trakcie tańca może owinąć się wokół szyi partnerki i później będzie spektakularne machanie rękoma, aby się z niego rozpłatać. Partner może niechcący pociągnąć za niego i fryzura ślubna za którą tyle zapłaciłyśmy może ulec zniszczeniu.

Pierwszy taniec bez welonu i bez marynarki
Pierwszy taniec bez welonu i bez marynarki | Fot. Gentleman – Wedding Story

Pierwszy taniec w marynarce czy bez?

Ja zawsze proponuję, aby panowie zdjęli marynarkę, ponieważ ona dość mocno krępuje ruchy. Jeżeli para tańczy eleganckiego walca to “rama” czyli ułożenie rąk podczas tańca, która powinna być zachowana zniekształca marynarkę i otrzymujemy tzw. “dodatkowe bary” czyli poduszki, które są wszyte w marynarkę podnoszą się do góry i bardzo brzydko to wygląda wizualnie powodując dodatkowy brak szyi u partnera. Alternatywą dla marynarki jest kamizelka lub szelki, chodź panowie decydują się również na taniec w samej koszuli.

Pierwszy taniec z podnoszeniem czy bez?

Jeżeli para chce, podoba im się to i mają takie możliwości to jak najbardziej z podnoszeniem. Podnoszenie jest to zawsze spektakularna wyczekiwana chwila przez gości, nie muszą być one bardzo skomplikowane i wymyślne. Czasem najprostsze podnoszenie “pod pupę” lub takie jak Pan młody “przenosi partnerkę przez drzwi” robi większe wrażenie niż przekombinowana dziwnie wyglądająca figura

Podnoszenie w trakcie pierwszego tańca | Choreografia: Szkoła Tańca Rzeszów | Fot: Gentleman – Wedding Story

Przykładowe utwory na pierwszy taniec

 1. Angles of wishes – A Ti Korita Vu
 2. Suzi Quatro & Chris Norman – Stumblin’in
 3. Ariana Grande & Justin Bieber – Stuck with U
 4. Eugen Doga – Gramofon 
 5. Sobel – Wyglądasz tak pięknie 
 6. Calum Scott, Leona Levis – You are the reason
 7. Luja – Amore the Cristal
 8. Jessie Ware – Say you love me
 9. John Legend – All of me
 10. Maria Sadowska – Kocham Cię 
 11. The dziemians – Kochaj mnie tak
 12. Frank Sinatra – I love you baby
 13. Zbigniew Wodecki – Lubie wracać tam
 14. Zbigniew Wodecki – Opowiadaj mi tak
 15. Skaldowie – Ktoś mnie pokochał

Ciężki dym na pierwszym tańcu – plusy i minusy

Ciężki dym stał się bardzo popularną atrakcją. Jest często brany przez Młode Pary, aby ukryć niechciane wpadki lub małe potknięcia. Ciężki dym dodaje pewności siebie, i zmniejsza stres, który towarzyszy podczas pierwszego tańca. Sprawdźcie usługodawcę od ciężkiego dymu – zapytajcie o rodzaj maszyny czy jest na sam suchy lód czy na suchy lód i olejek? Jeżeli jest na olejek nie bierzcie go zostawia on ślady na parkiecie i jest bardzo ślisko. Poproście o filmik z usługi, tak abyście mogli zobaczyć jaki ten ciężki dym jest, czy dymu jest dużo czy mało, czy unosi się ponad biodra czy zostaję przy parkiecie? Jest bardzo dużo maszyn, które niestety nie dają rady, i dymu jest stanowczo za mało lub co gorsze w drugą stronę robi tzw. “rozpizduche” unosi się zbyt wysoko, że nie będzie kompletnie Was widać.

Ciężki dym na pierwszym tańcu

Pierwszy taniec z ojcem

Na polskich weselach nie jest on jeszcze zbyt popularny, jednak wszyscy dobrze znamy te pełne wzruszenia sceny z amerykańskich filmów, a powoli przenikają one również do polskich uroczystości. Taniec ojca z córką to wspaniały pomysł, gdy oboje mają ze sobą bardzo dobre relacje. Jest wzruszający i wyjątkowy – to moment, w którym naprawdę trudno powstrzymać łzy, nawet samym tańczącym.

6 wskazówek – jak trenować pierwszy taniec?

 1. Pierwszy taniec trenuj w szpilkach. Jeśli obawiasz się, że Twoje ślubne mogą się zniszczyć, to wybierz inne ale o podobnym obcasie.
 2. Tańczcie tylko z muzyką. Trening na sucho, bez muzyki może sprawić, że w nawyk wejdą Wam kroki, które mogą być za szybkie lub za wolne i ciężko będzie to poprawić.
 3. Próba generalna koniecznie na sali weselnej. Gdy jesteście już na finishu, to wtedy przetrenujcie go kilka dni przed ślubem na sali weselnej. Dzięki temu wyczujecie parkiet, jego przestrzeń oraz to czy nie jest zbyt tępy lub śliski.
 4. Nagrajcie siebie telefonem. Dopiero obejrzenie się na telefonie pokaże Wam, jak inni będą wiedzieli całą choreografię. Czasem może wydawać się, że pewne rzeczy są widoczne lub na odwrót, a rzeczywistość z perspektywy widza może być zupełnie inna.
 5. Podeślij pierwszy taniec fotografowi i filmowcowi. Dzięki temu, że dostaną od Was nagranie kilka dni przed ślubem, będą znali Wasze figury i przemieszczanie się po parkiecie, co sprawi, że będą dobrze przygotowani, w których miejscach warto ustawić się dla najlepszych kadrów.
 6. Zadaj sobie teraz pytanie, na co zwróciłaś uwagę jak “Magda i Krzysiek” tańczyli pierwszy taniec? Na to będą patrzeć również Wasi goście. Patrzcie na siebie non stop jak w obrazek, i uśmiechajcie się od ucha do ucha. Pamiętajcie, że większość Waszych gości weselnych jest wzrokowcami, oni nie będą pamiętali za miesiąc do jakiej piosenki tańczyliście, jakie kroki mieliście, ale dam sobie rękę obciąć, że zapamiętają jeżeli będziecie patrzeć w podłogę, będziecie liczyć pod nosem i Wasze twarze będą wyglądały jak byście się chcieli zaraz zabić, a Wasze głowy będą parować ze skupienia. Takich wspomnień nie chcemy, więc głowa do góry, wzrok na siebie, uśmiech na twarz, dacie radę!
Pierwszy taniec Młodej Pary | Fot. AZ Bednarz

Trzymam za Was mocno kciuki i do zobaczenia na sali tanecznej.
Magda ?
Dream Dance – Szkoła Tańca Rzeszów

Facebook – Dream Dance
Instagram – Dream Dance
Youtube – Dream Dance

Jedyne takie miejsce w sieci

Dołącz do zamkniętej grupy MOŚit!, w której dostaniesz wsparcie i wskazówki dotyczące organizacji ślubu.

 • PROMOCJA -17% klub mośit

  Grupa MOŚit!

  Od: / miesiąc
  Wybierz opcje
 • planner związkowy - zadania dla par - planer związkowy

  (pdf) Planner związkowy – zadania dla par

  40 
  Dodaj do koszyka
 • organizer świadka - co robi świadek na ślubie

  (pdf) Organizer świadka

  30 
  Dodaj do koszyka
5 2 votes
Ocena artykułu
1 Komentarz
Pokaż wszystkie komentarze
Kasia
26/01/2023 14:25

Ogrom bardzo przydatnych informacji. Ale pierwszy taniec młodej pary nie zdarza się codziennie. Polecam też bardzo artykuł slubnoweselna pl

Blog

Sklep

Konto