Zaznacz stronę

Sala weselna – 5 wskazówek

Jak wybrać salę weselną, tak by rozmieścić wszystkich gości weselnych? Za mała sala weselna – źle. Za duża sala weselna – jeszcze gorzej. Na co zwrócić uwagę i o co warto spytać właścicieli lokalu weselnego przed podpisaniem umowy ślubnej?

Spis treści:

sala weselna
Sala weselna

Nawet nie wiecie, jak się cieszę, że sto lat temu upatrzyłam sobie ją i wiedziałam, że choćby skały srały, to ona, ta jedyna – moja wymarzona sala weselna. Ile mi to zaoszczędziło nerwów, zastanawiania się i wstukiwania w Google: „Jak wybrać salę weselną?” Bo ja po prostu podeszłam do tej całej sprawy od drugiej strony. Dostosowałam swoje oczekiwania do istniejącej już sali weselnej, a nie szukałam sali do oczekiwań. Ja nie mówię, że to dobra droga, ale… Jest wtedy nieco łatwiej. Jeśli jednak szukasz tej idealnej, która spełni wszystkie Wasze oczekiwania, to weź koniecznie pod uwagę następujące kwestie. Dzięki temu będziesz wiedziała, jak wybrać tę idealną salę.

Ile kosztuje sala weselna?

Ceny talerzyków średnio wahają się między 150 – 250zł za osobę przy standardowym menu, jednak nie kieruj się samą cenę, bo ona tak naprawdę nic Ci nie powie. Czasem jakaś firma przyciągnie nas swoją ceną, a kiedy się zagłębimy w temat, to się okaże, że jest cała masa ukrytych kosztów, o których nawet nie wiedzieliśmy. Pamiętajcie, że warto obliczyć sobie ostateczną kwotę za talerzyk, włączając jakieś dodatkowe usługi, takie jak tort, wiejski stół, czy alkohol. Waszym przyjacielem może być kartka papieru i kalkulator lub dla tych bardziej wtajemniczonych – Pan Excel. Nie pisałabym tego bez przyczyny, ale mnóstwo dziewczyn pisze mi na Instagramie lub Facebooku o swoich historiach ślubnych i niestety często powtarzały się sytuacje tzw. haczyków. Domy weselne często ukrywają pewne koszty, nie informując o nich na spotkaniu, dlatego zachęcam do przygotowania sobie listy pytań, które warto zadać przed podpisaniem umowy ślubnej. Gotową listę pytań znajdziesz w naszym sklepie ślubnym, gdzie zebraliśmy 500 pytań do 22 usługodawców – w tym pytania do sali weselnej.

Jak duża sala na wesele?

Bez sensu jest rezerwować ogromną salę na 50 osób, tak samo jak problematyczne może być napychanie wielu gości, do niewielkiej sali. W pierwszym przypadku małe przyjęcia mogą być droższe – bo liczy się biznes i każdy chce zarobić. Poza tym będziecie mieć wrażenie, że na Waszym weselu panują pustki. W drugim przypadku… wiadome. Ścisk na weselu, to na pewno nie jest to, czego byście chcieli.

Parkiet do tańczenia na sali weselnej

W tym miejscu warto zwrócić uwagę na dwie kwestie. Po pierwsze. Rodzaj parkietu, a po drugie jego umiejscowienie. Jeżeli chodzi o rodzaj, to najbezpieczniej jest zrezygnować ze śliskich płytek albo linoleum, a postawić na bardziej bezpieczne i dostosowane do tańczenia drewno lub ewentualnie panele. Jeżeli chodzi o umiejscowienie, to już w zależności od Waszych preferencji, najczęściej można spotkać się z wariantami:

 • Oddzielna sala taneczna w lokalu
 • Sala taneczna na zewnątrz
 • Sala taneczna na zewnątrz w namiocie
 • Połączona sala taneczna razem z salą bankietową – dwa odrębne sektory
 • Połączona sala taneczna razem z salą bankietową – parkiet pośrodku, a dookoła stoły
tanie sale weselne
Parkiet do tańczenia na sali weselnej

Wielkość sali weselnej będzie też wpływała na ilość i rozmieszczenie wszystkich atrakcji dla gości typu: barmani, fotobudka i inne. Warto dopytać managera sali weselnej, jak może wyglądać konkretne umiejscowienie poszczególnych atrakcji, które planujecie, a z dużym prawdopodobieństwem mogły już być na innych weselach organizowanych w tym lokalu.

Styl i dekoracje sali weselnej

To Wy szukacie sali weselnej, która spełni Wasze oczekiwania, a nie wymagacie, by sala weselna dopasowała się do Was. Dlatego ogarnijcie, czy:

 • Podoba Wam się stylistyka danego lokalu?
 • Odpowiadają Wam stoły, które posiada lokal? Nie każda sala dysponuje np. okrągłymi
 • Właściciele zgodzą się na Wasze dekoracje oraz atrakcje, które zaplanowaliście?
 • To, co jest zupełnym – must have! – jest tam klimatyzacja? Może Was zaskoczę, ale wciąż można się z tym spotkać, że jej brak.
Dekoracja sali weselnej – Weranda w Komorowie / Zdjęcie: Gentleman – Wedding Story

Opinie o sali weselnej

To taki banał, ale naprawdę bez tego ani rusz. Jaki jest kontakt z managerem, czy jedzenie jest dobre, czy obsługa profesjonalna, czy nie doliczają sobie jakichś dodatkowych kosztów całkiem z czapy i tak dalej. Lepiej wiedzieć wcześniej, na co się piszecie i z całą pewnością nie powinniście kupować kota w worku. Opinie możecie ogarnąć na Google, czy Facebooku, ale znacznie rzetelniejsze będą opinie z pierwszej ręki. Możecie poprzez oznaczenia na FB, czy IG dotrzeć do par, które w danym lokalu organizowały swoje wesele i napisać do nich, z prośbą o opinię.

Jaka sala weselna na Podkarpaciu i w Małopolsce?


Jest mnóstwo ciekawych sal weselnych, natomiast możesz jako inspirację obejrzeć odcinek, który nagrała ekipa Gentleman – Wedding Story, w którym z punktu filmowców i fotografów podają przykładowe sale weselne z Małopolski i Podkarpacia, które mogą być ciekawym wyborem dla Ciebie.


1 komentarz
 1. Dla mnie najlepsze są sale w klimacie rustykalnym – uwielbiam je! ❤️
  Zastanawiałam się jeszcze nad namiotem ale jednak obawa o dobrą pogodę wzięła góra.

  Dziewczyny Wam też polecam wcześniej wypytać lokal o stoły, bo okazało się, że u mnie np. okrągłe zajmowały zbyt dużo miejsca i postawiliśmy na prostokątne i ułożenie w literę „U”

Wyślij komentarz

500 gotowych pytań – Ślubna umowa bez tajemnic

500 gotowych pytań – Ślubna umowa bez tajemnic

O co spytać przed podpisaniem umowy ślubnej? O co pytać fotografa ślubnego? Jakie są pytania do sali weselnej? Jakie są pytania do florystki o bukiet ślubny? Ślubna umowa bez tajemnic, czyli gotowa lista pytań, które warto zadać przed podjęciem ostatecznej decyzji i...

czytaj dalej
500 gotowych pytań – Ślubna umowa bez tajemnic

500 gotowych pytań – Ślubna umowa bez tajemnic

O co spytać przed podpisaniem umowy ślubnej? O co pytać fotografa ślubnego? Jakie są pytania do sali weselnej? Jakie są pytania do florystki o bukiet ślubny? Ślubna umowa bez tajemnic, czyli gotowa lista pytań, które warto zadać przed podjęciem ostatecznej decyzji i...

czytaj dalej