Piwo na weselu
Przez ostatnie dwie dekady swoją pozycję monopolisty i hegemona wśród weselnych alkoholi straciła wódka. Owszem, nadal najczęściej jest to główny i podstawowy alkohol na każdym weselu, ale wesela tylko z wódką powoli odchodzą w zapomnienie. Wino, a także mocne alkohole takie jak whisky zadomowiły się na weselach już dobre kilka lat temu. A co z piwem? W tym artykule Tomek Buczek z JakZrobicPiwo.pl odpowiemy sobie ile piwa na wesele oraz jaki rodzaj sprawdzi się najlepiej.

Spis treści:
- Czy warto mieć piwo na weselu?
- Kalkulator piwa na wesele
- Gdzie kupić piwo na wesele?
- Jakie piwo kupić na wesele?
- Jak podać piwo na weselu?
- Piwo bezalkoholowe na weselu
- Własne piwo na wesele
- Czy warto wziąć piwo na poprawiny?
Czy warto mieć piwo na weselu?
Z roku na rok popularność piwa jako trunku stale rośnie. Statystycznie pijemy go coraz więcej kosztem napojów wysoko alkoholowych. Nic dziwnego, że piwo coraz częściej „zagląda” także na wesela i to nie tylko jako egzotyczny dodatek, ale często jako alkohol drugiego, a nawet pierwszego wyboru. Warto się nad tym zastanowić głębiej. Być może wujek Stefan na weselu preferuje wódkę, a piwo wypije tylko do obiadu (albo i nie!), ale niewykluczone, że grono Waszych znajomych wybierze piwo jako alkohol numer jeden tej imprezy lub wypije 2-3 piwka „na start”. Zwłaszcza jeśli zaproponujecie im kilka różnych gatunków piwa, a nie tylko klasycznego jasnego lagera. Warto zatem poświęcić chwilę na przypomnienie sobie preferencji waszych gości. Być może wśród gości jest kilku przeciwników mocnych alkoholi lub piwnych freaków, którzy nie przepuszczą żadnej okazji, by zdegustować jakieś ciekawe piwo?

Kalkulator piwa na wesele
To pytanie jest zdecydowanym królem internetów! Ile piwa należy kupić na wesele? Najlepsza odpowiedź brzmi: „to zależy”. Od czego? Przede wszystkim od liczby gości weselnych, oraz ich… preferencji. Co jeszcze ma znaczenie? Pora roku! Piwo zdecydowanie lepiej sprawdzi się latem, gdy jest gorąco, niż zimą. Nie bez znaczenia jest także forma Waszego wesela i jego lokalizacja. Jeśli wesele jest mniej formalne, odbywa się w otoczeniu przyrody, w stodole lub plenerze to piwo prawdopodobnie będzie cieszyć się większym powodzeniem niż na klasycznym weselu w sali weselnej. Warto się na to przygotować. Zatem ile piwa powinniśmy kupić na wesele? Sprawdźmy!
Ile piwa na wesele 50 osobowe?
Gdy piwo jest tylko dodatkiem do wódki oraz innych alkoholi, a Wasi goście weselni nie są jego wielkimi fanami, to nie szarżujcie z ilością. Przy 50 osobach 25-30 półlitrowych butelek powinno w zupełności wystarczyć. Daje to 0,25-0,3 litra piwa na osobę. Jeżeli wiecie, że część Waszych gości lubi piwo i potencjalnie może je wybrać jako główny alkohol spożywany podczas wesela, to zapewnijcie 25-30 litrów piwa, czyli 50-60 półlitrowych butelek. Oczywiście im więcej piwoszy wśród gości i im mniejszy wybór innych alkoholi, tym więcej piwa powinniście kupić. Jeżeli Wasze wesele jest mniej typowe, np.: odbywa się w plenerze w upalne lato, to dobrym pomysłem będzie zwiększenie ilości piwa o 25-50%, co daje nam ok. 30-45 litrów przy niewielkim, 50-osobowym weselu.
Ile piwa na wesele 100 osobowe?
Większe wesele to większa różnorodność wśród gości. Z pewnością trafią się zatwardziali fani wódki, którzy nie odpuszczą żadnego toastu, ale będą także zwolennicy innych, lżejszych alkoholi, takich jak wino i piwo. Jeżeli część Waszych gości to piwosze lub nie przewidujecie dużego wyboru innych alternatyw dla wódki, to przygotujcie przynajmniej 0,5 litra piwa na osobę. Przy 100-osobowym weselu da nam to co najmniej 50 litrów piwa, czyli 100 klasycznych półlitrowych butelek. Oczywiście jeśli kupicie 120 czy 130 butelek, to także jest spora szansa, że wszystkie lub prawie wszystkie znikną. Podobnie jak przy weselu na 50 osób, w przypadkach szczególnych (wesele w plenerze, bardzo duża liczba fanów piwa wśród gości) warto zwiększyć ilość piwa o 25-50%.
Ile piwa na wesele 150 osobowe?
Im więcej gości, tym trudniej się połapać w tym, jaki alkohol preferują. W związku z tym na weselu dla 150 osób warto zapewnić kilka opcji alkoholowych. Jeśli chodzi o piwo, przygotujcie przynajmniej 45 litrów. To da Wam niespełna 100 butelek o klasycznej pojemności 0,5 litra.
Jeżeli wiecie o tym, że część gości preferuje piwo nad inne trunki, to możecie zwiększyć jego ilość do poziomu ok. 75-85 litrów. W przypadku dużego wesela koniecznie musicie zadbać o różnorodność dostępnego piwa. Jeśli zaserwujecie jeden rodzaj, to zapewne nie będzie się ono cieszyć wielkim powodzeniem.

Gdzie kupić piwo na wesele?
Macie kilka możliwości jeśli chodzi o zakup piwa na wesele.
- Dyskont lub supermarket
Część sieci handlowych połapała się już w piwnej rewolucji, a co za tym idzie na półkach sklepów takich jak m.in. Lidl, Carrefour, czy Auchan możemy znaleźć piwo w bardzo różnych stylach/gatunkach, także to z małych rzemieślniczych browarów. Atutem robienia zakupów w sieci handlowej na pewno będzie cena piwa, która z pewnością będzie niższa w porównaniu do cen w mniejszych sklepach. Warto jednak pamiętać, że wybór na pewno nie będzie tak szeroki jak w hurtowni czy specjalistycznym sklepie piwnym. - Hurtownia piwa
Tutaj z pewnością wybór będzie bardzo duży, a ceny niewysokie. Jaka jest zatem wada? Wiele hurtowni nie prowadzi sprzedaży detalicznej dla klientów indywidualnych. Jest to związane z koniecznością posiadania dodatkowego zezwolenia na sprzedaż alkoholu w detalu, które rzecz jasna kosztuje. Niestety sprzedaż detaliczna, a sprzedaż hurtowa, to z punktu widzenia prawa zupełnie inna para kaloszy. Możecie obdzwonić hurtownie piwa w swojej okolicy i zapytać, czy będą w stanie sprzedać Wam piwo na wesele. - Sklep z piwem / sklep specjalistyczny
W większych miastach jest ich zwykle kilka. Obecnie także w mniejszych miejscowościach zaczynają pojawiać się sklepy, które specjalizują się w sprzedaży piwa. Często posiadają bardzo szeroką ofertę, a sprzedawcy potrafią rzetelnie doradzić w kwestii wyboru. Nierzadko sklepy tego rodzaju oferują również piwa importowane, w tym cieszące się dużym respektem w Polsce piwa czeskie. Minus? Ceny. Mały sklep może zaoferować piwa niedostępne nigdzie indziej, ale nie zaproponuje cen tak niskich jak hurtownia lub sieć handlowa. Mamy tu klasyczne „coś za coś”. Jeżeli zależy Wam na profesjonalnym doradztwie lub na tym, by kupić kilka różnych rodzajów piwa dla swoich gości, to warto odwiedzić piwny sklep specjalistyczny. - Mały lokalny browar
Być może w Waszej okolicy znajduje się mały, lokalny browar? Jeśli tak jest, to na pewno warto się z nim skontaktować i rozważyć zakup piwa właśnie tam. Dlaczego? Piwa z małych lokalnych browarów często są niedostępne w szerszej dystrybucji. Zatem goście przyjeżdżający na wesele z różnych rejonów dostaną okazję spróbowania unikalnego, regionalnego piwa. Kupując piwo z małego browaru, warto wybrać przynajmniej 2-3 różne rodzaje. - Samodzielnie uwarzenie piwa domowego na wesele
Jest z tym trochę zabawy, trzeba poświęcić więcej czasu, ale z całą pewnością wrażenie na gościach zrobicie pierwszorzędne! Jeżeli nie macie czasu, chęci lub możliwości, by uwarzyć własne piwo to, zorientujcie się, czy wśród Waszych znajomych lub gości nie ma domowego piwowara, który chciałby Was obdarować swoimi wyrobami. To coraz bardziej popularne hobby, więc kto wie! - Bar piwny z obsługą
Na rynku znajdziecie również usługi kompleksowe. Możecie na swoje wesele zamówić bar z piwem i pełną obsługą. Często poza piwem, w zależności od wybranego pakietu, bar może oferować gościom także inne alkohole np.: cydr, whisky, koktajle i drinki. Oczywiście ta opcja z pewnością wyjdzie najdrożej, niemniej będziecie mieli przy niej najmniej pracy. Jedyne, co musicie zrobić, to wybrać odpowiedniego usługodawcę, ustalić co bar ma serwować i w jakiej ilości, podpisać umowę i zapłacić umówioną cenę.

Jakie piwo kupić na wesele?
Od ponad dekady mamy w Polsce tzw. piwną rewolucję. W tym czasie powstało kilkaset małych, rzemieślniczych browarów, które produkują dziesiątki, a nawet setki różnorodnych odmian piwa. Piwa słodkie, gorzkie, kwaśne, słone. Mamy obecnie całą rewię smaków i aromatów. Piwo zdecydowanie nie jest już jednowymiarowe, jak jeszcze 10 lub 15 lat temu. Owa rewolucja zmieniła nie tylko rynek piwa, ale także świadomość sporej grupy Polaków. Piwo przestaje kojarzyć się jako prosty orzeźwiający napój, a termin „złocisty trunek” odchodzi do lamusa. Piwo wchodzi na salony, stając się powoli alkoholem docenianym, szanowanym i chętnie wybieranym. Zatem jak ugryźć temat rodzajów piwa w przypadku wesela? Jedno jest pewne, nie kupuj jednego rodzaju piwa. Postaw na różnorodność!
Najlepsze rodzaje piwa na wesele
Warto, aby wśród weselnych piw znalazł się klasyczny jasny lager lub pils. Mimo piwnej rewolucji ten styl nadal ma bardzo wielu fanów i dobrze się kojarzy. Dobrym wyborem będą tu piwa czeskie, które są w Polsce powszechnie szanowane i lubiane niezależnie od kategorii wiekowej, czy znajomości piwnych niuansów. Skoro mamy coś dla wielbicieli i wielbicielek braku goryczki, to przydałoby się coś dla równowagi. Tutaj najlepiej sprawdzą się style takie jak: IPA lub APA. Są to piwa mocno aromatyczne z wysoką lub bardzo wysoką goryczką. Warto, aby takie piwo znalazło się na weselnym stole, bo z pewnością znajdzie swoich amatorów. Jeżeli zależy nam na większej różnorodności, do powyższych pozycji możecie z powodzeniem dodać piwo w stylu takim jak: belgian pale ale, stout, dunkel, marcowe, koźlak, gose, berliner weisse, wheat ipa, czy sour z owocami.

Ile rodzajów piwa kupić na wesele do 100 osób?
Jeśli organizujecie małe wesele i kupujecie na nie 30-40 butelek piwa, to w zupełności wystarczy, jeśli zaoferujecie gościom 2-3 różne rodzaje. Jeżeli kupujecie więcej piwa albo macie wśród gości osoby, które są fanami piwami i lubują się w różnych smakach, możecie zwiększyć ilość gatunków do 4. Przy małym weselu na 40-60 osób to w zupełności wystarczy.
Ile rodzajów piwa kupić na wesele powyżej 100 osób?
Jeżeli organizujecie spore wesele to macie większe pole manewru. Możecie pójść drogą klasyczną i zdecydować się na 3 lub 4 rodzaje piwa. Możecie też pójść w stronę dużej różnorodności. Może to wyglądać tak, że 50-60% zakupionego piwa to 3 bardzo popularne style, np.: pils/ lager, hefeweizen oraz IPA. Natomiast resztę będzie stanowił swoisty miks różnych stylów. Możecie przecież kupić po kilka butelek piwa w danym stylu i urządzić swoim gościom swego rodzaju degustację. Z pewnością zaplusujecie wtedy u gości, którzy szczególnie interesują się piwem i chętnie wybierają je jako alkohol numer jeden podczas wesela.

Jak podać piwo na weselu?
Oto kolejny dylemat! W jaki sposób podać piwo naszym gościom weselnym, aby byli zadowoleni? Zacznijmy od szkła — czy na pewno jest konieczne? Jako osoba, która interesuje się piwem i jest przy tym piwowarem domowym, nie mogę powiedzieć inaczej niż TAK! Przede wszystkim picie piwa z butelki lub puszki jest odbierane jako nie do końca eleganckie. Rzecz jasna jest to w pełni ok na luźnej imprezie przy grillu, ale podczas wesela już niekoniecznie. Drugi argument za tym, że warto zapewnić gościom szkło do piwa to fakt, iż szkło wydobywa z piwa jego smak i aromat. To samo piwo pite z butelki może smakować zgoła inaczej niż wtedy, gdy wlejemy je do szkła. Pozostaje jeszcze kwestia walorów estetycznych i wizualnych, których nie można zignorować. Zatem szkło być musi. Kolejna rzecz to opakowanie, macie do dyspozycji 3 opcje:
- piwo w butelce
- piwo w puszce
- piwo z kega z wynajętym nalewakiem.
Piwo na wesele w puszce
Piwa w puszce, dzięki zerowemu kontaktowi ze światłem słonecznym oraz hermetycznemu zamknięciu, dłużej pozostają świeże i smaczne. Między bajki należy włożyć również historie o metalicznym posmaku piwa z tego opakowania. Współczesne puszki nie dopuszczają do kontaktu znajdującego się wewnątrz napoju z aluminium, dzięki specjalnym wewnętrznym powłokom. Zatem wszelkie metaliczne posmaki i aromaty w gotowym piwie to efekt użytych do jego warzenia surowców (chmielu, wody) lub problemów w browarze (stare instalacje, uszkodzenie tanków fermentacyjnych etc.). Zatem nie skreślajmy puszek! Także dlatego, że od 2-3 lat mamy w polskim piwowarstwie renesans puszki jako opakowania. Od niedawna w linie do puszkowania piwa inwestują także browary rzemieślnicze, a tworzone przez nie puszki to często prawdziwe dzieła sztuki! Kolorowe, z ciekawymi wzorami, niekiedy projektowane przez lokalnych artystów, mogą być ozdobą stołu podczas Waszego wesela! Dużym plusem puszki jest także jej ekologiczny charakter. Polska ma jeden z najwyższych w Europie wskaźników odzyskiwania aluminium. Jaki jest zatem minus? Cena! Zwłaszcza puszkowane piwa kraftowe z małych browarów często są po prostu droższe, niż ich odpowiedniki w butelce. Zwykle jednak prezentują się fantastycznie jeśli chodzi o aspekt wizualny.
Piwo na wesele w butelce
Butelka to bezpieczna klasyka, która z pewnością będzie wyglądała dobrze na stole weselnym. Tak naprawdę jeśli sami kupujecie piwo na wesele, to z powodzeniem możecie część piwa kupić w puszce, a część w butelkach. Jeśli zdecydujecie się także na puszki, to warto kierować się przy wyborze nie tylko piwem wewnątrz, ale także wyglądem samej puszki, bo tak jak wspomniałem, można trafić na prawdziwe arcydzieła. Gdzie szukać takich puszkowych majstersztyków? Zdecydowanie w hurtowniach piwa i sklepach specjalistycznych. W marketach trafiają się rzadko, a wybór bywa mocno ograniczony.
Piwo na wesele z nalewaka
Opcja z piwem serwowanym z kega jest ciekawa i warto ją rozważyć przy większym weselu. Przede wszystkim chodzi o pojemność pojedynczego kega, która zwykle wynosi 30 litrów. Zatem jeśli chcemy zapewnić gościom wybór 2-3 różnych piw, to trzeba zdecydować się na zakup przynajmniej 60-80 litrów piwa. Przy weselu na 40-50 osób to może okazać się zbyt dużo, ale jeśli Wasza impreza jest większa, to nic nie stoi na przeszkodzie, aby pójść tą drogą. Jeśli skłaniacie się w tę stronę, to warto rozejrzeć się za firmą, która wynajmie Wam przenośny nalewak, podłączy go w dniu wesela, a po jego zakończeniu złoży i zabierze. Jest coraz więcej firm oferujących takie przenośne samoobsługowe minibary z nalewakami do piwa.

Piwo bezalkoholowe na weselu
Zdecydowanie tak! Piwo bezalkoholowe to segment rynku piwa, który rośnie najmocniej. Coraz więcej osób regularnie pija piwa bezalkoholowe, a browary co chwilę wprowadzają na rynek nowe pozycje. Dlaczego warto mieć na weselu piwo bezalkoholowe? Cóż, na każdym weselu są osoby, które nie piją alkoholu z różnych powodów, więc poza wodą, sokami i słodkimi napojami warto przygotować dla nich coś specjalnego, co kojarzy się a alkoholem, ale w rzeczywistości nim nie jest. Kupując piwa bezalkoholowe na wesele, warto nabyć kilka różnych piw. W kategorii piw bezalkoholowych polecam style takie jak:
- IPA
- Witbier
- Piwa z owocami lub Radlery
W przypadku piw bezalkoholowych śmiało możecie odpuścić sobie klasycznego lagera lub pilsa i postawić na bardziej wyszukane pozycje. Pamiętajcie, że piwa bezalkoholowe na weselu podpadają bardziej pod kategorię „napoje” niż „alkohol”, a co za tym idzie, nie wliczajcie ich do ilości sugerowanych wyżej w akapicie: kalkulator piwa na wesele.

Własne piwo na wesele
Uwarzenie piwa we własnym domu lub garażu jest jak najbardziej możliwe i wcale nie jest trudne. Od kilkunastu lat piwowarstwo domowe rozwija się w Polsce bardzo dynamicznie. Coraz więcej osób próbuje swoich sił w tym arcyciekawym hobby. Oczywiście nie mówię, że od razu musicie stać się piwowarami hobbystami. Może to być jednorazowa akcja na wesele! Może ono również posłużyć jako prezent dla gości weselnych, który podarujecie zamiast oklepanego ciasta weselnego. Z pewnością takiego upominku goście długo nie zapomną. Piwo w formie upominku najlepiej jest podać w tekturowym opakowaniu tudzież nosidełku. Można je nabyć za niewielkie kwoty w sklepach internetowych i na Allegro.
Uwarzyć własne piwo na wesele możecie we dwoje, ale możecie też zaprosić do tego znajomych. Mała imprezka piwna połączona z warzeniem weselnego piwa to na pewno dobry pomysł! Innym rozwiązaniem będzie uwarzenie piwa podczas wieczoru kawalerskiego przez Pana Młodego i grono jego przyjaciół. To rozwiązanie, które łączy przyjemne z pożytecznym. Panowie spotykają się na wspólnym warzeniu piwa, przy okazji degustują małe co nieco, a wieczorem ruszają w miasto lub mają czas na inne atrakcje. Rzecz jasna nic nie stoi na przeszkodzie, aby równolegle wykorzystać to jako zabawa na wieczorze panieńskim Panna Młoda i jej przyjaciółki także uwarzyły swoje piwo.

Czy warto wziąć piwo na poprawiny?
Piwo na poprawinach to naprawdę świetny pomysł. Znaczna część gości wypije 1-2 piwa na przysłowiowego kaca. Ile piwa powinniście zapewnić na poprawiny? Wszystko zależy oczywiście od tego jak wyglądają Wasze poprawiny i jakie są plany gości. Pamiętajcie, że część osób przychodzi na poprawiny tylko na chwilę. Zje obiad, wypije kawę, porozmawia z rodziną i wraca do domu. Wszak często kolejnego dnia trzeba iść do pracy. Zatem planując zakup piwa, warto zorientować się, jak wielu gości będzie chciało szybko urwać się z Waszych poprawin.
Na poprawinach warto także zapewnić piwa bezalkoholowe. Część gości z pewnością po nie sięgnie. Zrobią to kierowcy oraz ci, którzy definitywnie uznali, że nie chcą pić tego dnia alkoholu.
Podsumowując, piwo na weselu to jak najbardziej dobry pomysł. Nie zastąpi ono rzecz jasna klasycznej wódki, ale może być ciekawym uzupełnieniem alkoholowej oferty, zwłaszcza jeśli postawicie na kilka rodzajów piwa z mniejszych browarów albo na piwo domowe.
Jeżeli przemawia do Was koncept domowego piwa na weselu to chętnie Wam w tym pomogę. Na co dzień w ramach mojego projektu jakzrobicpiwo.pl prowadzę warsztaty piwowarskie, degustacje piwa i eventy piwne. Zapraszam Was do mojego artykułu: Jak zrobić piwo na wesele? oraz do kontaktu:
– Mail – tomek@jakzrobicpiwo.pl
– Facebook – https://www.facebook.com/jakzrobicpiwo
– Instagram – https://www.instagram.com/jakzrobicpiwo.pl
– www – jakzrobicpiwo.pl