Która parafia jest moja?

3.4 7 votes
Ocena artykułu

Ślub kościelny niesie ze sobą sporo formalności, o których mogłaś nie wiedzieć. Co jeśli na etapie studiów zmieniłam zamieszkania? Co jeśli razem z narzeczonym co niedzielę chodzimy do jego parafii? Skąd mam wiedzieć do jakiej parafii należę? Te i wiele innych wątpliwości rozwiejemy w tym artykule, dzięki temu będziesz znała odpowiedź na pytanie, “która parafia jest moja?”.

Która parafia jest moja?
Jak zorganizować ślub kościelny?

Spis treści:

Gdzie jest moja parafia? Przepisy kościelne

Zgodnie z Kodeksem Prawa Kanonicznego i Dekretem Ogólnym Episkopatu Polski sakrament małżeństwa powinien być udzielany w parafii jednego z narzeczonych, a parafia ta wyznaczana jest jedynie przez stałe lub czasowe zamieszkanie albo faktyczny miesięczny pobyt. Nie ma tu znaczenia parafia zameldowania, pochodzenia, czy chrztu.

Zasadą jest, iż badanie kanoniczne narzeczonych przeprowadza się w parafii, w której małżeństwo ma być zawarte, czyli zasadniczo w parafii, w której jedno z narzeczonych posiada stałe lub tymczasowe zamieszkanie albo faktyczny miesięczny pobyt (kan. 1115). Należy mieć na uwadze, że faktyczne zamieszkanie w myśl przepisów prawa kanonicznego może nie być tożsame z urzędowym zameldowaniem osoby. Stąd też parafią uprawnioną do przeprowadzenia badania jest wyłącznie ta, na terenie której rzeczywiście mieszka przynajmniej jedno z nupturientów (a nie parafia urodzenia, chrztu lub pochodzenia).” /SEP – D/6.2-8

Która parafia jest moja? Częste pytania:

1. Jestem studentką, więc tymczasowo mieszkam w innym mieście. Nie przyjmowałam tu księdza po kolędzie, nie zapisywałam się do wspólnoty, ona generalnie nic o mnie nie wie. Czy muszę ją informować jeśli planuję ślub kościelny?
Zgodnie z prawem kanonicznym – TAK. Bo to ta parafia jest teraz Twoją parafią. Nie tylko powinnaś ją informować, ale także to właśnie jej proboszcz powinien zdecydować o tym, czy wyda Wam licencję (zgodę) na ślub w innej parafii. Kwestia “zapisywania się” nie ma tu nic do rzeczy.

gdzie jest twoja parafia
Która parafia jest moja?

Wskazówka: Jeśli chcecie ominąć formalności kościelne związane z licencją w takiej sytuacji, najlepiej w kwestii ślubu od razu udać się do parafii, gdzie ma odbyć się ślub i obadać temat. Może się okazać, że ksiądz nie będzie robić problemów i przymknie oko na to, że to nie jest Twoja parafia. Choć jest to niezgodne z Kodeksem Prawa Kanonicznego.

2. Mieszkam za granicą, która parafia jest moja?
Ta do której przynależy miejsce, w którym mieszkasz za granicą.

3. W mieście są dwa kościoły, skąd mam wiedzieć, która parafia jest moja?
Najłatwiej ogarnąć to podczas chodzenia księdza po kolędzie, lub spytać sąsiada.

4. Chodzę do kościoła nie do swojej parafii, czy to problem?
Jeśli tylko chodzisz do innego kościoła, a wciąż mieszkasz w miejscu podlegającym pod “starą” parafię, to nie. Możesz chodzić do obojętnie jakiego kościoła. Liczy się jedynie, gdzie mieszkasz.

5. Które parafie muszą być poinformowane o tym, że biorę ślub kościelny?
Twoja parafia, parafia narzeczonego oraz parafia, w której ma odbyć się ślub. Poza tym, jeśli w nowym miejscu mieszkasz krócej, niż 6 miesięcy, to ta wcześniejsza parafia też powinna być poinformowana, by wygłosić zapowiedzi.

6. Ślub już za chwilę, wszystko załatwiałam w mieście rodzinnym, gdzie odbędzie się ślub. Ksiądz nie robił problemów, nie kazał mieć żadnej licencji. Czy mogę mieć z tego powodu problemy?
Raczej nie Ty, a ksiądz. Oczywiście można tu powiedzieć, że “nieznajomość prawa szkodzi”, ale raczej nie obawiałabym się żadnych konsekwencji już na tym etapie.

7. Czy moja parafia powinna dostać informację, że ślub odbędzie się w parafii pana młodego, jeśli od kilku lat mieszkamy razem i oboje chodzimy do parafii mojego narzeczonego?
Nie, bo tamta parafia nie jest już Twoją parafią. Mieszkacie razem, więc macie wspólną parafię i jest nią ta, do której uczęszczacie.

8. Czy ksiądz może mi odmówić ślubu w innej parafii?
Tak, może. Jeśli uzna, że Twoje argumenty wynikają z mody, ekstrawagancji, czy jakichś komercyjnych pobudek. Dlatego zawsze radzę, by te argumenty były bardziej racjonalne.

Ślub kościelny – Dekret Episkopatu Polski

Jeśli już wiesz, gdzie jest Twoja parafia, to zachęcam Cię także do zapoznania się z treścią nowego Dekretu Episkopatu Polski, o czym więcej mówię w odcinku na naszym kanale Youtube o tytule: nowe zasady udzielania ślubu kościelnego.

A na koniec bardzo ważna informacja! W niniejszym poście mówię, jak być powinno zgodnie z Kodeksem Prawa Kanonicznego. Nie mogę natomiast powiedzieć, jak to wszystko będzie wyglądać, w Waszej konkretnej sytuacji, ani czy Wasz ksiądz będzie robić Wam problemy. Dlatego pamiętajcie, że przepisy, to jedno, a realia drugie. Trzymam jednak kciuki, żeby cała Wasza droga zmierzająca do ślubu kościelnego była prosta i bez żadnych problemów.

Jeśli planujesz ślub kościelny, to w każdej chwili możesz skorzystać ze ściągi pytań, które warto zadać na pierwszym spotkaniu z księdzem, tak by upewnić się, jak w tej konkretnej parafii wyglądają formalności ślubne. Czy możecie udekorować kościół, czy można wystrzelić własne konfetti po Mszy Św. i wiele cennych pytań, które mogłyby Ci umknąć, a są niezwykle cenne.

  • PROMOCJA -35% o co pytać przed podpisaniem umowy ślubnej

    (pdf) O co spytać przed podpisaniem umowy?

    49  75 

Już jest! 🔥 Kalendarz Adwentowy dla Par

✅ 24 dni fantastycznej przygody
😍 Ponad 1000 Par już dołączyło

3.4 7 votes
Ocena artykułu
Powiadom o
2 komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze
Arletta Bolesta
06/08/2023 04:39

W prawie kanonicznym podstawą często jest msc. zamieszkania nie zaś zameldowania, dr Arletta Bolesta adwokat kościelny zatwierdzony (kościelne procesy o nieważność małżeństwa); mail: a.bolesta@op.pl

Tomasz
01/07/2021 10:57

Dzięki za ten artykuł – łatwo i prosto wszystko wyjaśnione 🙂

Blog

Sklep

Konto