Weselny pokaz fajerwerków – o co należy zadbać?

0 0 votes
Ocena artykułu

Pokaz sztucznych ogni to niesamowite widowisko, które wcale nie musi być zarezerwowane tylko na huczne świętowanie nocy sylwestrowej! Coraz więcej młodych par rozważa bowiem jego włączenie do programu atrakcji weselnych swojej zabawy, aby zapewnić swoim gościom jeszcze więcej pozytywnych, niezapomnianych wrażeń i emocji. I rzeczywiście, pokaz fajerwerków jest opcją, którą zdecydowanie warto rozważyć, należy jednak mieć świadomość, że z jego przygotowaniem wiąże się szereg obowiązków. Jak zorganizować całe przedsięwzięcie – o tym powiemy poniżej!

Weselne sztuczne ognie a kwestie bezpieczeństwa

Pokaz fajerwerków jest przedsięwzięciem, które powinno zostać zorganizowane z uwzględnieniem obowiązujących wymogów prawnych. Przygotowywania do niego warto rozpocząć na co najmniej miesiąc przed planowaną uroczystością i najlepiej powierzyć je wyspecjalizowanej w organizowaniu tego typu widowisk firmie, która zatroszczy się o dopełnienie wszelkich formalności.

Organizacja pokazu pirotechnicznego wiąże się bowiem z obowiązkiem zapewnienia zarówno bezpośrednio uczestniczącym w nim ludziom, jak i osobom postronnym bezpieczeństwa. Taki pokaz może obyć się w miejscu, w którym nie będzie nikomu zagrażał – z dala od domów, gospodarstw, samochodów, stacji paliw, schronisk dla zwierząt i pozostałych wyłączonych lokalizacji.

Nie bez znaczenia jest także samo miejsce, z którego odpalone zostaną sztuczne ognie. Pokaz musi zostać zorganizowany na otwartej przestrzeni, zakazane jest natomiast używanie fajerwerków w zamkniętych przestrzeniach, w tym także ich odpalanie z balkonów czy tarasów. Osoby uczestniczące w pokazie muszą znajdować się w odpowiednim oddaleniu od miejsc, w którym umieszczone będą fajerwerki – odległość ta powinna wynosić co najmniej 10 metrów.

Co więcej, amatorski pokaz może zostać zrealizowany tylko przy użyciu petard klas I i II – klasa III jest bowiem zarezerwowana wyłącznie dla profesjonalnych pokazów pirotechnicznych. Warto zadbać o wszystkie te aspekty, gdyż używanie sztucznych ogni w sposób niedozwolony grozi konsekwencjami prawnymi – karą grzywny, a nawet pozbawienia wolności.

Jak uzyskać pozwolenie na weselny pokaz fajerwerków?

Warto także mieć świadomość, że w Polsce puszczanie fajerwerków bez specjalnego pozwolenia jest możliwe tylko w trzy dni w roku – można to robić na sylwestra, Nowy Rok i w pierwszym dniu Wielkanocy. Jeśli nasze wesele ma odbyć się w innym terminie, konieczne jest natomiast uzyskanie pozwolenia wydawanego przez Polską Agencję Żeglugi Powietrznej. Wniosek o nie składa się do prezydenta miasta lub władz gminy na co najmniej 2 tygodnie przed planowaną datą pokazu. Jego wydanie jest natomiast bezpłatne.

Uzyskanie zgody władz na organizację pokazu sztucznych ogni wymaga jednak dopełnienia szeregu formalności. We wniosku należy m. in. wskazać ilość i rodzaj materiałów pirotechnicznych, które zostaną użyte w trakcie pokazu, a także dołączyć kopię oznaczenia petard i ich instrukcji obsługi.

W związku z formalnościami oraz w celu zapewnienia bezpieczeństwa na najwyższym poziomie, realizację pokazu fajerwerków warto powierzyć profesjonalistom – firmie, która zawodowo zajmuje się organizacją pokazów pirotechnicznych na weselach i innych imprezach okolicznościowych. Dzięki temu zyskamy nie tylko praktyczne wsparcie w dopełnieniu formalności, jakich wymagają atrakcje weselne tego typu, ale także zapewnimy sobie i swoim gościom niezapomniane przeżycia, jakie towarzyszą wyłącznie profesjonalnym pokazom fajerwerków.

👰 Planer ślubny dla Ciebie

✅ Budżet
✅ Usługodawcy
✅ Harmonogram
✅ Pomocne checklisty
✅ Każdy etap: przed / dzień ślubu / po ślubie

planer ślubny pdf mówię o ślubie plan wesela
0 0 votes
Ocena artykułu
Powiadom o
0 komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze