Ślub humanistyczny co to?

4.4 18 votes
Ocena artykułu

Marzysz o ślubie w pełni spersonalizowanym – z własną przysięgą, w nietypowym miejscu? Jeśli tak, to ślub humanistyczny jest z całą pewnością dla Ciebie.

ślub humanistyczny mistrz ceremonii dominika soja blat mówię o ślubie
Ślub humanistyczny prowadzony przez Mistrza Ceremonii | Zdjęcie: Staszek Gajda

Spis treści:

Ślub humanistyczny co to jest?

Ślub humanistyczny to ślub symboliczny, który nie posiada mocy prawnej. Ma na celu przeżywanie tak wyjątkowego momentu w życiu człowieka całkowicie po swojemu. Humanizm z kolei, to system wartości, w którym najważniejszą role odgrywa człowiek, który z założenia jest wyjątkowy i jedyny w swoim rodzaju, i tę wyjątkowość uwypukla właśnie ceremonia humanistyczna, która jest w pełni spersonalizowana.

ślub humanistyczny w plenerze
Ślub humanistyczny w plenerze

Ślub humanistyczny a prawo

Skoro ślub humanistyczny nie ma mocy prawnej, to jaki jest sens go brać? Polskie Stowarzyszenie Racjonalistów starało się o to, by śluby humanistyczne mogły mieć moc prawną, niestety musiałoby wiązać się to z określeniem jakichś ram, których trzeba byłoby się trzymać, łącznie z ustaleniem jednolitej przysięgi małżeńskiej. Co oczywiście automatycznie sprawiłoby, że to główne założenie o personalizacji ceremonii nie miałoby już trochę prawa bytu. Dla niektórych ślub to wydarzenie duchowe, religijne, wspólnotowe, społeczne, a dla innych ma to zupełnie inny wymiar, bardziej symboliczny, osobisty. Ślub humanistyczny ma moc słów i moc naszej miłości.

ślub humanistyczny mistrz ceremonii dominika soja blat mówię o ślubie
Dominika Soja-Blat | Mistrz Ceremonii ślubu humanistycznego

Czy ślub humanistyczny można połączyć z innym ślubem?

Tak. Ślub humanistyczny można połączyć zarówno ze ślubem cywilnym i/lub ślubem konkordatowym.

Ślub humanistyczny a konkordatowy

Można je wziąć pod warunkiem, że odbędą się jeden po drugim. Przykładowo ceremonia ślubna w kościele o godzinie 15:00, po czym wspólnie z gośćmi jedziecie na salę weselną, a tam w przygotowanym miejscu w plenerze odbywa się ceremonia ślubu humanistycznego.

Ślub humanistyczny a cywilny

Tutaj sytuacja może być nieco łatwiejsza (wiele zależy od zgody urzędnika), by nawet upiec dwie pieczenie na jednym ogniu. Wtedy wspólnie z urzędnikiem tworzymy ceremonię stworzoną na miarę, która zawiera zarówno element formalny, jak i ten osobisty. Alternatywnie można również zrobić ślub cywilny w urzędzie, a następnie udać się w dowolne miejsce w plenerze, gdzie będzie czekał Mistrz Ceremonii, który poprowadzi Wasz ślub humanistyczny.

Mistrz Ceremonii

Kto może wziąć ślub humanistyczny?

Każdy. Mogą to być zarówno osoby wierzące, osoby niewierzące czy też pary homoseksualne. Ślub humanistyczny, to prawdziwa wolność i miłość.

Ślub humanistyczny LGBT

Ślub humanistyczny w przeciwieństwie do tradycyjnego ślubu kościelnego nie ma wykluczenia ze względu na orientację seksualną. Ceremonia ta pozwala na pełne wyrażenie indywidualnych wartości i przekonań pary, niezależnie od ich orientacji seksualnej. Ponadto, para LGBT ma możliwość wyboru Mistrza Ceremonii, który będzie prowadził ślub i dostosować ją do swoich potrzeb.

ślub humanistyczny ślub homoseksualny ślub dla osób tej samej płci
Ślub humanistyczny lgbt | Zdjęcie: Ola Gruszka

Jak wygląda ślub humanistyczny – scenariusz

Jakkolwiek, jak tylko sobie to wymarzycie. Jeśli miałabym opisać scenariusz ślubu humanistycznego, to wygląda on mniej więcej:

  • Wejście Pary Młodej
  • Przywitanie gości weselnych
  • Kilka słów o miłości, o małżeństwie, o humanizmie
  • Oprawa muzyczna ślubu oraz czytanie wierszy
  • Moja przemowa
  • Przysięga Pary Młodej
  • Założenie obrączek
  • Certyfikat małżeństwa przekazywany Młodej Parze
  • Zaproszenie na część weselną

Ile trwa ceremonia na ślubie humanistycznym?

Bardzo różnie. Ceremonie które prowadziłam trwały i 40 minut i 15 minut. To zależy od podejścia Pary i tego, czego oczekują od tego wydarzenia

Przysięga na ślubie humanistycznym

Nie ma zasady, jak powinna ona wyglądać oraz jak brzmieć. Zdarza się tak, że Młodzi po prostu nie chcą, nie czują się na siłach by tworzyć, a później wygłaszać własną przysięgę małżeńską. Wtedy po prostu wspólnie ustalamy jak będzie brzmiała ta przysięga, którą później powtórzą po mnie, podczas ceremonii.

ślub humanistyczny własna przysięga ślubna
Scenariusz ślubu humanistycznego | Zdjęcie: Cardigan Brothers
Szukasz filmowca & fotografa
na ślub humanistyczny?

FILM ŚLUBNY I FOTOGRAFIA ŚLUBNA
GENTLEMAN – Wedding Story

Kto udziela ślub humanistyczny?

Mistrzem ceremonii na ślubie humanistycznym może być każdy. Może to być zarówno Twoja przyjaciółka, Twoi rodzice… a nawet ja. Tak, nawet ja. Jeśli masz ochotę wyślij zapytanie przez formularz na stronie:

ślub humanistyczny kto prowadzi ceremonię ślubu humanistycznego
Mistrz ceremonii na ślubie humanistycznym | Dominika Soja-Blat

Pssst! Marzysz, by zostać Mistrzem Ceremonii? Zapraszamy Cię na pierwsze w Polsce szkolenie prowadzone przez Dominikę Soję-Blat.
Kliknij i sprawdź najbliższy termin: SZKOLENIE – MISTRZ CEREMONII.

👰 Planer ślubny dla Ciebie

✅ Budżet
✅ Usługodawcy
✅ Harmonogram
✅ Pomocne checklisty
✅ Każdy etap: przed / dzień ślubu / po ślubie

planer ślubny pdf mówię o ślubie plan wesela
4.4 18 votes
Ocena artykułu
Powiadom o
1 Komentarz
Pokaż wszystkie komentarze
Arletta Bolesta
13/02/2024 03:14

Winno się jednak uzyskać zezwolenie na tego rodzaju ślub; dr Arletta Bolesta adwokat kościelny (kościelne procesy o nieważność małżeństwa)