Wesele z dziećmi, czy bez dzieci?

Wesele z dziećmi, wesele bez dzieci

Oto jest pytanie. A jak z dziećmi, to jak się do tego przygotować. A jak bez… To jak poinformować o tym gości? Jedni nie wyobrażają sobie wesela bez dzieci, biegających gdzieś tam beztrosko, podkradających cukierki, mających jakieś ważne funkcje podczas uroczystości, jak sypanie kwiatków, czy podanie obrączek. A inni z kolei absolutnie nie chcą na swoim weselu dzieci, bo to w końcu impreza dla dorosłych i dzieci nie będą się dobrze bawić, a po jakimś czasie zaczną się nudzić, marudzić i ciągnąć swoich rodziców do domu. Rozumiem obie strony, dlatego dziś powiem Wam, jak ogarnąć to najlepiej, bez względu na to po której stronie barykady jesteście. To jak – wesele z dziećmi, czy wesele bez dzieci?

Wesele z dziećmi. 

Załóżmy, ze dzieci to Wasze must have. Jak zatem to zrobić, żeby maksymalnie zminimalizować niedogodności związane z dziećmi na takiej imprezie? Bo one istnieją, nie ma co się czarować. Dzieci szybko się nudzą, hałasują, psują. Co więc w takim razie zrobić, żeby tego nie robiły? Zapewnić im taka moc atrakcji, żeby nawet nie pomyślały o nudzie i psuciu, a żeby hałasowały gdzieś indziej. Prosta sprawa ;).

Najprostszym rozwiązaniem jest oczywiście zatrudnienie animatora zabaw dziecięcych – wtedy dzieci mają radochę i zabawę, a dorośli święty spokój. Animator zapewni moc atrakcji, przyniesie swoje pomoce, zabawki, akcesoria i masę powera, ale nie wszystko zawsze leży po jego stronie. Na co my i tak powinnismy zwrócić uwagę? Lub jakie zabawy i atrakcje zorganizować, jeśli jednak animator to nie rozwiązanie dla nas? 

 1. Odpowiednie, wydzielone miejsce, czy stolik. Jeśli nie chcemy, żeby dzieci przeszkadzały nam w zabawie, zorganizujmy im ich własny kącik zabaw, łącznie ze stołem, gdzie będą kolorowe dziecięce talerzyki i miseczki, i gdzie serwowane będzie typowo dziecięce menu. 

  Uwaga! Jeśli nie planujecie animatora, ani opiekunki, domy weselne mogą wymagać kogoś do opieki nad dziećmi ich kąciku zabaw. Żeby nie psuły zabawek, czy żeby nie malowały po ścianach.
 2. Dziecięce menu. Fajnie, jeśli Wasz dom weselny oferuje typowo dziecięce menu, coś co większość dzieci zajada ze smakiem. Może jakieś nugetsy, spaghetti, zupa pomidorowa, pizza, mini hamburgery czy hotdogi. Dzieci na pewno też nie pogardzą stolikiem słodkości, gdzie będą cukierki, lizaki, czy żelki.
 3. Weselne akcesoria. Żeby dziecięce zabawy mogły nawiązywać do imprezy, na której się znajdują, można wydrukować im kolorowanki ślubne, gdzie są np. pan młody i panna młoda; można zaproponować im rysowanie portretu państwa młodych; można zaopatrzyć się też w mini muszki dla chłopców i mini welony dla dziewczynek. 
 4. Dekoracja tortu ślubnego. Można zamówić wcześniej jakiś mini torcik, bez ozdób, przygotować różne cukiernicze akcesoria i pozwolić dzieciom puścić wodze fantazji.
 5. Wspólne tworzenie prezentu dla państwa młodych. To świetna zabawa, żeby zaktywizować najmłodszych uczestników zabawy, a jednocześnie dać jakaś ręcznie robioną pamiątkę państwu młodym. 
 6. Aparaty jednorazowe. Dzieciom można rozdać też jednorazowe aparaty fotograficzne, żeby one ze swojej dziecięcej perspektywy uwieczniły Wasze wesele.
 7. Malowanie twarzy. To atrakcja, którą można spotkać już niemalże na każdej imprezie dla dzieci. Można do tego dodać przebieranki i dzieci na pewno będą zachwycone.
 8. Teatrzyk kukiełkowy, albo seans z bajką.
 9. Dmuchane zjeżdżalnie i trampoliny. Mogą być dostarczone przez animatorów, albo dom weselny. 
 10. Jeśli przewidujecie na weselu niemowlaki, dobrze żeby na sali weselnej znalazło się miejsce do przewijania malucha, a także pokój dla matki karmiącej, gdzie znajdzie się jakaś wygodna kanapa. Niektóre domy weselem oferują także wypożyczenie podgrzewaczy na mleko, czy łóżeczek turystycznych.
 11. Jeśli planujecie wynająć opiekę dla dzieci także na noc, warto znaleźć odpowiedni dla nich pokój. Często firmy same już mają w swojej ofercie łóżeczka turystyczne i potrzebną pościel, ale gdzieś musi być dla tego wszystkiego miejsce.
 12. Bezpieczeństwo. To podstawa. Czy plac zabaw jest odgrodzony od głównej ulicy? Czy zabawki na placu zabaw nie są zniszczone i przez to niebezpieczne? itp. 
Wesele z dziećmi, wesele bez dzieci

A co jeśli jednak wesele bez dzieci? 

Oczywiście, niestety, ubolewam nad tym bardzo, ale tak jest, że na bank znajdą się wśród Waszych gości tacy, którzy na wieść, że wesele jest bez dzieci, tupną nóżką, obrażą się i powiedzą, ze bez dzieci to oni nie przychodzą. Prawda jest jednak taka, że o tym, kto ma znaleźć się na przyjęciu decydują wyłącznie jego gospodarze. Z drugiej jednak strony, chcemy żeby nasi goście byli i dobrze się bawili. Czy jest tu zatem jakiś złoty środek? Nie wiem, bo każda sytuacja rządzi się własnymi prawami, ale chcę zwrócić Waszą uwagę na kilka kwestii.

 • Zapewnijcie gości, ze Wasza decyzja o braku dzieci nie jest podyktowana złymi intencjami, a wręcz przeciwnie. Chcecie, żeby wszyscy dobrze się bawili, a dzieci nie dają się dobrze bawić (nie oszukujmy się!).
 • Czasem domy weselne są kompletnie nie przystosowane do dzieci. Nie ma tam kącika dla nich, ani wielu zabawek. Więc rodzicom byłoby po prostu ciężko zabawić je na takiej imprezie, samemu nie tracąc radochy.
 • Rodzicom należy się chwila oddechu. A kiedy, jak nie na takiej imprezie jak wesele właśnie?
 • Zastanówcie się, czy nie ma żadnych wyjątków od reguły. Co innego jeśli na przykład córka brata sypie kwiatki na ceremonii, albo podaje obrączki, a później na weselu już jej nie ma, a co innego, jak niektóre dzieci są na weselu, a inne nie zostały zaproszone. Tu powinna być jasność: albo wszystkie dzieci, albo żadne.
 • W jakim wieku dzieci nie chcecie na wesele? O ile niezaproszenie 3 latków wydaje się być sensowne, tak rezygnowanie z 15, czy 16 latków mogłoby być już nieładne. Szczególnie jeśli to bliska rodzina.
 • Zastanówcie się ilu gości macie takich, którzy mają dzieci, a teraz ilu z nich mogłoby się obrazić za zaproszenie bez dzieci? Czy jesteście gotowi na takie ryzyko?
 • Jeśli tak, to pamiętajcie, że to Wasza impreza i choć to dla niektórych może brzmieć chamsko – to Wasze zasady. To Wy macie być zadowoleni. Jeśli dzieci na weselu miałoby być wiele, a Wy absolutnie nie chcecie tracić kasy na animatora, to zdecydowanie lepiej, żeby tych dzieci tam nie było. Im będzie źle, ich rodzicom będzie źle i Wam przy okazji też. A po co się tak unieszczęśliwiać?

A co Wy o tym myślicie? Decydujecie się na wesele z dziećmi, czy wesele bez dzieci?

W naszym Poradniku Ślubnym w formie video znajdziecie odcinek na ten temat, a także ten dotyczący zatrudnienia animatora zabaw dziecięcych.

Napisz komentarz


⭐ JAK Z TYMI WESELAMI? ⭐


________________

1 - Czy usługodawcy wliczają się w limit 150 osób na weselu?
2 - Czy usługodawcy muszą nosić maseczki na weselu?
________________Odpowiedzi na te i wiele innych nurtujących Was pytań już w nowym odcinku na YouTube ❤️