Wesele po kosztach – fotograf i kamerzysta

wesele po kosztach - fotograf i kamerzysta

Spotkałam się kiedyś z takim twierdzeniem, że jeśli stawia się na jakość, to fotograf i kamerzysta, to takie usługi, na których oszczędzać się nie da. I zgadzam się w stu procentach, że nasze podejście w takiej sytuacji musi być inne. Bo wracamy tu do samego początku organizacji ślubu i wesela, czyli do tworzenia budżetu ślubnego, a konkretnie – do ustalenia priorytetów. Zatem potworzę raz jeszcze: oszczędzaj tylko na tym, na czym chcesz oszczędzać, bo zaprawdę na wszystkim oszczędzać nie musisz. Ale nie byłabym sobą, gdybym nie powiedziała, że nawet jeśli zależy Ci na jakości, to wciąż możesz szukać oszczędności. Nawet przy fotografie i kamerzyście. Jesteś ciekawa gdzie? 🙂

Początkujący fotograf/kamerzysta

To na pewno opcja niosąca ze sobą największe oszczędności, ale i największe ryzyko. Tu musisz zrobić sobie bilans zysków i strat, i znaleźć idealnego kandydata. Takiego, którego prześwietlisz z góry na dół, któremu będziesz ufać, który urzeknie Cię swoim stylem i podejściem do innych wykonanych przez siebie zdjęć. Który będzie mieć już na swoim koncie inne uroczystości i reportaże, niekoniecznie ślubne. Który ewentualnie będzie Twoim dobrym znajomym, na którym po prostu możesz polegać. 

Co trzeba natomiast powiedzieć, to to, że początkujący usługodawca wcale nie musi być zły. Oczywiście, może mu brakować doświadczenia, może nie zareagować dynamicznie przy jakiejś trudnej sytuacji, może zaliczyć kilka wpadek. Ale ostatecznie efekt i tak może być wow!

W przypadku początkującego kamerzysty (jeśli nie przywiązujecie wielkiej wagi do filmu) ryzyko jest trochę mniejsze, bo ostatecznie zostaniecie z idealnym materiałem zdjęciowym, a film będzie tylko dodatkiem. Wtedy, nawet jeśli coś pójdzie nie tak, nawet jeśli otrzymany film nie będzie top of the top, to mimo wszystko spełni swoją funkcję – będzie uwiecznieniem wyjątkowych dla Was chwil.

Godziny pracy

Fotograf i kamerzysta w dniu ślubu bardzo często pracują od momentu przygotowań do około 1 w nocy, co oczywiście przekłada się na cenę usługi. Możecie jednak w tym miejscu zastanowić się, na jakich kadrach zależy Wam najbadziej i spróbować ten czas pracy usługodawców ograniczyć. Przykładowo, niech pojawią się dopiero podczas ceremonii, a wyjadą zaraz po podziękowaniach dla rodziców, które możecie zaplanować nawet na godzinę 20:00. Wtedy będziemy mieć materiał z takich wydarzeń, jak: ceremonia, życzenia, toast, pierwszy taniec, tort, podziękowania dla rodziców. A później? Później i tak bardzo często goście są pijani i nie ma czego fotografować ;).

W tym samym miejscu, warto zwrócić uwagę na dodatkowe elementy pakietów, takie jak sesja narzeczeńska, czy sesja ślubna w innym dniu. Rezygnując z kolejnych, dodatkowych dni i godzin pracy, oszczędności mogą być naprawdę duże. 

Lokalni usługodawcy

To oczywiście nie jest tak, że lokalnie zawsze jest taniej, bo jak mieszkacie w dużym mieście, to ta lokalność może działać w drugą stronę. Ale im bliżej, tym większa szansa na kogoś „po znajomosci”, a tego, że często niesie to ze sobą oszczędności chyba tłumaczyć nie muszę. Poza tym, kiedy usługodawcy pochodzą z naszych okolic, wtedy nie musimy liczyć się z kosztem związanym z dojazdem, czy noclegiem. 

Ilość osób w ekipie

Nie zawsze jest tak, że mamy na to wpływ, bo czasem, jeśli usługodawcy pracują w parach, to po prostu tak pracują i już. Ale jeśli jesteśmy na etapie poszukania idealnego fotografa, czy kamerzysty, to chcąc zaoszczędzić, z całą pewnością lepiej decydować się na teamy jednoosobowe, lub team fotograf i kamerzysta. Mniej osób, to mniejszy koszt za usługę, ale także mniejszy koszt związany z talerzykiem na sali.

wesele po kosztach - fotograf i kamerzysta

Dodatki

Dziś właściwie już każdy fotograf, czy kamerzysta ma w swojej ofercie takie bajery, jak: fotoksiążka, wywołane zdjęcia na super papierze, materiał przekazany na grawerowanym pendrive i tak dalej. A gdyby tak z tego zrezygnować? Szczerze powiedzieć, że po prostu naprawdę tego nie potrzebujecie i jeśli tylko jest taka możliwość, to wolelibyście dać sobie z tym spokój. To nie będą duże oszczędności, ale przy organizacji ślubu i wesela, to każdy grosz ma znaczenie.

Konkursy

Masz na oku konkretnego usługodawcę? Świetnie! Śledź go regularnie w social mediach, bądź aktywnym fanem, komentuj i udostępniaj, a kiedy stworzy jakąś akcję promocyjną, albo konkurs, to to zaangażowanie na pewno będzie działało na Twoją korzyść. Każdy z nas lubi, jak widzi, że ktoś nas lubi ;).

Rezygnacja z… kamerzysty

Biedni ci kamerzyści, że zawsze przy okazji tematu oszczędności, pomija się ich prawie w pierwszej kolejności. Ale cóż mogę powiedzieć – kamerzysta nie jest obowiązkowy i jako taki jest też często przez Was odbierany, co łatwo zauważyć podczas wertowania grup ślubnych. I to jest spoko! Nie czuj presji, jeśli nie potrzebujesz kamerzysty, spokojnie możesz z niego zrezygnować. W zamian za to, poproś kogoś z rodziny lub przyjaciół, żeby nagrał najważniejsze dla Ciebie momenty, takie jak przysięga ślubna, czy pierwszy taniec. Wesele po kosztach, to także sztuka kompromisów.

Sztuka negocjacji

Bo nawet jeśli Twój usługodawca jest z najwyższej półki, nawet jeśli niespecjalnie szukaliście oszczędności, to na koniec warto jest trochę się potargować. Ty nic nie tracisz, a każdy zysk będzie wygraną. Więcej na ten temat mówiłam w moim Poradniku Ślubnym w formie video, w odcinku “Sztuka Negocjacji”.

O oszczędnościach mówiłam też niejednokrotnie na swoim Youtube, na który serdecznie Cię zapraszam! Zostaw łapkę w górę i zasubskrybuj.

Napisz komentarz


⭐ JAK Z TYMI WESELAMI? ⭐


________________

1 - Czy usługodawcy wliczają się w limit 150 osób na weselu?
2 - Czy usługodawcy muszą nosić maseczki na weselu?
________________Odpowiedzi na te i wiele innych nurtujących Was pytań już w nowym odcinku na YouTube ❤️