Zaznacz stronę

Dzieci na weselu czy wesele bez dzieci?

wesele bez dzieci

Oto jest pytanie. Jak zaprosić na wesele bez dzieci, tak by goście się nie obrazili? Jedni nie wyobrażają sobie wesela bez dzieci, biegających gdzieś tam beztrosko, podkradających cukierki, mających jakieś ważne funkcje podczas uroczystości, jak sypanie kwiatków, czy podanie obrączek. A inni z kolei absolutnie nie chcą na swoim weselu dzieci, bo to w końcu impreza dla dorosłych i dzieci nie będą się dobrze bawić, a po jakimś czasie zaczną się nudzić, marudzić i ciągnąć swoich rodziców do domu. To jak – wesele z dziećmi, czy wesele bez dzieci?

Dzieci na weselu

Załóżmy, ze dzieci to Wasze must have. Jak zatem to zrobić, żeby maksymalnie zminimalizować niedogodności związane z dziećmi na weselu? Bo one istnieją, nie ma co się czarować. Dzieci szybko się nudzą, hałasują, psują. Co więc w takim razie zrobić, żeby tego nie robiły? Zapewnić im moc atrakcji! A jakie atrakcje dla dzieci będą najlepsze?

 1. Odpowiednie, wydzielone miejsce, czy stolik. Jeśli nie chcemy, żeby dzieci przeszkadzały nam w zabawie, zorganizujmy kącik dla dzieci na weselu, łącznie ze stołem, gdzie będą kolorowe dziecięce talerzyki i miseczki, i gdzie serwowane będzie typowo dziecięce menu. 

  Uwaga! Jeśli nie planujecie animatora, ani opiekunki, domy weselne mogą wymagać kogoś do opieki nad dziećmi ich kąciku zabaw. Żeby nie psuły zabawek, czy żeby nie malowały po ścianach.
 2. Dziecięce menu. Fajnie, jeśli Wasz dom weselny oferuje typowo dziecięce menu, coś co większość dzieci zajada ze smakiem. Może jakieś nugetsy, spaghetti, zupa pomidorowa, pizza, mini hamburgery czy hotdogi. Dzieci na pewno też nie pogardzą stolikiem słodkości, gdzie będą cukierki, lizaki, czy żelki. O słodkim stole możesz więcej posłuchać w wywiadzie z Martą Rączką-Żurawską, właścicielką Cukierni Pokusa.
 3. Weselne akcesoria. Żeby dziecięce zabawy mogły nawiązywać do imprezy, na której się znajdują, można wydrukować im kolorowanki ślubne, gdzie są np. pan młody i panna młoda; można zaproponować im rysowanie portretu państwa młodych; można zaopatrzyć się też w mini muszki dla chłopców i mini welony dla dziewczynek. 
 4. Dekoracja tortu ślubnego. Można zamówić wcześniej jakiś mini torcik, bez ozdób, przygotować różne cukiernicze akcesoria i pozwolić dzieciom puścić wodze fantazji.
 5. Wspólne tworzenie prezentu dla państwa młodych. To świetna zabawa, żeby zaktywizować najmłodszych uczestników zabawy, a jednocześnie dać jakaś ręcznie robioną pamiątkę państwu młodym. 
 6. Aparaty jednorazowe. Dzieciom można rozdać też jednorazowe aparaty fotograficzne, żeby one ze swojej dziecięcej perspektywy uwieczniły Wasze wesele.
 7. Malowanie twarzy. To atrakcja, którą można spotkać już niemalże na każdej imprezie dla dzieci. Można do tego dodać przebieranki i dzieci na pewno będą zachwycone.
 8. Teatrzyk kukiełkowy, albo seans z bajką.
 9. Dmuchane zjeżdżalnie i trampoliny. Mogą być dostarczone przez animatorów, albo dom weselny. 
 10. Jeśli przewidujecie na weselu niemowlaki, dobrze żeby na sali weselnej znalazło się miejsce do przewijania malucha, a także pokój dla matki karmiącej, gdzie znajdzie się jakaś wygodna kanapa. Niektóre domy weselem oferują także wypożyczenie podgrzewaczy na mleko, czy łóżeczek turystycznych.
 11. Jeśli planujecie wynająć opiekę dla dzieci także na noc, warto znaleźć odpowiedni dla nich pokój. Często firmy same już mają w swojej ofercie łóżeczka turystyczne i potrzebną pościel, ale gdzieś musi być dla tego wszystkiego miejsce.
 12. Bezpieczeństwo. To podstawa. Czy plac zabaw jest odgrodzony od głównej ulicy? Czy zabawki na placu zabaw nie są zniszczone i przez to niebezpieczne? itp. 

Animator dla dzieci

Jeśli planujecie minimum 5 dzieci, które będą na weselu, to warto rozważyć zatrudnienie animatora weselnego. Jako ekspert zabaw z dziećmi z pewnością ma gotowe rozwiązania oraz gadżety, które pozwolą urozmaicić zabawę małym kompanom. Przed ostatecznym wyborem możesz skorzystać z pomocnej listy pytań ślubnych, które warto zadać przed podpisaniem umowy, w tym pytań do animatora weselnego dla dzieci. Przykładowo warto spytać, ile godzin na weselu będzie animator? Czy jego gadżety i rekwizyty posiadają atest do zabawy przez dzieci? Czy w pakiecie jest również opieka nocna nad dziećmi? Tych i wiele innych pytań znajdziesz w naszym produkcie, zobacz szczegóły:

A co jeśli jednak wesele bez dzieci? 

Oczywiście, niestety, ubolewam nad tym bardzo, ale tak jest, że na bank znajdą się wśród Waszych gości tacy, którzy na wieść, że wesele jest bez dzieci, tupną nóżką, obrażą się i powiedzą, ze bez dzieci to oni nie przychodzą. Prawda jest jednak taka, że o tym, kto ma znaleźć się na przyjęciu decydują wyłącznie jego gospodarze. Z drugiej jednak strony, chcemy żeby nasi goście byli i dobrze się bawili. Czy jest tu zatem jakiś złoty środek? Nie wiem, bo każda sytuacja rządzi się własnymi prawami, ale chcę zwrócić Waszą uwagę na kilka kwestii:

filmowy poradnik ślubny
 1. Zapewnijcie gości, ze Wasza decyzja o braku dzieci nie jest podyktowana złymi intencjami, a wręcz przeciwnie. Chcecie, żeby wszyscy dobrze się bawili, a dzieci nie dają się dobrze bawić (nie oszukujmy się!).
 2. Czasem domy weselne są kompletnie nie przystosowane do dzieci. Nie ma tam kącika dla nich, ani wielu zabawek. Więc rodzicom byłoby po prostu ciężko zabawić je na takiej imprezie, samemu nie tracąc radochy.
 3. Rodzicom należy się chwila oddechu. A kiedy, jak nie na takiej imprezie jak wesele właśnie?
 4. Zastanówcie się, czy nie ma żadnych wyjątków od reguły. Co innego jeśli na przykład córka brata sypie kwiatki na ceremonii, albo podaje obrączki, a później na weselu już jej nie ma, a co innego, jak niektóre dzieci są na weselu, a inne nie zostały zaproszone. Tu powinna być jasność: albo wszystkie dzieci, albo żadne.
 5. W jakim wieku dzieci nie chcecie na wesele? O ile niezaproszenie 3 latków wydaje się być sensowne, tak rezygnowanie z 15, czy 16 latków mogłoby być już nieładne. Szczególnie jeśli to bliska rodzina.
 6. Zastanówcie się ilu gości macie takich, którzy mają dzieci, a teraz ilu z nich mogłoby się obrazić za zaproszenie bez dzieci? Czy jesteście gotowi na takie ryzyko?
 7. Jeśli tak, to pamiętajcie, że to Wasza impreza i choć to dla niektórych może brzmieć chamsko – to Wasze zasady. To Wy macie być zadowoleni. Jeśli dzieci na weselu miałoby być wiele, a Wy absolutnie nie chcecie tracić kasy na animatora, to zdecydowanie lepiej, żeby tych dzieci tam nie było. Im będzie źle, ich rodzicom będzie źle i Wam przy okazji też. A po co się tak unieszczęśliwiać?

0 komentarzy

Wyślij komentarz

500 gotowych pytań – Ślubna umowa bez tajemnic

500 gotowych pytań – Ślubna umowa bez tajemnic

O co spytać przed podpisaniem umowy ślubnej? O co pytać fotografa ślubnego? Jakie są pytania do sali weselnej? Jakie są pytania do florystki o bukiet ślubny? Ślubna umowa bez tajemnic, czyli gotowa lista pytań, które warto zadać przed podjęciem ostatecznej decyzji i...

czytaj dalej
500 gotowych pytań – Ślubna umowa bez tajemnic

500 gotowych pytań – Ślubna umowa bez tajemnic

O co spytać przed podpisaniem umowy ślubnej? O co pytać fotografa ślubnego? Jakie są pytania do sali weselnej? Jakie są pytania do florystki o bukiet ślubny? Ślubna umowa bez tajemnic, czyli gotowa lista pytań, które warto zadać przed podjęciem ostatecznej decyzji i...

czytaj dalej