Nazwisko po ślubie

5 1 vote
Ocena artykułu

“Nowe nazwisko po ślubie? Nigdy w życiu. Nigdy nie zmienię swojego nazwiska!” Mówiłam zawsze i z pełnym przekonaniem w głosie. W końcu jestem Dominika Soja, nie mogłabym być nikim innym. Niech sobie tamci zmieniają. Ja będę wierna swoim korzeniom. I zdanie takie miałam dość długo, bo dosłownie chwilę przed wizytą w Urzędzie Stanu Cywilnego wywiązała się między mną, a moim narzeczonym taka rozmowa:

R: To co, wszyscy będziemy mieć inaczej na nazwisko po ślubie? Ja Blat, Ty Soja, dziecko Soja-Blat?
D: Faktycznie trochę bez sensu. To Ty zmień sobie na Soja.
R: Chyba kpisz.
D: No to zostajemy przy trzech różnych.
Cisza…
R: A jakbyśmy oboje sobie wzięli nazwisko dwuczłonowe?

Oto jestem – cała na biało! Dominika Soja-Blat.

Nazwisko po ślubie
Jakie nazwisko po ślubie? Wybrałam nazwisko dwuczłonowe: Dominika Soja-Blat | Zdjęcie: Aleksandra Kiełczewska

Spis treści:

Nazwisko po ślubie - nazwisko dwuczłonowe
Nazwisko dwuczłonowe po ślubie | Zdjęcie: Aleksandra Kiełczewska

Jakie wybrać nazwisko po ślubie?

Są 3 możliwości, jak może wyglądać Twoje nazwisko po ślubie:

1 wariant – Zostać przy swoim nazwisku

Po ślubie nie masz obowiązku zmiany nazwiska. Zarówno mąż jak i żona mogą pozostać przy swoich nazwiskach.

2 wariant – Przyjąć nazwisko po mężu lub po żonie

Po ślubie możesz przyjąć naz nazwisko współmałżonka. I tutaj znowu bardzo ważna informacja nie ma znaczenia czy mąż zmieni nazwisko na nazwisko żony czy żona zmieni nazwisko na nazwisko męża. Oczywiście niedozwolona jest wymiana nazwisk, czyli dla przykładu ja po ślubie nie mogłabym zmienić nazwiska na Dominika Blat a mój mąż na Rafał Soja.

3 wariant – Przyjąć nazwisko dwuczłonowe

Możecie dołączyć do swojego “pierwotnego” nazwiska nazwisko współmałżonka i znowu może to zrobić obojętnie która osoba. A możecie zrobić to wspólnie tak jak na przykład zrobiliśmy to my, tak oto jestem Dominika Soja-Blat. Jeśli oboje decydujecie się na dwa nazwiska po ślubie, to kolejność tych członów nie ma znaczenia. Można ją wybrać dowolnie i co istotne nawet nie musicie nosić tych nazwisk w tej samej kolejności. Nazwiska dwuczłonowe mają wymóg, by składały się maksymalnie z dwóch członów. Maksymalna ilość członów nazwiska, to DWA. To znaczy, że jeśli któreś z nas już przed ślubem posiada nazwisko dwuczłonowe, a teraz chce dołożyć do tego nazwisko współmałżonka, to jedyną opcją jest wybrać jedno dotychczasowe i dołączyć do niego nowe nazwisko. W świetle polskiego prawa nie można mieć nazwiska trójczłonowego.

Ile kosztuje bukiet ślubny
Jakie nazwisko po ślubie cywilnym? | Zdjęcie: Aleksandra Kiełczewska

Czy mogę zostawić swoje nazwisko po ślubie, a mąż zmieni na dwuczłonowe nazwisko?

Nie jest to dozwolone. Jeśli Pani Nowak bierze ślub z Panem Kowalskim i po ślubie ona jest Nowak, a on zmienia nazwisko na Kowalski-Nowak. Jedna osoba może dołączyć nazwisko drugiej, tylko jeśli ta druga nazwiska nie zmienia, lub do swojego aktualnego też dołącza nazwisko małżonka. 

Nazwiska dwuczłonowe – jaka jest kolejność?

Kolejność nazwiska dwuczłonowego jest taka, że nie możemy się nazwiskami wymienić, żeby w rezultacie nazywać się całkiem inaczej. Możemy połączyć nasze nazwiska, ale oboje musimy wybrać te same człony, choć nie muszą one być w tej samej kolejności. Przykład: Pani Kowalska-Kwiatkowska i Pan Nowak-Wilk biorą ślub i chcą połączyć swoje nazwiska, mogą to zrobić następująco (dla uproszczenia używam formy męskiej):

 • Kowalski-Nowak
 • Kowalski-Wilk
 • Kwiatkowski-Nowak
 • Kwiatkowski-Wilk
 • Nowak-Kowalski
 • Nowak-Kwiatkowski
 • Wilk-Kowalski
 • Wilk-Kwiatkowski

Wyjątek: Niedozwolone jest łączenie takich samych nazwisk po ślubie. Jeśli przed ślubem oboje macie na nazwisko Nowak, to po ślubie nie możecie nazywać się Nowak-Nowak.

Nazwisko dziecka

Jeżeli nie sporządzicie żadnej deklaracji w Urzędzie związanej z nazwiskiem przyszłego potomstwa to automatycznie zostaniecie przy swoim nazwisku a dziecko ma dwa nazwiska w kolejności matki ojca. Natomiast jeśli postanowicie nadać odpowiednie nazwisko, to możecie wybrać:

 • Dziecko może mieć nazwisko matki.
 • Dziecko może mieć nazwisko ojca.
 • Dziecko może mieć oba nazwiska, obojętnie w jakiej kolejności.

Czy można zmienić nazwisko po ślubie w późniejszym terminie?

Tak oczywiście można zmienić nazwisko nawet rok o swoim ślubie ale należy to zrobić trybem administracyjnym. W momencie tworzenia protokołu przed ślubem określamy jakie będziemy nosić nazwisko po ślubie i automatycznie z momentem wydania aktu małżeństwa to nazwisko jest zmieniane. A jeżeli chcemy to zrobić później np. rok po ślubie, to należy w trybie administracyjnym uargumentować naszą potrzebę zmiany. W związku z procedurą zmiany nazwiska będzie trzeba dokonać płatności w wysokości 37zł.

Jakie dokumenty zmienić po ślubie?

Formalności po ślubie są bardzo ważne, dlatego jeżeli zmieniamy nazwisko po ślubie, to kluczowa jest wymiana dokumentów, którymi posługujemy się na co dzień, np.:

 • Dowód osobisty
 • Prawo jazdy
 • Paszport
 • Legitymacja studencka
 • Karty płatnicze
 • Inne, z których korzystasz

Dodatkowo należy poinformować wszelkie instytucje, które wymagają aktualnych danych personalnych, np.:

 • Bank (dane konta bankowego)
 • Ubezpieczyciel
 • Firma telekomunikacyjna / internetowa
 • Inne, z którymi trwa wiążąca umowa prawna
Zmiana nazwiska po ślubie – Akt małżeństwa – Ślub cywilny | Zdjęcie: Aleksandra Kiełczewska

Ile czasu na zmianę dokumentów po ślubie?

Mamy 30 dni na wymianę dokumentów od dnia otrzymania aktu małżeństwa. Wyjątkiem może być sytuacja jeżeli bierzecie ślub cywilny poza urzędem stanu cywilnego i jest to sobota. Urzędy pracują tylko w dni robocze, dlatego odbiór aktu małżeństwa nastąpi dopiero w poniedziałek i będzie to pierwszy dzień, od którego będzie liczony czas na wymaganą zmianę dokumentów po ślubie. Są również drobne wyjątki i tak na wymianę dowodu osobistego po ślubie mamy 4 miesiące od momentu wydania aktu małżeństwa. Paszport z kolei ważny jest do 60 dni po ślubie. od razu w momencie ślubu cywilnego akt małżeństwa dostajecie od razu tego samego dnia.

Zmiana nazwiska po ślubie

Podsumowując – nikt nie ma prawa wywierać na nas żadnej presji i mówić, że tak wypada lub tak nie wypada. Nie dajcie sobie kompletnie w kaszę dmuchać, bo to jest naprawdę bardzo indywidualna kwestia. Masz ochotę zmienić nazwisko – zmieniasz. Nie masz ochoty? Nie zmieniasz. Koniec kropka.


Już jest! 🔥 Kalendarz Adwentowy dla Par

✅ 24 dni fantastycznej przygody
😍 Ponad 1000 Par już dołączyło

5 1 vote
Ocena artykułu
Powiadom o
7 komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze
Kasia
06/06/2023 19:22

Czytam masę artykułów i dalej nie jestem pewna
Przykładami: Pan Nowak, Pani Kowalska
Czy jest możliwość aby po ślubie było Pan Kowalski i Pani Nowak-Kowalska

Czyli mąż bierze moje, ale jednocześnie ja do swojego dokładam męża

Marta
09/11/2022 12:27

Skąd w ogóle głupi zwyczaj zmieniania nazwiska po ślubie? Każdy powinien zostać przy swoim i byłby spokój. A te dwuczłonowe to jakaś parodia nazwiska.

Marta
11/08/2022 12:10

Będę wdzięczna za rozjaśnienie fragmentu – Czy mogę zostawić swoje nazwisko po ślubie, a mąż zmieni na dwuczłonowe nazwisko? Mam wrażenie, że jakaś sprzeczność się tam zakradła, ale może mnie się tak tylko zdaje 🙂

Ania
  Marta
15/10/2023 00:39

tak, mozna tak – w artykule rzeczywiscie jest to poplatane

Misiowata96
24/02/2020 14:22

U mnie to trochę skomplikowane bo odkąd pamiętam zawsze chciałam zostać przy swoim nazwisku i po prostu mieć dwuczłonowe. Ale patrząc na nasze nazwiska to prościej byłoby zmienić na zoo albo zwierzyniec 😁 bo ja mam na nazwisko Miś a mój narzeczony Zając także jakoś nie bardzo ta mieszkanka by brzmiała i wyglądała 🙂

Roksana
  Misiowata96
02/06/2022 21:12

A teraz powtórzmy kilka razy szybko Miś Zając i wychodzi miziając 😂

Blog

Sklep

Konto