Zaznacz stronę

Nazwisko po ślubie

“Nowe nazwisko po ślubie? Nigdy w życiu. Nigdy nie zmienię swojego nazwiska!” Mówiłam zawsze i z pełnym przekonaniem w głosie. W końcu jestem Dominika Soja, nie mogłabym być nikim innym. Niech sobie tamci zmieniają. Ja będę wierna swoim korzeniom. I zdanie takie miałam dość długo, bo dosłownie chwilę przed wizytą w Urzędzie Stanu Cywilnego wywiązała się między mną, a moim narzeczonym taka rozmowa:

nazwisko po ślubie

R: To co, wszyscy będziemy mieć inaczej na nazwisko po ślubie? Ja Blat, Ty Soja, dziecko Soja-Blat?
D: Faktycznie trochę bez sensu. To Ty zmień sobie na Soja.
R: Chyba kpisz.
D: No to zostajemy przy trzech różnych.
Cisza…
R: A jakbyśmy oboje sobie wzięli nazwisko dwuczłonowe?

No i wzięliśmy. I powiem Wam, że nie było dla nas lepszej opcji, bo tu każdy dostał to, na czym mu najbardziej zależało – na zachowaniu własnego nazwiska. A że razem mieliśmy tworzyć nową rodzinę, to każde z nas włożyło do niej coś od siebie. Trochę, tak jakby ja wzięła nazwisko po mężu, a Rafał wziął moje nazwisko. Jakie mamy nazwisko po ślubie? Sojowie-Blatowie.

Nazwisko po ślubie – jakie są możliwości?

 1. Zostać przy swoim nazwisku – mogą zrobić to obie strony.
 2. Przyjąć nazwisko po mężu lub po żonie.
 3. Wziąć dwuczłonowe nazwisko – mogą to zrobić obie strony, w dowolnej kolejności.
Nazwisko po ślubie
 • Maksymalna ilość członów nazwiska, to DWA. To znaczy, że jeśli któreś z nas już przed ślubem posiada nazwisko dwuczłonowe, a teraz chce dołożyć do tego nazwisko współmałżonka, to jedyną opcją jest wybrać jedno dotychczasowe i dołączyć do niego nowe nazwisko. W świetle polskiego prawa nie można mieć nazwiska trójczłonowego.
 • Nie może być też tak, że pani Kowalska bierze ślub z panem Nowakiem i po ślubie ona jest Kowalską-Nowak, a on zmienia nazwisko na jej i jest tylko Kowalski. Czyli jedna osoba może dołączyć nazwisko drugiej, tylko jeśli ta druga nazwiska nie zmienia, lub do swojego aktualnego też dołącza nazwisko małżonka. 
 • Kolejność nazwiska dwuczłonowego jest taka, że nie możemy się nazwiskami wymienić, żeby w rezultacie nazywać się całkiem inaczej. Możemy połączyć nasze nazwiska, ale oboje musimy wybrać te same człony, choć nie musza one być w tej samej kolejności. 
  Przykład: pani Kowalska-Kwiatkowska i pan Nowak-Wilk biorą ślub i chcą połączyć swoje nazwiska, mogą to zrobić następująco (dla uproszczenia używam formy męskiej):
  Kowalski-Nowak
  Kowalski-Wilk
  Kwiatkowski-Nowak
  Kwiatkowski-Wilk
  Nowak-Kowalski
  Nowak-Kwiatkowski
  Wilk-Kowalski
  Wilk-Kwiatkowski

  Jak widzicie, opcji jest całkiem sporo.
 • Przy ślubie nie możemy także zmienić nazwiska na całkiem inne.
 • Niedozwolona jest także opcją łączenia nazwisk takich samych. Jeśli przed ślubem oboje macie na nazwisko Nowak, to po ślubie nie możecie nazywać się Nowak-Nowak.
 • Możecie zmienić nazwisko także podczas trwania małżeństwa, ale odbywa się to trybem administracyjnym, należy podać ważny powód zmiany, oczekiwać na decyzję kierownika USC (która może być odmowna) oraz uiścić opłatę w wysokości 37zł.

Jakie nazwisko mogą nosić dzieci?

Tu sytuacja jest bardzo podobna, jak w przypadku współmałżonków, to znaczy:

1. Dziecko może mieć nazwisko matki.
2. Dziecko może mieć nazwisko ojca.
3. Dziecko może mieć oba nazwiska, obojętnie w jakiej kolejności.

Wymiana dokumentów po ślubie

Jeśli decydujecie się na zmianę nazwiska, musicie pamiętać także o konieczności wymiany dokumentów po ślubie:
– Dowód osobisty
– Paszport
– Prawo jazdy
– Legitymacja studencka
– Karty płatnicze
– I wszystkie inne dokumenty, którymi się posługujecie.

Na wymianę każdego dokumentu mamy 30 dni, ale dowód ważny jest jeszcze przez 4 miesiące, a paszport przez 60 dni. Jednak ustawodawca mówi o niezwłocznej wymianie dokumentów wskazując na te 30 dni.2 komentarze

 1. To już oczywiście kwestia indywidualnych preferencji, ale mnie się połączenie Miś-Zając podoba :D.

 2. U mnie to trochę skomplikowane bo odkąd pamiętam zawsze chciałam zostać przy swoim nazwisku i po prostu mieć dwuczłonowe. Ale patrząc na nasze nazwiska to prościej byłoby zmienić na zoo albo zwierzyniec 😁 bo ja mam na nazwisko Miś a mój narzeczony Zając także jakoś nie bardzo ta mieszkanka by brzmiała i wyglądała 🙂

Wyślij komentarz

500 gotowych pytań – Ślubna umowa bez tajemnic

500 gotowych pytań – Ślubna umowa bez tajemnic

Ślubna umowa bez tajemnic, czyli poznaj 45 pytań, które warto zadać przed podjęciem ostatecznej decyzji. Pytania pomogą Ci, jeśli chcesz zabezpieczyć się przed niechcianymi sytuacjami na ślubie. Dodatkowo pomogą Ci one porównać kilka ofert różnych firm ślubnych....

czytaj dalej
500 gotowych pytań – Ślubna umowa bez tajemnic

500 gotowych pytań – Ślubna umowa bez tajemnic

Ślubna umowa bez tajemnic, czyli poznaj 45 pytań, które warto zadać przed podjęciem ostatecznej decyzji. Pytania pomogą Ci, jeśli chcesz zabezpieczyć się przed niechcianymi sytuacjami na ślubie. Dodatkowo pomogą Ci one porównać kilka ofert różnych firm ślubnych....

czytaj dalej