Zaznacz stronę

Nazwisko po ślubie

„Nowe nazwisko po ślubie? Nigdy w życiu. Nigdy nie zmienię swojego nazwiska!” Mówiłam zawsze i z pełnym przekonaniem w głosie. W końcu jestem Dominika Soja, nie mogłabym być nikim innym. Niech sobie tamci zmieniają. Ja będę wierna swoim korzeniom. I zdanie takie miałam dość długo, bo dosłownie chwilę przed wizytą w Urzędzie Stanu Cywilnego wywiązała się między mną, a moim narzeczonym taka rozmowa:

nazwisko po ślubie

R: To co, wszyscy będziemy mieć inaczej na nazwisko po ślubie? Ja Blat, Ty Soja, dziecko Soja-Blat?
D: Faktycznie trochę bez sensu. To Ty zmień sobie na Soja.
R: Chyba kpisz.
D: No to zostajemy przy trzech różnych.
Cisza…
R: A jakbyśmy oboje sobie wzięli nazwisko dwuczłonowe?

No i wzięliśmy. I powiem Wam, że nie było dla nas lepszej opcji, bo tu każdy dostał to, na czym mu najbardziej zależało – na zachowaniu własnego nazwiska. A że razem mieliśmy tworzyć nową rodzinę, to każde z nas włożyło do niej coś od siebie. Trochę, tak jakby ja wzięła nazwisko po mężu, a Rafał wziął moje nazwisko. Jakie mamy nazwisko po ślubie? Sojowie-Blatowie.

Nazwisko po ślubie – jakie są możliwości?

 1. Zostać przy swoim nazwisku – mogą zrobić to obie strony.
 2. Przyjąć nazwisko po mężu lub po żonie.
 3. Wziąć dwuczłonowe nazwisko – mogą to zrobić obie strony, w dowolnej kolejności.
Nazwisko po ślubie
 • Maksymalna ilość członów nazwiska, to DWA. To znaczy, że jeśli któreś z nas już przed ślubem posiada nazwisko dwuczłonowe, a teraz chce dołożyć do tego nazwisko współmałżonka, to jedyną opcją jest wybrać jedno dotychczasowe i dołączyć do niego nowe nazwisko. W świetle polskiego prawa nie można mieć nazwiska trójczłonowego.
 • Nie może być też tak, że pani Kowalska bierze ślub z panem Nowakiem i po ślubie ona jest Kowalską-Nowak, a on zmienia nazwisko na jej i jest tylko Kowalski. Czyli jedna osoba może dołączyć nazwisko drugiej, tylko jeśli ta druga nazwiska nie zmienia, lub do swojego aktualnego też dołącza nazwisko małżonka. 
 • Kolejność nazwiska dwuczłonowego jest taka, że nie możemy się nazwiskami wymienić, żeby w rezultacie nazywać się całkiem inaczej. Możemy połączyć nasze nazwiska, ale oboje musimy wybrać te same człony, choć nie musza one być w tej samej kolejności. 
  Przykład: pani Kowalska-Kwiatkowska i pan Nowak-Wilk biorą ślub i chcą połączyć swoje nazwiska, mogą to zrobić następująco (dla uproszczenia używam formy męskiej):
  Kowalski-Nowak
  Kowalski-Wilk
  Kwiatkowski-Nowak
  Kwiatkowski-Wilk
  Nowak-Kowalski
  Nowak-Kwiatkowski
  Wilk-Kowalski
  Wilk-Kwiatkowski

  Jak widzicie, opcji jest całkiem sporo.
 • Przy ślubie nie możemy także zmienić nazwiska na całkiem inne.
 • Niedozwolona jest także opcją łączenia nazwisk takich samych. Jeśli przed ślubem oboje macie na nazwisko Nowak, to po ślubie nie możecie nazywać się Nowak-Nowak.
 • Możecie zmienić nazwisko także podczas trwania małżeństwa, ale odbywa się to trybem administracyjnym, należy podać ważny powód zmiany, oczekiwać na decyzję kierownika USC (która może być odmowna) oraz uiścić opłatę w wysokości 37zł.

Jakie nazwisko mogą nosić dzieci?

Tu sytuacja jest bardzo podobna, jak w przypadku współmałżonków, to znaczy:

1. Dziecko może mieć nazwisko matki.
2. Dziecko może mieć nazwisko ojca.
3. Dziecko może mieć oba nazwiska, obojętnie w jakiej kolejności.

Wymiana dokumentów po ślubie

Jeśli decydujecie się na zmianę nazwiska, musicie pamiętać także o konieczności wymiany dokumentów po ślubie:
– Dowód osobisty
– Paszport
– Prawo jazdy
– Legitymacja studencka
– Karty płatnicze
– I wszystkie inne dokumenty, którymi się posługujecie.

Na wymianę każdego dokumentu mamy 30 dni, ale dowód ważny jest jeszcze przez 4 miesiące, a paszport przez 60 dni. Jednak ustawodawca mówi o niezwłocznej wymianie dokumentów wskazując na te 30 dni.2 komentarze
 1. To już oczywiście kwestia indywidualnych preferencji, ale mnie się połączenie Miś-Zając podoba :D.

 2. U mnie to trochę skomplikowane bo odkąd pamiętam zawsze chciałam zostać przy swoim nazwisku i po prostu mieć dwuczłonowe. Ale patrząc na nasze nazwiska to prościej byłoby zmienić na zoo albo zwierzyniec 😁 bo ja mam na nazwisko Miś a mój narzeczony Zając także jakoś nie bardzo ta mieszkanka by brzmiała i wyglądała 🙂

Wyślij komentarz

500 gotowych pytań – Ślubna umowa bez tajemnic

500 gotowych pytań – Ślubna umowa bez tajemnic

O co spytać przed podpisaniem umowy ślubnej? O co pytać fotografa ślubnego? Jakie są pytania do sali weselnej? Jakie są pytania do florystki o bukiet ślubny? Ślubna umowa bez tajemnic, czyli gotowa lista pytań, które warto zadać przed podjęciem ostatecznej decyzji i...

czytaj dalej
500 gotowych pytań – Ślubna umowa bez tajemnic

500 gotowych pytań – Ślubna umowa bez tajemnic

O co spytać przed podpisaniem umowy ślubnej? O co pytać fotografa ślubnego? Jakie są pytania do sali weselnej? Jakie są pytania do florystki o bukiet ślubny? Ślubna umowa bez tajemnic, czyli gotowa lista pytań, które warto zadać przed podjęciem ostatecznej decyzji i...

czytaj dalej